Onko elinsiirrot moraalisesti ja eettisesti oikein? Jos joku uskaltaa ottaa kantaa keskusteluun, niin nostan hattua hänelle. Perusteluja kaivataan myös! Olisin myös kiitollinen, jos elinsiirroista!
Hyvää syksynjatkoa kaikille Suomi24:n keskustelupalstalla viihtyville!
Elinsiirrot
8
2095
Vastaukset
- CE567
voi voi. Huolellisuutta kaivataan lisää. Viimenen lause jäi kesken. Olin kysymässä, osaako joku sanoa kirkkojen kantaa elinsiirroista.
- smu
Elinsiirrolla pelastetaan ihmishenkiä. Jokainen, joka on allekirjoittanut elinluovutuskortin, voi pelastaa viiden ihmisen hengen luovuttamalla kaksi munuiasta, keuhkot, sydämen ja maksan. Uusi elin on sitä tarvitsevalla lottovoitto ja antaa uuden elämän. Itsehän kuollut ihminen, luovuttaja ei elimiään enää tarvitse.
Uskon, että elämään pelastaminen on kirkonkin opetuksen mukaista! - smu
smu kirjoitti:
Elinsiirrolla pelastetaan ihmishenkiä. Jokainen, joka on allekirjoittanut elinluovutuskortin, voi pelastaa viiden ihmisen hengen luovuttamalla kaksi munuiasta, keuhkot, sydämen ja maksan. Uusi elin on sitä tarvitsevalla lottovoitto ja antaa uuden elämän. Itsehän kuollut ihminen, luovuttaja ei elimiään enää tarvitse.
Uskon, että elämään pelastaminen on kirkonkin opetuksen mukaista!Don't take your organs to heaven, heaven knows we need them here!!
- CE567
smu kirjoitti:
Don't take your organs to heaven, heaven knows we need them here!!
Osaatko sanoa mistä toi sanonta tulee? tai kuka sen on keksiny? oli sen verran hyvä.
- smu
CE567 kirjoitti:
Osaatko sanoa mistä toi sanonta tulee? tai kuka sen on keksiny? oli sen verran hyvä.
alkuperää mutta Musili, Munuais- ja Maksaliitto myi aikoinaan T-paitoja missä oli tuo teksti. Hyvä teksti minustakin!
- "sielu" on aivoissa
Jos joku tahtoo elimensä luovuttaa ja toinen sen vastaanottaa, niin en näe mitään syytä, miksi se ei olisi oikein.
Kuitenkin elimillä tapahtuva kaupankäynti onkin sitten jo vähän monimutkaisempi juttu. Periaatteessa jos joku rikas ostaa köyhältä esim. toisen munuaisen niin molemmat hyötyvät kaupasta, mutta onhan se silti jotenkin arveluttavaa...
Ps. Tuli muuten tässä mieleen eräs asia, jonka uskonnon opettajani sanoi aikoinaan etiikan tunnilla: useimmiten ei ole oikeastaan mitään järkeä kysyä, onko joku asia eettisesti oikein, koska riittää jos kysyy, onko se oikein. Eihän esimerkiksi elinsiirto voi mitenkään olla millään muulla tavalla oikein/väärin, kuin eettisesti (vai voisiko se olla esim. matemaattisesti oikein tai väärin).- asdasda
teknisesti suoritettu väärin, esim. siirretään maksa munuaisen tilalle. Tai laadullisesti huonosti suoritettu (siirtoelin vahingoittuu kirurgin kovakouraisessa käsittelyssä).
- nää_on_näitä
Aina lihaa syödessä elin siirtyy eliöltä toiselle?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.627876Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675941Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,745459Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot535347Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1094657Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1112385Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41271Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol61237Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa401087Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko471052