Sain aikanaan työpaikkakiusajan leiman otsaani kun puutuin erään työtoverimme työtapoihin. Hänen aikakäsityksensä ei ymmärtänyt taukoaikoja, vaan hän saattoi olla 15 minuutin tauolla yli puoli tuntia. Tunnin safkis ei tietenkään riittänyt, vaan se oli kestoltaan puolentoistatunnin luokkaa. Työkalut hän jätti aina poistuessaan keskelle lattiaa tai työpistettä, vaikka sellainen aiheutti työturvallisuusriskin ja muut joutuivat siirtämään ne pois.
Multa paloi pinna. Meillä oli tarkoitus tehdä töitä ryhmässä, mutta kun yksi ei töihin sopeutunut ja minä sanoin asian ääneen niin olin työpaikkakiusaaja.
Paha tilanne. Meille maksettiin periaatteessa sama palkka samasta duunista, mutta yhdelle se työ ei tuntunut sopivan.Olisiko meidän kaikkien pitänyt muuttaa työtapamme tämän "kiusaamani" kaltaiseksi?
Multa paloi pinna. Meillä oli tarkoitus tehdä töitä ryhmässä, mutta kun yksi ei töihin sopeutunut ja minä sanoin asian ääneen niin olin työpaikkakiusaaja.
Paha tilanne. Meille maksettiin periaatteessa sama palkka samasta duunista, mutta yhdelle se työ ei tuntunut sopivan.Olisiko meidän kaikkien pitänyt muuttaa työtapamme tämän "kiusaamani" kaltaiseksi?
Vastaukset 21
Vanhimmat
Todellakin olis pitäny muiden muuttua... älä sä kysele täällä tyhmiä itsestäänselvyyksiä! SÄ olet kiusaaja, tiedät sen itsekin. SINÄ se olet natsi-fasisti, joka sorrat henkisesti heikompias. Sinä hakkaat fyysisellä väkivallalla naisia kadulla!! Niin... senkin sika tai jotain....
Ja jos sä näet asian eri tavalla, vika on silti taas sussa itessäs. Sä et vaan näe asiaa oikein, koska oot tollanen psykopaatti riehuja, joka mesoot täällä ja kiusaat niin muuten täällä netissäkin! Häpeisit nyt edes vähän!!
On se kumma että sä et voi antaa toisen olla töistä myöhässä!? Etsä tajuu että sillä voi olla joku masis tai jotain ja ehkä se siks on aina myöhässä. Ja ehkä SÄ just aiheutit sen masiksen ku menit huomautteleen noin pikku asiasta. Sitäpaitsi jos se työntekijä haluu jäädä kotiin nukkumaan aamuisin, niin se on ihan okei. Jos muuta väität, niin mä hommaan sut pikku-hitler oikeuden eteen tästä. Jokaisella on nimittäin oikeus olla myöhässä, jättää työt tekemättä tai saapua myöhässä. Kaikilla kato on kuitenki joku masis, migreeni, niska kipee tai muuten vaan varpaassa pipi.
Sä et ehkä vaan tajuu...
tuollainen saattaa ottaa päähän. Tosin voi aina miettiä itsekseen, jos muiden tekemiset alkavat vaivata liikaa. Kaikista löytyy varmasti huonoja puolia, kun niitä alkaa tikulla kaivelemaan ja niihin kiinnitetään jatkuva huomio. Välillä pipo voi myös itselläkin olla vähän löysemmälläkin, vaikka kuinka jurppisi.
Suosittelisin kuitenkin aluksi kahden keskistä asiallista keskustelua.
Semmosiahan ne ovat nuo ryhmätyöt, saatikka jos niihin on ympätty ryhmäurakka digitaaleeineen ja kaikkineen. "Pikkuhitlereitä" ainakin lihanleikkaamoissa riittää.
Toiset tekevät työtöt, toiset valkkaavat, kyttäävät josko saisi helpoimman lihapalan pyöriteltäväkseen, jotta saisi digitaaliin enemmän näyttöä ja menevät sieltä mistä on aita matalin.
Sittenpä sitä voikin tupakilla ja kahvitauolla vieriä pitempään.
Kaikenalaisia systeemjä niitä keksitäänkin.
Sitten muka tullaan sanomaaan, että kun sä oot niin vittumainen ettet tule toimeen.
Lihanleikkaamot tarvitsevat täydellisen urakointimuutoksen, siis henkilökohtaiset urakat käyttöön.
Kun nostat kissan pöydälle, etkä halua lakaista ongelmia maton alle, saat 100 % paskamaisen ihmisen leiman otsaasi. Saman olen kokenut. Työtoverit (läheisimmät) taputtelevat selkääni ja sanovat, "hyvä, hyvä ". Esimiehet (ja ongelma-ihmisen kamut; juoppotyökaverit, kyrpiintyy ja kostavat) esim. jäädyttävät palkka- ja urakehityksen. Kokemusta on ! Oikeita mulkkuja suomalaiset juopot lökäpöksy"miehet" !!
