Voiko yksityishenkilö liisata?

Kikka kakkonen

Voiko yksityishenkilö hankkia leasing-auton? Millaisa kustannuseriä sellaisesta tulee, jos hommaa esim. jonkun tavallisen alle 20 000 euroa maksavan uuden auton? En tedä koko leasingista mitään, mutta se taitaisi olla keino, jolla välttyy pankkilainalta, vai onko niitä muitakin laillisia keinoja? =)

Olen kiitollinen kaikista vinkeistä asiaan liittyen.

4

1119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksityishenkilönä

      Leasdingissä on kyse auton vuokraamisesta. Vuokra voi sisältää huollotkin tai pelkästään auton. Vuokraamisen syy on verottajassa. Vuokran alv on vähennettävissä, mutta jos ostetaan auto, ei sen hinnasta saa alv vähentää eräin poikkeuksin.
      Jos yksityishenkilönä haluat vuokrata auton, onnistuu se muutamissa autoliikkeissä(Delta-auto). Vuokraamisesta ei kuitenkaan ole sinulle hyötyä, koska leasingin hoitaa Nordea(pankki). Ja koska auto palautuu vuokrauksen jälkeen pankille, on se laskenut vuokran niin ettei tappiota tule. Eli vuokrauksen jälkeen auton arvo mitä ilmeisimmin on enemmän kuin esim lunastushinta tavallisessa leasingissä. Tällä lunastushinnalla voisit ostaa ulkopuolisena autosi vuokraamisen jälkeen. Osamaksulla voit myydä autosi ja pitää erotuksen itselläsi.

      • sama

        Kyllä tuntuu olevan paljon kaikkea selvitettävää kun ei tiedä sutoista tai niiden rehoituksesta mitään... Mutta kiitos selvityksestä! Huomasin muuten, että Vehostakin saa tuolla systeemillä autoja.


    • mikkix

      Minä leasasin auton yksityisesti jo vuonna 1999. Annoin alkupantiksi 35000mk, eli möin oman autoni heille, ja maksoin kuussa 1300mk.Möin auton leasingin päätteeksi, jolloin sain pantin ja enemmän "vuokranpalautuksia", eli käsirahaksi seuraavaan autoon.

      Opelilla tämä toimii Smartlease-systeemillä.

      • Taksilla

        Olisihan tietysti taksillakin päässyt :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      210
      4861
    2. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      22
      4003
    3. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      224
      3744
    4. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      130
      3055
    5. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      157
      3015
    6. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      63
      2942
    7. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      15
      2591
    8. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      64
      2522
    9. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      85
      2325
    10. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      2135
    Aihe