Tuntuuko sinusta yleensä, että
a) olet yhtä fiksu kuin muut ihmiset keskimäärin
b) saatat olla hieman keskimääräistä tyhmempi
c) luultavasti olet hieman keskimääräistä älykkäämpi
d) todennäköisesti olet selvästi keskimääräistä tyhmempi
e) olet mitä ilmeisimmin selvästi älykkäämpi kuin muut ihmiset keskimäärin
Oma vastaus: e)
a) olet yhtä fiksu kuin muut ihmiset keskimäärin
b) saatat olla hieman keskimääräistä tyhmempi
c) luultavasti olet hieman keskimääräistä älykkäämpi
d) todennäköisesti olet selvästi keskimääräistä tyhmempi
e) olet mitä ilmeisimmin selvästi älykkäämpi kuin muut ihmiset keskimäärin
Oma vastaus: e)
Vastaukset 15
Vanhimmat
Tuntemukset vaihtelevat a:n, b:n ja c:n välillä.
e)!
....
c), vaikka ÄO:n 140 mukaan pitäisi kai olla e).
Jälkeen minun vastaukseni on kohta D), olen kuvitellut kuuluvani kohtaan A) mutta luettuani näitä palstan kysymyksiä olen huomannut että olenkin keskimäärääistä tyhmempi. Tai sitten minä olen ikäni takia pudonnut kelkasta ja...Pahasti! :(
olla tuo d. Mitattu äo on 145 (Mensa). Niin paljon täällä on noita älykkäitä ihmisiä, huh-huh... ;)
todellisuus voi olla vallan muuta.
Täällä näyttää olevan paljon itseään älykkäinä pitävää väkeä, joka heittelee kaikenlaisia äo-lukemia. Hieman epäilyttää, käyttävätkö he aivojaan kovinkaan ahkerasti:
1) Pelkkä ÄO-lukema, esimerkiksi "140" ei sano yhtään mitään, ellei ole ilmoitettu keskihajontaa, johon lukema suhteutuu. Erilaisella keskihajonnalla "140" tarkoittaa samaa kuin vaikkapa "130" toisella keskihajonnalla.
2) Toisekseen, jos heittelee lukuja, niin täytyy myös ilmoittaa, että mitä testiä on käytetty. Muutoin lukemilla ei ole mitään painoarvoja. On olemassa kaikenlaisia pilipalitestejä.
3) Yleensä ottaen on naiivia kuvitella, että älykkyyttä voisi ilmaista tarkasti lukemalla ja testata se luotettavasti esim. puolen tunnin testillä, kun koko älykkyyden määritelmäkin on varsin kiistelty aihe. Hyvin laadituilla testeillä on varmasti jotain suuntaa antavaa merkitystä, mutta mikään lyhyt testi tuskin mittaa älykkyyttä sen laajassa merkityksessä kovinkaan monipuolisesti ja tarkasti.
Esimerkiksi matematiikkaa pidetään kouluaineista paljolti luontaista älykkyttä vaativana, mutta myös matematiikkaa voi oppia. On varsin kyseenalaista, missä määrin älykkyys on kiinteä/periytyvä ominaisuus, missä määrin kulttuurisesti määräytynyttä ja opittua.
... Cattell&Cattell, keskihajonta 24. Ei se silti tarkoita sitä, että pitäisin itseäni muita parempana ihmisenä. Päinvastoin. Ajattelen itse näin, että:" Olen kyllin älykäs ymmärtääkseni, miten vähän asioista oikeastaan tiedänkään" :)
Pidän omana mottonani aivan samaa :)
Sama testi, vähän heikompi tulos. Huolimattomuus on suurin paheeni. Toivottavasti Mensa vaihtaa testinsä joskus sellaiseen versioon, jossa vastauksen saa ruksata suoraan kuvion alle. Siihen asti minun on turha käydä testissä uudestaan. (nimim. muutaman kertaan vastaukset väärille riveille tuhrannut ja koko pakka sekaisin...)
Vähintään c, mitä luultavimmin e.
ÄO:lla 143 kuulun ryhmään e.
Yleensä kai tunnen olevani keskiverto. Joissain tilanteissa tunnen olevani huomattavasti fiksumpi tai huomattavasti tyhmempi verratessa johonkin rajattuun ryhmään. Mutta onneksi tuon älykkyyden voi korvata tietyissä asioilla näkemällä enemmän vaivaa ja tekemällä enemmän töitä, että lopputulos on suht sama ja mitä muuhun tulee, niin ainakin sitä älykkyyttä sen verran siunaantunut, että aika ehjänä selvitty tähän asti elämässä :)
Kai munkin sitten täytyy mennä sinn mensan testattavaks, että voin tulla kertomaan vastaukseksi e:n. ;) vitsivitsi.
Se ilmenee joskus myös ylimaallisena hölmöytenä.