Johtajuus tuntuu olevan työpaikoilta hukassa. Mikä työpaikka se sellainen on, jossa duunarit pitää jöötä ja vahtivat kolleegoidensa touhuja?Minulle ainakin tulisi kummallinen fiilis oikeudenkäynnistä, jossa täytyy myöhästymisiä työkavereille selvitellä. Se on esimiesten tonttia kunkin duunarin työstäsuoriutuminen, vai kuinka?
Esimies huolehtii sinunkin puolestasi, että hommat työpaikalla hoituvat. Jos sinua pännii jokin asia, niin kantele esimiehellesi asiasta. Hän tehnee johtopäätökset. Jos sinua ei miellytä työpaikkasi työkulttuuri, niin sinun tulisi tehdä johtopäätökset asiasta.
Minun mielestäni on hyvä, että työpaikalla voidaan sanoa asiat suoraan ja selvittää ongelmat kasvokkain. Esimiesten selän taakse piiloutuminen ei ratkaise mitään. Kyse ei ole myöhästymisten selittelystä, vaan yleisestä asenteesta työn tekemiseen.Jos työ on ryhmätyötä, silloin eletään ryhmän ehdoilla ja vaikutetaan ryhmään sisältäpäin ilmaisemalla suoraan oma mielipiteensä.
Tässä minun tapauksessani on kyse ihan perusduunista. Mikäli yksi porukasta toiminnallaan osoittaa halveksuntaa tällaisen työn sääntöjen noudattamiseen hän välillisesti halveksii kaikkia tällaisen työn tekijöitä.
Meitä perusduunareita halveksitaan jo ohan tarpeeksi ylhäältäpäin, ryhmän sisäistä halveksuntaa emme tämän lisäksi todellakaan tarvitse.
Olen viisas ja teen työni mallikaasti. Toiset ovat laiskoja, tyhmiä ja saamattomia. Minä leimaan korttini minuutilleen ja istun koko työajan säntillisesti, oli töitä tai ei. Mitä nyt vähän puhun 'totuuksia' ja paheksun yleensä niitä, jotka eivät juuri silloin ole läsnä, olen kuitenkin ihan kunnollisimmasta päästä tätäkin sakkia.
Jos sitten alkaa kuitenkin ola paha olo ja ahdistaa, enkä saa tarpeeksi arvostusta, huomaan että porukassamme on TAAS yksi, joka ei jaa MINUN arvomaailmaani. Täysi paska ihmiseksi.
Jos sitä ei olisi, minuakaan ei niin ahdistaisi.Meidän työyhteisössä on hyvä olla omillaan ja haukkua ulkomaailmaa ja asiakkaita ja toisten osastojen väkeä. Se luo yhtenäisyyttä!
Miten voin edetä?
Kyllä sen pitää ymmärtää, ettei se kuulu meihin.
Miten te tekisitte?
Työpaikkakiusaamisesta!
Meillä näin: Aikamme katseltiin työkaverin touhuja, töiden välttelyä, ennen työajan loppumista töistä lähtöjä jatkuvasti, muiden arvostelimista yms. Koko "mesta" sekaisin yhden hämmentäjän takia. Sitten tuli mitta täyteen ja useampi työkaveri puhui ko. henkilön toiminnasta pomolle. Tulos: pomo vaihtoi pian työkohdettaan. Me jäimme ilman pomon tukea selvittämään paskaa keskenämme. Toivottavasti muiden työpaikoilla johtajuus kunnossa.
Menee pohja kun ei pomon tukeen voi luottaa.
Työpaikkakiusaamisesta!
Meillä näin: Aikamme katseltiin työkaverin touhuja, töiden välttelyä, ennen työajan loppumista töistä lähtöjä jatkuvasti, muiden arvostelimista yms. Koko "mesta" sekaisin yhden hämmentäjän takia. Sitten tuli mitta täyteen ja useampi työkaveri puhui ko. henkilön toiminnasta pomolle. Tulos: pomo vaihtoi pian työkohdettaan. Me jäimme ilman pomon tukea selvittämään paskaa keskenämme. Toivottavasti muiden työpaikoilla johtajuus kunnossa.
Menee pohja kun ei pomon tukeen voi luottaa.
Jos työ ryhmässä ei suju, koska toiset ovat laiskempia kuin toiset, voisi ajatella töiden järjestelemistä siten, että jokaisella on oma vastuualue. Silloin ei tarvitsisi parsia toisten jälkiä ja moitteet tai kiitokset kohdistuisivat sille, jolle kuuluu.
Se vapauttaisi toiset myös työkavereiden kyttäysvastuusta.
Jos joku aiheuttaa työturvallisuusriskejä työpaikalla, on hänen syytä saada koulutusta asiasta! Jos hän tahallaan aiheuttaa vaaraa , siihen varmaan puuttu jo lakikin ja työsuojeluviranomaiset.
Työtä voi järjestellä.
Laki on mutta kukaan ei puutu.
Kyttääminen muuttuu vastuiden jaon jälkeen "ei kuulu työnkuvaan" pelleilyksi.
