Voiko yksityishenkilö liisata?

Voiko yksityishenkilö hankkia leasing-auton? Millaisa kustannuseriä sellaisesta tulee, jos hommaa esim. jonkun tavallisen alle 20 000 euroa maksavan uuden auton? En tedä koko leasingista mitään, mutta se taitaisi olla keino, jolla välttyy pankkilainalta, vai onko niitä muitakin laillisia keinoja? =)

Olen kiitollinen kaikista vinkeistä asiaan liittyen.
41138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Leasdingissä on kyse auton vuokraamisesta. Vuokra voi sisältää huollotkin tai pelkästään auton. Vuokraamisen syy on verottajassa. Vuokran alv on vähennettävissä, mutta jos ostetaan auto, ei sen hinnasta saa alv vähentää eräin poikkeuksin.
Jos yksityishenkilönä haluat vuokrata auton, onnistuu se muutamissa autoliikkeissä(Delta-auto). Vuokraamisesta ei kuitenkaan ole sinulle hyötyä, koska leasingin hoitaa Nordea(pankki). Ja koska auto palautuu vuokrauksen jälkeen pankille, on se laskenut vuokran niin ettei tappiota tule. Eli vuokrauksen jälkeen auton arvo mitä ilmeisimmin on enemmän kuin esim lunastushinta tavallisessa leasingissä. Tällä lunastushinnalla voisit ostaa ulkopuolisena autosi vuokraamisen jälkeen. Osamaksulla voit myydä autosi ja pitää erotuksen itselläsi.

Äänestä
  • Kyllä tuntuu olevan paljon kaikkea selvitettävää kun ei tiedä sutoista tai niiden rehoituksesta mitään... Mutta kiitos selvityksestä! Huomasin muuten, että Vehostakin saa tuolla systeemillä autoja.

    Äänestä

Minä leasasin auton yksityisesti jo vuonna 1999. Annoin alkupantiksi 35000mk, eli möin oman autoni heille, ja maksoin kuussa 1300mk.Möin auton leasingin päätteeksi, jolloin sain pantin ja enemmän "vuokranpalautuksia", eli käsirahaksi seuraavaan autoon.

Opelilla tämä toimii Smartlease-systeemillä.

Äänestä
  • Olisihan tietysti taksillakin päässyt :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kikka kakkonen kirjoitti:

Voiko yksityishenkilö hankkia leasing-auton? Millaisa kustannuseriä sellaisesta tulee, jos hommaa esim. jonkun tavallisen alle 20 000 euroa maksavan uuden auton? En tedä koko leasingista mitään, mutta se taitaisi olla keino, jolla välttyy pankkilainalta, vai onko niitä muitakin laillisia keinoja? =)

Olen kiitollinen kaikista vinkeistä asiaan liittyen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu