Orjaksiko pitäin alkaa? Työnantajat sain tehdä - vaikka riistää hengen. Mitään ei tarvis työpanoksesta maksaa.
Tämä on hullunkurista. Työantajat saa ilmaiseksi hyvin ja pitkälle koulutettua työvoimaa: DI, ekonomi yms.
Tämä on hullunkurista. Työantajat saa ilmaiseksi hyvin ja pitkälle koulutettua työvoimaa: DI, ekonomi yms.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Älä masennu. Orjaksipa hyvinkin! Ja nykyään taitaa olla trendinä, että otetaan mielellään sillä ihan alhaisimmalla vaihtoehdolla, eli harjoittelijana joka saa 8 euroa päivältä.
Kun ottaa yritykseen harjoittelijan, niin sillä voidaan teettää mitä tahansa (yleensä näin, jos ei itse ota tarkasti selvää mitä voidaan harjoittelijalla teettää), eikä harjoittelijalla ole esimerkiksi lomia ja muita työsuhteeseen kuuluvia etuisuuksia. Niinpä joulupyhinä yms. tulee harjoittelijat tekemään vakituisten paskimmat vuorot. Jos hommat menee pieleen, voidaan syyttää harjoittelijaa ja vaihtaa nopeasti toinen kaveri tilalle.
Siis tällainen orja ei ole TA:n mielestä ihminen. On siis vajaavaltainen ja täysin lainsuoja ULKOPUOLELLa. Hänet voi raiskata, häväistä. Sehän on vain harjoiitelija. Olkoon hiljaa.