Yksi systeemi järjestää vastuualueita saman huoneen ihmisten kesken on, että laitetaan osalle sellaiset vastuualueet joiden työt täytyy saada joka päivä tehdyiksi. Tästä on se hyöty, että pomon suosikit saavat nämä kiirevastuualueet ja rupusakille annetaan vähemmän kiireinen vastuualue. Sitten tämä rupusakki joutuu aina osallistumaan näiden kiiretöiden tekoon ja omat työt voi jäädä tekemättä. Korostetaan vielä sitä, että jokainen työntekijä on tasa-arvoinen, vaan kuinkas onkaan?
Oletko kyseisen lorvailijan pomo?
Jos et, niin miksi silti lasket hänen taukojensa minuutteja?
Juurikin tämä asia tekee sinusta työpaikka kiusaajan!
niin siitä kärsivät kaikki. Ja koska hän on tehnyt työsopimuksen, eikä noudata sitä se on aivan sama kuin varastaisi. Etkö sinä kiinnitä huomiota siihen ,että joku varastaa? Ja lorvailija varasta kaikilta muilta.
Taitaa olla oma lehmä ojassa sulla?
En muuten ole sama henkilö, jolta kyselit.
Jos urakat laitetaan henkilökohtaisiksi, niin silloin ei kukaan syö toisen kuormasta.
Tämä on selvää pässin lihaa.
Kenellekkään ei tule epäselvyyksiä työn laadusta ja määrästä.
Tilipussista näkyy mitä on tullut tehtyä ja minkä verran.
On työnantajan tyhmyyttä jos tuollaista asiaa saa ratkaistua.
Pahinta on se, jos niihin urkakoihin on ympätty kaiken maailman digitaalit ja pelokkeet.
Meillä on onneksi hyvä työporukka, mutta olen itse ollut hommissa, joissa on ollut töissä sellaisia ihmisiä, jotka eivät ole hoitaneet töitään kunnolla. Mikäli tauot venyvät jatkuvasti, hommat ovat aina myöhässä ja tehdään vähän siten ja täten, kyse ei todellakaan ole työpaikkakiusaamisesta, jos ja kun muut työntekijät huomaavat tämän ja sanovat asiasta suoraan. Jos tekee työnsä huonosti, parempi siihen on työkavereiden ensin puuttua kun kannella heti pomolle. Tämä voidaan tehdä ja tehdään sitten, jos käytös ei muutu. Pomo ei voi olla 24/7 alaisten selän takana vahtimassa, mitä alaiset tekevät.
Olen itse joutunut joskus sanomaan ihan suoraan eräälle työntekijälle, että jos ei työtahti parane, soitan pomolle ja sitten katsotaan, jatkuuko hommat firmassa. Syyt olivat seuraavat: työtahti oli hidas ja työnjälki siitä huolimatta huono. Töissä laiskoteltiin ja tauot olivat aina pidempiä kuin muilla. Toimintakyky asiakkaiden kanssa oli olematonta, työntekijä oli ilkeä asiakkaille. Hommia sai aina odottaa ja sen jälkeen muut työntekijät joutuivat vielä korjaamaan hommat kuntoon. Tämä hemmo siis lisäsi meidän muiden työtaakkaa ja suoraan sanoen kävi ärsyttämään, kun me muut teimme kuitenkin työt kunnolla ja ajallaan.
Kun on omat urakat niin sitten voipi halutessaan vaikka seisoa päällään omaan piikkinsä päivät pitkät ja pitää yllä muutakin showta. Se ei muille kuulu, mutta työtoveria ei saa häiritä.
Vai kiuSAAJAN! Pitäisikö ryhmä/tiimityötä tehdessä muiden sietää yhden ihmisen myöhästymiset ja paiskia töitä sen puolesta. Jos se saa vielä saman palkankin niin eiköhän sen ole tehtävä myös sama määrä töitä kuin muidenkin. Loppupelissä se lusmu tässä sitä kiusaa tekee!!!
Ei tietenkään. Sitähän minä juuri tarkoitin ettei ryhmäurakoissa sovi sellaiset pelleilyt.
Itse olin juuri sellaisessa työpaikkahelvetissä missä jotkut pitivät puolta pitemmät kahvi-ja tupakkitauot, jotkut myöhästelivät töistä jne.
Oli tavaran valkkaamista ja äärimmäisen suurta puolueellisuutta,tahallista piereskelyä takana olevan nenille, perättömien juorujen levittelyä. Uskomatonta showta, mutta valitettavan totta aikuisilta miehiltä.
Tarkoitin juuri sitä että jos olisi oltu henkilökohtaisissa urakoissa, niin sittenpähän kukin seisokoon vaikka päällään, se ei työtovereille kuulu. Ryhmäuarakoissa sellainen käytös ei sovi.
Eivät ole tainneet tehdä ryhmäryötä. Kyllä ne esimiehetkin odottavat, että ryhmä ratkaisee tuollaiset ongelmat itse.
Jos on ryhmä, niin silloin ryhmäläisten tulee toimia samoin periaattein tai ei se kauan ryhmänä toimi. Siksi sitä on vaan sanottava, oli pomo tai ei.
Ei ratkaisut kuin syyttämällä pois lähtenyttä kiusaajaksi.Häpeäisivät edes aikuiset miehet.