Avovaimo työskentelee vuoden Ranskassa ja mieli tekisi tuoda auto sieltä verovapaasti. Ollaan katsottu netistä hieman ja tollainen farmari Passat 2003-2004 olis kiva. Hinnat näyttäis olevan jotain 14000-18000e, eli merkittävästi halvempia ku Suomessa.
Käykö kaikki näin helposti: ostan auton (liikkeestä)lainarahalla, otetaan vakuutukset liikenne,- kasko(liikkeestäkö?) ja tällöin auto on rekisterissä Ranskaan avovaimon nimissä? Sitten puolen vuoden päästä auto Suomeen ajamalla Suomen satamatullin kautta, jossa paperit kuntoon? Voiko siitä puolesta vuodesta olla lomalla Suomessa viimeiset 2 kk(tiedän 72vrk-säännön, mut saako viimeiset 2kk olla itse Suomessa?) Siis auto olisi vielä Ranskassa ja sit 2kk:den päästä hakisi auton Suomeen? Entä onko autolla pakko ajaa Ranskassa tietyn matkan, voisko esim. vuokrata autotallin jossa autoa säilyttäisi?
ps. tietääkö joku nettisivuja Pohjois-Ranskan autoliikkeisiin? Joitain oon löytänyt.
Kiitos asiallisista vastauksista!
Käykö kaikki näin helposti: ostan auton (liikkeestä)lainarahalla, otetaan vakuutukset liikenne,- kasko(liikkeestäkö?) ja tällöin auto on rekisterissä Ranskaan avovaimon nimissä? Sitten puolen vuoden päästä auto Suomeen ajamalla Suomen satamatullin kautta, jossa paperit kuntoon? Voiko siitä puolesta vuodesta olla lomalla Suomessa viimeiset 2 kk(tiedän 72vrk-säännön, mut saako viimeiset 2kk olla itse Suomessa?) Siis auto olisi vielä Ranskassa ja sit 2kk:den päästä hakisi auton Suomeen? Entä onko autolla pakko ajaa Ranskassa tietyn matkan, voisko esim. vuokrata autotallin jossa autoa säilyttäisi?
ps. tietääkö joku nettisivuja Pohjois-Ranskan autoliikkeisiin? Joitain oon löytänyt.
Kiitos asiallisista vastauksista!
Vastaukset 17
Vanhimmat
1. Kun tuot (tai avovaimosi tuo) muuttoauton Suomeen voimassaolevin Ranskalaisin kilvin vakuutuksin, niin Suomeen tullessa ei tarvitse pysähtyä sataman tulliin lainkaan. Saatte ajaa 1 kk Ranskan kilvillä täällä eli 5 päivän kuluessa maahantulosta autoverotusta toimittavaan tullipaikkaan tekemään autoveroilmoitus.
2. Voi olla viimeiset 2 kk lomalla Suomessa (mutta tällöin ei voi muulloin käydä vuoden aikan Suomessa (ja tätähän ei kukaan EU:ssa valvo paitsi naapurit).
3. Autolla ei tarvi ajaa Ranskassa metriäkään.
4.Vakuutukset: jos ostat auton liikkeestä Ranskassa, varmasti saat vakuutukset liikkeen kautta. Ja vakuutukset eivät ole halpoja...
eli lopeta.nämä idootit kun uskoo kaiken.
Viimeistä kahta kuukautta ei voi olla suomessa KOSKA muuttoa edeltävänä kuukautena EI saa edes käydä suomessa.
No ei ollut oikaisusi sen parempi. Tuo 'viimeisen kuukauden aikana'-sääntö koskee vientikilvillä maasta vietyä ja maahan palaavaa autoa, ei muita eikä auton omistajaa ensinkään.
