kihlasormus oikeassa nimettömässä?

KJH2

Olen ihastunut erääseen viehkeään nuoreen naikkoseen. Ainoa asia mikä häiritsee ensimmäisen tutustumisaskeleen ottamista on, että hänellä on kihlakormuksen näköinen rengas oikeassa nimettömässä. Mitä se tarkoittaa? Eikö sormuksen pitäisi olla vasemmassa? Kyseinen naikkonen on kotoisin Länsi-Suomen ruotsinkielisiltä alueilta ja itsekin pääosin ruotsinkielinen, voiko se vaikuttaa asiaan?

7

2174

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olisko....

      Eli ehkä hän on ortodoksi, muistelen joskus kuulleeni ortodoksien pitävän sormusta oikeassa nimettömässä. Mutta en ole olleskaan satavarma.

      • ortodoksi

        uskonnon mukaisesti pidämme oikean käden nimettömässä merkkinä varattuna olemisesta.


    • Tyttis27

      Mulla on vanha, vanhemmilta saatu, sormus oikeassa nimettömässä. Ai miksi siinä sormessa? No kun sormus oli vanhaa perua jo sen saadessani, ja se on ainoa sormi, johon sormus sopii. Ja musta on ihan nättiä pitää sormusta tossa vähän sirommassa sormessa, kuin esim. etusormessa. Sormukseni on kyllä kaukaa katottuna vähän kihlasormuksen näköinen. Sellanen sileän NÄKÖINEN mutta siinä on pieni timantti keskellä ja sellaset "palmikot" kyl.

      Joku on sanonutki mulle joskus, että on luullu mulla olleen pokkana kihlasormuksen väärässä kädessä treffeillä. Yök, ei sentäs.

      Oon kans miettiny, et pitäiskö jättää pitämättä sitä sormusta, jos se tulkitaan jotenki kihlautumisen merkiksi. Hmm, se vaan harmittaa kun sormuksella on niin paljon tunnearvoa ja sormus on musta tosi kaunis. Ja mulla on samalla sukulaisuus-logiikalla useampia sormuksia ssormissa, esim. isovanhempien muistoksi yksi heiltä saatu sormuskin. Hmm, täytyy miettiä. Siinä vaiheessa sormus lähtee korulippaaseen, kun tulee oikeesti joskus kihlasormus VASEMPAAN nimettömään, näin olen miettinyt.

      Musta oikeassa kädessä olevia sormuksia ei tarvi kattoa kihjausta ajalellen. Ne voi olla muitakin sormuksia. Ehkä jotain oikeasti just kihlasormuksen näköisiä sormuksia voisin pistää merkille miehessä...esim. jos on syytä epäillä että sormus on käyty tahallaan vaihtamassa toiseen käteen.

      Heh, jotkut ulkomaalaiset taas pitää oikeassa kädessä juuri sitä kihlasormusta :) Joskus on hupaisaa kattoa, että eikö kukaan noista ulkomaalaisista oo kihloissa, kun kellään ei löydy kihlasormusta vasemmasta. Oikeasta alkaakin jo sitten löytyä. Vissiin katolilaiset on niitä, jotka pitää oikeassa. Ulkomaalaisten tavoista ei aina tiiä.

      • Tyttis27

        kysymäs tuolta miehen logiikasta, että mitä ajatellaan, jos nainen pitää sormusta oikeassa nimettömässä. Kiinnostaa itteeki tietää.


      • Kirjailija Keinonen
        Tyttis27 kirjoitti:

        kysymäs tuolta miehen logiikasta, että mitä ajatellaan, jos nainen pitää sormusta oikeassa nimettömässä. Kiinnostaa itteeki tietää.

        Ajatellaan naisen olevan kihloissa, jolloin siirrytään seuraavaan, jos ei sitten välttämättä halua haastetta.


    • kihlasormus

      voi olla ihan muukin sormus. Itse pidän oikeassa nimettömässä ihan tavallista kaunista sormusta!

    • ...

      Piste.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      64
      7556
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      124
      2979
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      143
      1813
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1669
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      121
      1501
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      171
      1451
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1182
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      869
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      774
    Aihe