Tervehdys Ystävät.
Vaihdoin äsken ensimmäistä kertaa talvirenkaat hymeriin alle. Pultit olivat tosi tiukassa, sai lekalla moukuuttaa 24kiintoavainta että irtos.
Siitä tuli mieleen että pitääkö ne tosiaan hakata lekalla kiinni vai riittääkö "normaali" räikällä kiristys?
Vaihdoin äsken ensimmäistä kertaa talvirenkaat hymeriin alle. Pultit olivat tosi tiukassa, sai lekalla moukuuttaa 24kiintoavainta että irtos.
Siitä tuli mieleen että pitääkö ne tosiaan hakata lekalla kiinni vai riittääkö "normaali" räikällä kiristys?
Vastaukset 31
Vanhimmat
Mutta Fiat Ducato 14 pultit kiristetään 18 kpm, eli 180 nm.
Kannattaa rasvata pultin kierteet grafiitti tai kuparirasvalla ja tarkastaa kireys 50-100 km ajon jälkeen.
Pitäisi lähteä keväällä ilman lekaa irti.
Rengaspaineet ohjekirjan mukaan.
Sama kiristymomentti on ducato 15 kohdallakin. Vaihdan itse kaikkiin autoihimme renkaat, ja käytän isompaa naksahtavaa momenttiväännintä kiristämisessä. Tulevat kaikki pultit tasaisesti kiristettyä, kun noita momenttivääntimiä on työn puolesta tullut hankittua useampia eri kokoisia.
Varsinkin talvirenkaita laitettaessa rasvaan aina pulttien kierteet ja kartiot jo siksi, että suolakylpy maanteillä ruostuttaa ja jumiuttaa muutenkin pultit. Nyt suolaveden tunkeutumisen syvälle kierteisiin estää rasva.
asiakasuskollisuuden vetämällä mutterit kunnon momentilla.
Siltä varalta oman autoni varusteisiin kuuluu erikoisliikkeestä ostettu kunnon ristikkoavain ja lisäksi metrin mittainen teräsputki.
Auton ohjekirja kertoo kyllä tarkan kiristysmomentin, mutta normaalilla voimilla varustettu vaihtaja saa kyllä ristikkoavaimella (ilman jatkovartta) mutterit/pultit riittävän kireälle.
Kartioiden ja kierteiden rasvaamisesta saa tasan tarkkaan kaksi vastausta... joo tai ei.
Itse olen aina öljynnyt sekä kierteen että kartion. Ainakin itse kiristetyn saan aina auki.
on se kaikista vihoviimeisin työkalu pyöränmuttereihin. Ainoa oikea on pitkä nivelvarsi ja hylsä.
Pian 40 vuoden kokemuksella: sitroen.
Vääntää jo kevyesti 10 - 12 kpm, mikä on henkilöautoilla yleinen momentti.
Ristikkoavaimella sen vääntää helposti kaksinkertaisesti, eli liikaa.
Ja sen metrin putken päässä 80 kiloinen mies vääntää yli 100 kpm, eli 1000 nm.
On se sitten "naurussa pitelemistä" kun myötörajan yli venyneet pultit katkeavat vauhdissa ja auto on kyljellään tai katollaan.
Yleensä rengasliikkeet tietävät, mitä tekevät, mutta poikkeuksiakin on, kannattaa seurata minkälaista väkeä verstaalla työskentelee.
Olen minäkin joutunut ajamaan firman auton kimpusta huonosti suomea ymmärtäneen asentajan, ja omani lähelle en sellaista olisi päästänytkään.
vetää pultit kiinni kuorma-automentilla ilman rasvausta. Silloin tien päällä et rengasta vaihda ilman tuota jatkoputkea.
En toki tarkoittanutkaan kiristää jatkovarrella.
Nimimerkki "nyt 50 vuoden kokemuksella".
Ja kokemus kasvaa pikavauhtia !