Ainakin se meni alkuperäisessä vastauksessa pieleen, että satamassa pitää ilmoittaa tuovansa muuttoauton Suomeen. Siitä saa paperin joka pitää luovuttaa tullatessa.
koska tuo 1 kk sääntö ei tässä tapauksessa päde, koska kyseessä ei ole Suomen tax-free kilvissä oleva auto, lainaus www.tulli.fi ja muuttoajoneuvot: "Vientirekisteröidyllä autolla ei saa maasta muuttoa välittömästi seuraavan tai maahanmuuttoa välittömästi edeltävän kuukauden aikana käydä Suomessa"
palsta niin voi täällä kysyä, eikä tarvi nöyryyttää turkkilaista vaimoa ja käskeä soittaa tulliin,kun eivät siellä mitään edes tiedä.
Saatanan idiootit!
Eli katsopa täältä:
http://www.tulli.fi/fi/03_Yksityishenkilot/02_Autoverotus/03_Muuttoajoneuvot/index.jsp
ja sieltä esim. "Suomessa käynnit ulkomailla oleskelun aikana"
Niin ei tartte arvailla.
Olen itse tuonut muutaman muuttoajoneuvon Suomeen viim. 10 v kuluessa eikä minulla ole ikinä ollut ongelmia. Kun ottaa säännöistä selvää etukäteen ja hommaa tarvittavat paperit ja todistukset niin tullauksesta selviää varttitunnissa.
Kiitos tähän astisista vastauksista. Yhtenä vaihtoehtoehtona voisi vielä olla auton haku Belgiasta esim. Brysselistä(100km matkaa Ranskan olinpaikasta). Onko kokemuksia? Ehkä kannattaisi sitten rekisteröidä auto Belgiaan niillä (?) vientikilvillä reiluksi 6kk:ksi kunnes vie auton Suomeen muuttoautona.
Tuli mieleen, että mitä jos avovaimo meneekin vielä toiseksi vuodeksi töihin samaan kaupunkiin Ranskaan(mikä voi olla mahdollista) ja oleskelee Suomessa vain esim. pari viikkoa ennen takaisinmuuttoa Ranskaan, eikä siirrä siis kirjojaan takas Suomeen. Tällöin on ilm. kysymyksessä asteittainen muutto, jolloin saa myös verovapauden? Karenssiaika ei taida vaan kulua sinä aikana kun hän on poissa ja auto Suomessa.
Entäs onko väliaikaiselle Suomessa olemiselle olemassa aikarajoituksia, esim. jos on vaan muutamia päiviä oleskelemassa Suomessa auton tuomisen jälkeen? Sen toisen ulkomaankomennuksen jälkeen olisi viimeistään tulossa takaisin Suomeen.
Yritin kyllä useaan otteeseen selata tullin ja taxfreeauton sivuja, mutta ne on vähän tulkinnanvaraisia, eikä tarkkoja päiviä sanota esim väliaikaiselle oleskelulle asteittaisessa muutossa. Jos joku kokeneempi vielä jaksaisi ystävällisesti vastata.
Mikäli on suomalaisessa vakuutusthtiössä kertyneitä boonuksia, kannattaa ottaa todistus niiden siirtoa varten mukaan.
Autovakuutukset ovat kalliita Suomeen verrattuna ja hinnoissa voi olla melko isojakin eroja vakuutusyhtiöstä riippuen. Eräs laadukas ja kohtuuhintainen vakuuttaja Ranskassa on:
- http://www.matmut.fr
Kannattanee vertailla muitakin vaihtoehtoja kuin automyyjän tarjoamaa.
Sitten on myös vakuutusyhtiö jolla ei ole kiinteitä toimipaikkoja ja jolla melko kilpailukykiset hinnat, joskin asioidakseen heidän kanssa tulee pärjätä melko hyvin ranskankielellä:
- http://www.direct-assurance.fr
Lille'ssä on yritys joka tuo maahan uusia autoja (käytettyjäkin?) mainostaen autolehdissä 18-22% alle ranskalaisten hintojen. Firman mainetta en tunne:
- http://www.ici.fr
Ps. Mikäli komentopaikkana on pohjoinen Ranska, niin saattaisi olla edullisempaa käydä hakemassa auto rajan takaa Belgian puolelta. Toki teettää hieman lisätöitä byrokratiakuvioineen.
