2600 e/kk ja

akateeminen?

Onko mielestänne kohtuullinen palkka akateemiselle keski-ikäiselle 2600 e/kk brutto plus lounasetu? Muina etuina ilmainen parkkihallipaikka ja autonpesut melko ison kaupungin ydinkeskustassa. Työ olisi asiantuntijahommia päätteen ääressä, työtahti kohtuullinen eikä tappava, eikä tiukkoja projekteja. Laaja työterveyshuolto, kuntosalimahdollisuudet jne, ja vakipaikka.

Eli tämmöinen paikka on haussa, olen jo käynyt haastattelussa, nää jutut kerrottiin siellä, ja odottelen vastausta. Kaikki muu natsaa hyvin, tuo palkka vaan vielä askarruuttaa hiukan. Onko se mielestänne ok?

4

4061

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • palkka on vain yksi osa työtä

      Kyllä meinaan tuo Suomen progressiivinen verotus kummasti vaan syö niitä käteen jääviä tuloja vaikka brutto olisi mitä. Palstallehan voi toki kirjoittaa mitä vaan ja vastuu luetun asiasisällön arvioimisesta on lukijalla.

      Mutta harvemmin kai niitä tuloja vähätellään kuin liioitellaan. Ihan hiljattain joku kirjoitti jollain palstalla että 5000 € bruttotuloista jää 2700 € käteen. Itsellä 2900 € brutto ja 2000 € netto. Aika paljon tulee varmaan stressiä ja vastuuta että bruttopalkka nousee kolmesta tonnista viiteen tonniin mutta kovasti tasaa tuo verotus asetelmia. Ja kun minullakin duuni on mielenkiintoista ja leppoisaa niin eipä ole tullut tuuliviirinä kerran vuodessa firmaa vaihdeltua paremman (brutto)palkan perässä.

      • kuin palkka

        Jos viihdyt ja tulet toimeen, niin tosiaan se bruttopalkka ei ole tärkein.
        Itse olen tehnyt useamman vuoden pienipalkkaisena, mutta viihtyen työssäni.
        Aikoinaan olin kovan rahan työntekijä, mutta ei raha korvaa työn typeryyttä.


    • jos useampi työvuosi takana

      Eli kiristä palkkaruuvia, on ihan akuankkatason palkka.

    • akateemisellekin

      Palkka on jonkin verran yli suomalaisen palkansaajan keskitason, joten pitäisin sitä kohtuullisena palkkana. Varsinkin, jos työtahti on kohtuullinen, mikä nykyajan työelämässä on todella harvinaista. Jos tuollainen olisi tarjolla, ja lisäetuna olisi vielä TODELLINEN vuosiloma ja OIKEASTI vapaat viikonloput ilman "muutaman dokumentin lukaisemista", "parin pikku arvion kirjoittamista" ja 7/24 tavoitettavuusvelvoitetta, niin vaihtaisin koska tahansa oman yli 4000 euroa/kk duunini tuollaiseen!

      Akateemisuus ei takaa korkeaa palkkaa, vaan joskus jopa päin vastoin. Kädentaidot ovat tänä päivänä sitä, josta maksetaan. Korkeasti koulutettuja on yksinkertaisesti liikaa, ja lisää pukkaa suomen lukemattomista korkeakouluista...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1994
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      101
      1752
    3. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      83
      1581
    4. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      61
      1424
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      33
      1122
    6. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      109
      1063
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      1043
    8. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      1036
    9. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      73
      1026
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      983
    Aihe