Vaihtanut liikettä sijassasi jo aikoja sitten.
kirjoituksella todella, että vahdit aina asentajan selän takana kiristysmomentin arvoa.
Minun asiantuntemukseni ei kyllä riitä paineilmavääntimen kiristysmomentin tarkistukseen.
Ikävä tapaus omalle kohdalleni on sattunut kaksi kertaa...nyt ei enää, kun pääsääntöisesti vaihdan pyörät itse.
Se kaksi kertaa olisi ollut tien päällä todella kohtalokasta, nyt se tapahtui kotipihalla ja työkalut löytyivät verstaasta.
Työhöni kuuluu myös valvoa, että teettämämme työt suoritetaan asianmukaisesti ja siinä oppii näkemään suorittavan osapuolen riskitekijät ja arvioimaan henkilökuntaa.
Yhteistyö sujuu kyllä yleensä tuttavallisesti keskustellen.
ei moinen käytös ole mahdollista.
Jos todella käy, kuten aloittajalle, niin jossakin Vätsärin erämaan metsäautotiellä renkaan vaihto olisi ihan kiva saada itse tehtyä...siksi olen varmistanut sen valitsemillani työkaluilla.
Tuossa tilanteessa firman vaihto auttaa harvinaisen vähän.
Oikeassa olet sinäkin.
Kiitän mielipiteistä ja toivotan turvallisia ongelmattomia kilometrejä kaikille lukijoille etenkin näin syyspimeilla ja talven tullessa.
on mainio vehje, kun kaupunkilihaksilla varustettu
mies kiristää sillä pultit minkä jaksaa niin hyvä
tulee.
Ja kun on lorauttanut öljyä jenkoihin, saa vielä aukikin.
Ei ikinä irronnut ajossa, ei edes löystynyt.
-50 vuoden kokemus, eka auto 1955".
Eikös kaikki pultit ja mutterit kuulu kiristää niin ,että niitä kiristetään kunnes ne yhtäkkiä alkavat taas löystyä ja sitten neljänneskierros auki kiireellä? :-)
50-luvulla, ja silloin duralumiiniruuvien riittävän kiristyksen merkkinä kuului pieni napsahdus, jonka jälkeen kierrettiin 1/4 kierrosta takaisin.
Seuraavassa huollossa ruuvi katkesi kauniisti ja oli siten helppo poistaa.
Ilmankos! Tämä juttu jonka kerroin, on nimittäin peräisin Polyteknikkojen Ilmailukerhon lentävistä lausahduksista.
"Hyvin teipattu on parempi kuin huonosti hitsattu"
Löytyykö mitään apuvälineitä renkaanvaihtoon? On muuten helevettiä etsiä pultin paikkaa akselista kun pitäs kannatella pyörää ja sökötellä pulttia reikään!!! Ps. Taidan jättää renkaanvaihdot huoltiksille. Säästyy ainakin yksi vaatekerta ja hermot.
Tuohon on olemassa apuväline, rengasavain. Eli on kyseessä sitten ristikko tms rautatanko, niin työnnä se avainvarsi ensin yhdestä vantten pultinreiästä sisään ja sitten rummussa olevasta reiästä, jolloin nostaessa ylöspäin, rengas liukuu helpolla omalle paikalleen. Näin olen toiminut jo 7-vuotiaasta asti isän kanssa renkaita vaihtaessani. Itse vaihdan joka syksy lähes koko suvun renkaat eikä kertaakaan ole ollut ongelmia, johtuen kai kokemuksestani.
sillehän ei voimitään jos on syntynyt peukalokeskellä kämmentä,ja noin uusavuton
Ei kai se ole muuta kuin kokemattomuutta ja sitä että ei ole koskaan opetettu toimimaan tekniikan vaatimalla tavalla. Isältäni minäkin tuon idean olen oppinut ja jatkanut saman idean tyttärenpojalle, joka on oikea automekaanikko, vaikka muuta alaa opiskeleekin. Toisaalta tuossa on kyse aikamoisesta ähräämisestä, jos ei ole voimia kovin paljon ja apuvälineiden käyttö ei ole tullut mieleen. Siinä mielssä kysyjän kysymys oli hyvä, kysyikin juuri apuvälinettä eli kysyjä oli oikeilla jäljillä!
