Eilen leikattiin puolelta päivin ja tänään olin kotona jo iltapäivällä. Hyvin meni ja sain haaveilemani B-kupin. Toki turvotusta on vielä pitkän aikaa ja lopputulos muotoutuu vielä kuukausia. Nyt alkaa II-vaihe eli haavojen hoito. Sain viis viikkoa sairaslomaa, joten mulla on on hyvää aikaa parantua ja totutella uuteen yläkroppaani.
Leikkaus takanapäin
V72
122606
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Hieno kuulla, että kaikki meni hyvin! Onnea uudelle sinulle ja tervetuloa meidän leikattujen joukkoon! :) Itse sain sairaslomaa kuukauden ja tänään jälkitarkastuksen yhteydessä vielä yhden viikon lisäksi, kun tuumasin että en taida olla aivan teräkunnossa vielä töihinmenoa varten... Ilmoittelehan miten toipuminen sujuu!
Nyt vaan lepäilet:)
Itse odottelen vielä loppukuuta, jolloin menen kirurgin juttusille.
onnittelut onnistuneen leikkauksen johdosta! Siitä se pikkuhiljaa lähtee. Alkukankeuksien jälkeen tulet huomaamaan kuinka olo alkaa helpottua vähitellen. Tsemppiä toipilaalle!
Leikattiin 11.10 Kristiinankaupungissa, nyt olen ollut yhden yön kotosalla. Kaikki on mennyt hyvin ja leikkaus onnistui loistavasti, kipujakaan ei juuri ole :) Nyt lähden kaupungille ostamaan kunnolla tukevat urheiluliivit!!
Vastaan mielelläni kysymyksiin, jos joku jotain leikkaukseen liittyvää pohtii!
T. Iloinen E > C
mä olen tosi ilonen sun puolesta. Mut leikattiin pari viikkoa sitten ja olo on ollu jo viikon loistava. Lääkkeitä piti syödä vaan noin viikon verran.
Muista hoidella haavat ohjeen mukaan, ettei sen takia tule mitään turhia infektioita.
Paitsi ettei se mitään ihmeellistä ole, se haavanhoito meinaan. =)
Haavateipistä puheenollen. Olen huomannut että, hoito-ohjeet vähän vaihtelee riippuen kirurgista. Kirurgilta saamieni ohjeiden mukaan haavateipit poistetaan viikon kuluttua leikkauksesta eikä enää uusia laiteta. Lukemani mukaan joillekin annettuissa ohjeissa haavateippejä tulisi vaihtaa ja pitää noin 3-4 viikkoa. Minut leikannut kirurgi nimenomaan sanoi, että vuosien kokemusten perusteella hän on päätynyt tähän ohjeeseen ettei niitä pidettäisi kuin se eka viikko. Ja rintaliivejä suositteli käyttämään
kolme viikkoa yötä päivää. Kuis on teillä muilla?
oli ekan viikon eli tikkien poistoon saakka. Tikkien poiston jälkeen jätettiin toisen nännin ympärille vielä muutamaksi päiväksi teipit koska hieman haavan reunat "repsotti". Sen jälkeen ilman varsinaisia teippejä, mutta sitten haavat tulehtui ja alkoi haavanhoito rumba mikä kesti kauan.
Liivejä pidin yötäpäivää 4-5 viikkoa, varmuuden vuoksi.
Tukevia urheiluliivejä (ei litistäviä toppeja) pidetään yötä päivää 3-4 kuukautta. Ei kai sinulle ole annettu ohjeeksi vain nuo parisen viikkoa??
Ohjeet teipeistä todellakin vaihtelee. Minut leikannut (myöskin kokenut) lääkäri antoi ohjeeksi teippien pitämisen 2-3 kk (vaihto 4-5päivän välein) arpien leviämisen ehkäisemiseksi.
Mitä teippejä tarkalleen ottaen käytät, (ruskeeta, valkeeta, silikoonia ? )
Kiitos vastauksesta.
Käytän valkeaa micropore nimistä teippiä, leveydeltään 25mm. Se on passannut minulle hyvin. Leikkauksen jälkeen laitetut teipit (ruskea Steri-Strip) aiheutti minulle allergian, mutta näistä nykyisistä ei ole tullut mitään. Micropore on sitä ihan tavallisinta haavateippiä, on halpaa ja saa kaikista apteekeista. =)
Minulle ei sovi tuo ruskea, nimeltään micropore, aiheuttaa ihon , myös terveen ihon ärtymistä. Kokeilin sitten Hansaplast med, se on valkeaa , muuten saman näköistä kuin tuo ruskee micropore,- ei kyllä sopinut sekään.Liekö se valkea micropore sitten vielä jotain erilaista koostumukseltaan kuin tuo ruskee mp.