Kiitos tiedoista. Onko Ranskassa esim kallis autovero tai muita ylimääräisiä maksuja? Osaatko sanoa kuinka paljon suunnilleen kalliimmat on vakuutukset?
Avovaimon paikkakunta on nimeltään Valenciennes, Lillestä etelään noin 50km. On tämä autokuume mieltä rassaavaa:) On avovaimollakin, muttei ihan näin kova. Kiinnostaisi vaan käyttää hyväksi toi muuttoautoveroetu, kun Suomessa on tuntuvasti kalliimmat autot. Belgiassa taitaa olla laadukkaita ja edullisia, varsinkin dieseleitä?
hin kysymyksiin, mitä sinä sitten kyselet?
Taidat olla sama urpo, kun kyselee tuolla alempana "irlannin käytäntöä"?
Ranskaan muuttamassa, eikä tiedä hönkäsen pöläystä??!!
No siis en minä olekaan sinne muuttamassa. Tyttöystäväni kyllä on jo jonkin aikaa siellä asunut. Alunperin kyllä pyysin asiallisia vastauksia, edellinen ei mielestäni täytä kriteeriä:)
olla sama m*lkku, joka tuolla Irlantia koskevassa ketjussa vittuilee muille asioista, joista ei itse tiedä mitään.
Taidat olla ite sen verran tyhmä, että tuskin löydät töitä edes Suomesta.
oli vastaus tuohon ylemmäs herra Urpolle.
Autokume on mukavaa ja rassaavaa yhtäaikaa, mutta rauhallisesti hyvä tulee, pohjustakaa asia rauhassa ;-)
Vakuutuksien hintoja kannatta katsoa yhtiöiden nettilaskureilla tai soittamalla kokeeksi muutamaan, varsinkin kun kauniimpi puolikas on jo Ranskassa. Riippuu boonuksista ja niiden hallussaoloajasta, paikkakunnasta ja ilmoitetusta auton käytöstä > arki ja työmatkat vai vain vapaa-aika.
Vuosittainen autoveromaksu poistui Ranskassa käytöstä muistaakseni joskus vuoden 1999 paikkeilla, dieselveroa ei ole.
Rekisteröitimaksun / rekisteriotteen maksun suuruus riippuu autosta, sen vakuutushevosvoimista ja kunnasta, kyse on kertamaksusta. Passatissa tuo maksu lienee noin 150-250€, paikallinen prefecture kertoo tarkemmin.
Eli kuluina autovakuutus ja rekisteröitimaksu, sinä se.
Belgiassa autot ovat yleensä jonkin verran edullisempia, riippuen automallista, varsinkin suurikoneiset hieman käytetyt joita paikalliset eivät halua niiden korkeista käyttökuluista johtuen verot / vakuutukset.
Belgiasta hankittu auto kannattanee rekisteröidä Ranskaan, sillä siellä on suht' kalliit vuosittaiset käyttömaksut, samoin Ranskaan rekisteröidyn auton vakuuttaminen lienee paljon edullisempaa.
Ohessa pari ranskalaista autolehteä:
- http://www.autoplus.fr
- http://www.auto-moto.com
Kumppanisi kannattanee haastatella myös paikallisia kollegijaan.
muuta takaisin Suomeen!
Ei kannata! Suomi on euroopan kommunistisin maa. Kaikki v*ttuilevat sinulle koko ajan ja purkaavat omaa pahaa oloaan. Ja virkavalta on koko ajan niskassa. Jos kerran olet muuttanut pois, Suomi tuntuu vankilalta sen jälkeen.
itse asuimme puolen tusinaa vuotta ulkomailla ja Suomeen paluu oli itse asiassa juhlaa. Jos tämä on huono maa niin muuta pois. EU:ssa muuttaminen on helppoa: eli äänestä jaloillasi.
jos ranskan kilvissä olevan auton ostaa suoraan yksityiseltä, millä systeemillä ranskan puolella hoituu siirtokilpien hommaaminen autoon? eroaako käytännöt ja vakuutushinnat paljon esim. saksan vastaavista. tuohon saksan tuontiin kyllä löytyy hyvin tietoa, mutta miten on ranskan laita?