Ja jos taas vanteet kiinnitetään muttereilla ( siis pultit kiinni rummussa), on minulla siihenkin pieni apuväline, keskireikää hieman pienempi, viistopäinen putkenpätkä, jolla nostan samalla tavalla renkaan paikalleen. Laiskuus kun on hyve, jos sitä oikein käytetään!
Ostin taannoin uudet renkaat ja liike tietysti vaihtoi ne paikalleen. Kun asentaja ilmoitti homman olevan valmis, niin kokeilinpa autossa olleella ristikkoavaimella tiukkuutta. Ei inahtanutkaam vaikka 100 kiloa nyttkyi avaimen päällä. Sanoin asentajalle. Sellainen tiukkuus joka pitää ja jonka saan tarvittaessa auki noilla vehkeillä. Löysäsi ja kiristi käsivoimin. Hyvin pysyivät ja vaihtokin onnistui. Asentaja kyllä murisi jotain kun joutui lisähommiin. (Teräsrengas Jyväskylässä)
mallista riippuen, mutta melkeimpä kaikki Ducatot kiristetään 1802 nm. Kun henkilöautoissa käytetään noin 120nm.
Ovat siis tiukemmassa ja pitääkin olla
Tuossa nyt uli typo-virhe. Täytyy olla 180 nm eikä 1802!
kempin lukot laitoin joka pulttiin,toimii hyvin ei tartte kiristää,
Mutta esabin ruostumaton lukko on parempi ja vielä nätimpikin.
Väärä väite. "melkeimpä kaikki Ducatot kiristetään 1802 nm." Itse vaihdoin tänään piikkikumit Ducaton alle. Kiristysmomentti on 180 nm. Minun matkailuautoon suositeltu rengaspaine on 5 kaikkiin renkaisiin. Talvi voi tulla rengastuksen puolesta, auto on ajovalmiina huomisaamun lähtöä varten.
Kiristysmomentti riippuu Ducato-alustaisissa matkailuautoissa myös renkaan tuumakoosta sekä vannetyypistä.Kannattaa katsoa lisää tietoa myös asunto-osan valmistajan ohjekirjasta. Esim. Bürstner Nexxon ohjekirjan suositus 15 tuuman renkaalle peltivanteella on 160 Nm kiristystä. Momenttiavain sekä jatkovartinen renkaiden mutteriavain ovat hyvät työkalut. Kyllä niillä lähtee ja tulee oikeat kiristykset. Ristikkoavain sopii taas henkilöauton renkaiden vaihtoon.
Just meni puol tuntia sitten renkasavain poikki. P...kele. Että pitää kesärenkaat koneella vetää noin kiinni.
Hain rautahyllystä teleskooppivartisen avaimen. Arvakkaa kumpi anto periksi? No avain.... Ja just siittä hylsynkiinnityskohdasta.
Ja yhellä käjellä..Ilman jatkovarsia.
Kyllä Suomi poika on riski :I
Noita olis kiva vaihtaa tien päällä.
Meillä nuo pennut (18 ja 19 v pojat) yritti vaihtaa h-auton renkaat. Repivät rikki kaksi ristikkoavainta. Mulla oli sitten takakontissa Lidlistä ostettu rengasavain, jossa säätövarsi. Tiedäthän sellainen jonka pituutta voi säätää. Kevyesti väänsi pultit auki ja renkaanvaihto voi jatkua. Kannattaa muistaa, että ei auta aina se voima, vaan järki ja kokemus!
Ohjekirja kieltää pulttien rasvaamisen. Momentilla pitää vetää kiinni tai menee vanne kieroksi.