klarinetti

Toivottavasti joku ystävällinen ihminen voisi minua auttaa ongelmassani! Eli klarinettini ei toimi kunnolla tai siis ääni tulee todella vaikeasti ja välillä se vain yhtäkkiä loppuu kesken soiton!! Voisiko tämä mahd. johtua siitä että kun laitoin klarinettia kokoon niin kello ei irronnutkaan niin helposti ja jouduin käyttämään "kovia otteita" jotta sain sen irti? Nyt siis pelkään onko joku alemman puolikkaan osa vääntynyt tai jotain vastaavaa vai onko lehdessä vain vika??!!
5624
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Minähän en klanetin soitosta mitään tiedä, kun en ole opiskellut, soitellut vaan...

- mutta tuommoinen ongelma johtuu yleensä siitä, ettei ole liottanut lehteä tarpeeksi ennen soittoa
- tai sitten on taitoihin nähden liian jäykkä lehti

Jos se olisi jotenkin vääntynyt niin luultavasti jokin läppä vuotaisi ja "soitin olisi epävireessä"
Aparaattia on syytä näyttää soitonopettajalle tai korjaajalle. Voit tietysti ensin odottaa, että joku oikea asiantuntija vastaa tähän.

Äänestä
  • Kiitoksia vastauksestasi! Hieman epäilen että vika ei sittenkään olisi lehdessä sillä kokeilin monta lehteä ja kaikilla sama juttu. Huomasin myös että ongelma esiintyy vain tietyissä äänissä... Olen kuitenkin jo jonkin aikaa opiskellut klaran soittoa että lehdet ja niiden käsittely on tuttua hommaa.. :) Mutta kiitos mielipiteestäsi, hyvä kuulla erilaisia näkökulmia

    Äänestä

  • alkup. kirjoitti:

    Kiitoksia vastauksestasi! Hieman epäilen että vika ei sittenkään olisi lehdessä sillä kokeilin monta lehteä ja kaikilla sama juttu. Huomasin myös että ongelma esiintyy vain tietyissä äänissä... Olen kuitenkin jo jonkin aikaa opiskellut klaran soittoa että lehdet ja niiden käsittely on tuttua hommaa.. :) Mutta kiitos mielipiteestäsi, hyvä kuulla erilaisia näkökulmia

    Jos ongelma esiintyy tietyissä sävelissä ja sinulla on jo soittokokemusta, niin sitten voi olla että koneisto on vääntynyt.

    Niissä sävelissä, joissa ääni katoaa, saattaa nyt raottua viallisen vivuston takia ylimääräisiä läppiä, ja totuttu ansatsi ei vastaakkaan tarvittavaa jolloin ääni katoaa

    Äänestä

  • spinto kirjoitti:

    Jos ongelma esiintyy tietyissä sävelissä ja sinulla on jo soittokokemusta, niin sitten voi olla että koneisto on vääntynyt.

    Niissä sävelissä, joissa ääni katoaa, saattaa nyt raottua viallisen vivuston takia ylimääräisiä läppiä, ja totuttu ansatsi ei vastaakkaan tarvittavaa jolloin ääni katoaa

    Jos kerran klaraa olet opiskellut, suosittelen näyttämään klarinettiasi opettajalle, joka luultavasti suosittelee näyttämään sitä jollekin soitinkorjaajalle.

    Jos kerran äänen saat syttymään, luultavasti koneisto on löystynyt sen verran, että ilmanpaineen kasvaessa tyynyt alkavat vuotaa. Esimerkiksi G#/D#-, sekä F#/C#-läpillä on joissain klarineteissa taipumusta vuotaa. Tämä taas johtunee siitä, että ottaessasi ääniä jotka sulkevat koko, tai melkein koko putken (esimerkiksi ala-e tai keski-c), juuri edellämainitut läpät jäävät täysin koneiston tiivistämiksi (eli et itse paina niitä alas).Jos koneisto on löysä, läpät alkavat vuotaa. Itselläni on ollut samanlaista ongelmaa joskus.

    En usko että koneisto on paljoakaan vääntynyt, koska tämä taas vaikuttaisi mitä suurimmalla todennäköisyydellä äänen syttymiseen, ei niinkään äänen sammumiseen hetken päästä. Mutta läppien vuotamiseltahan tuo kuulostaa. Kannattaa myös kuunnella äänen sointia, ennen kuin se sammuu sillä usein vuotavasta läpästä tulee pientä epäpuhtautta ääneen.

    Jospa tästä olisi ollut apua.

    Äänestä

heips.
kellon kovaotteisesta käsittelystä äänen muuttumisen ei pitäisi kyllä johtua. luultavasti vika on/oli lehdessä. jos soittimesi on puinen,voisiko olla mahdollista että se olisi haljennut? muista myös rasvata korkkeja usein,jolloin et tarvitse kovia otteita. yksi mahdollisuus on myös että soitat liian paksulla lehdellä. aloittelijalle on hyvä 2-paksuinen. kokeneempi voi soittaa esim.vandorenin harmalla 3,5 tai sinisellä 3.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rikki??? kirjoitti:

Toivottavasti joku ystävällinen ihminen voisi minua auttaa ongelmassani! Eli klarinettini ei toimi kunnolla tai siis ääni tulee todella vaikeasti ja välillä se vain yhtäkkiä loppuu kesken soiton!! Voisiko tämä mahd. johtua siitä että kun laitoin klarinettia kokoon niin kello ei irronnutkaan niin helposti ja jouduin käyttämään "kovia otteita" jotta sain sen irti? Nyt siis pelkään onko joku alemman puolikkaan osa vääntynyt tai jotain vastaavaa vai onko lehdessä vain vika??!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu