Neuvokaahan neuvotonta..!

lasi-lassi

Kukahan kertoisi käytännön tietoa kuka tai mikä virkakoneisto myöntää ja millä perusteilla vuorotteluvapaata..?

Olen 54-vuotias mies ja työpaikkoja on ollut jatkuvasti sitten kansakoulun päästötodistuksen...ja olen edelleenkin työssä varsin yksinäisessä ja itsenäisessä työkuviossa...joudun pinnistelemään itseni kanssa useasti uuden työn aloittamisen suhteen ja huomaan että *aloitekynnys* on aivan selvästi korkealla...pitää potkia itsensä liikkeelle että saa työtehtävänsä tehdyiksi...!

Viime laman jälkeen perustimme konkurssaai menneen asennusliikkeemme jälkeen uuden, saman alan yrityksen silloisten työkaverieni kanssa ja olemmme työllistäneet itsemme nyt tarkalleen 10-vuotta...yhtiömme on osakeyhtiö ja olemme tasasuurin osuuksin sen jäseniä..minäkin siis olen yhtiön osakas...!



Nyt kiehuttaa ja kypsyttää niin kovaa että jotakin katkoa pitäisi saada tästä *kännykkäkulttuurisesta*, liian kiireisestä
työyhteisöstä...henkinen kantti kun alkaa olemaan nollatasossa...!

Olen hahmotellut ammatinkin vaihtoa mutta se ei liene kai kovin realistinen ajatus enää tällä ikää...?

Kuntoutuksessa kävin Kelan kautta mutta en siitä saanut sitä voimaa jolla jaksaisin taas rämpiä tässä työkiireessä eteenpäin...

Kertokaahan kuinka käynnistää tämä vuorotteluvapaaprojekti...!!!!!

4

2299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ecco

      Ota yhteys työvoimatoimistoon. Kyllä ne kuviot siellä selviää.

    • Palkanlaskija

      Työvoimatoimistosta saat kyllä ohjeita mutta työkkäri ei mitään vuorotteluvapaata myönnä vaan kyllä se on työnantaja.

      Eli ensin on kysyttävä työnantajalta, olisiko homma mahdollista ja sitten tehdään työnantajan kanssa sopimus vuorotteluvapaasta. Sitten työnantajan pitää palkata työtön tilallesi.

      Ellei työnantaja suostu, et pääse vuorotteluvapaalle.

      • tarkkuutta...!

        Niin kuin tuossa alustuksessa kerroin että olen osakeyhtiön osakas enkä ihan tavallinen palkkatyöläinen...olen siis oma työnantajani niin ei tunnu uskottavalta että kysyisin itseltäni...!

        Mutta, yhtä kaikki, käyn työnvälitystoimistossa, ne varmaan tietää...!

        Kiitokset avusta ja vastauksista...!

        Pake


    • minäkin yritän vvapaalle

      hei, vuorotteluvapaasta sovitaan työnantajan kanssa. mutta työvoimatoimistolla on siinä sanansa, koska sinun tilale pitää palkata työtön. en tiedä, sovelletaanko lakia yrittäjään.

      vuorottteluvapaa korvaus on 75 % työttömyyskorvauksesta, minkä saisit jos olisit työtön.

      toinen mahdollisuus on jäädä opintovapaalle, ja hakea siihen aikuiskoulutustukea. siitä voi kysyä Erorahastosta.

      valtakunnallinen koulutusneuvonnan puhelinpalvelu on a-pe numerossa 010 60 76 888.

      käsittääkseni työvoimatoimistoissa on myös ammatinohjaajia, joilta voisi kysyä neuvoa, mille alalle sopisit, jos et itse keksi.

      minustakin on hankalaa etsiä tietoa, tuntuu että pää halkeaa kaikesta tiedosta, eikä sittenkään ymmärrä. olen tietoa jo vähän saanutkin. Nyt aion ottaa yhteyttä omaan liittoon, heidän täytyy tietää vuorotteluvapaasta enemmän.


      tsemppiä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      174
      1534
    2. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      56
      1225
    3. puukkotappelu-keskella-tieta

      https://www.paivanlehti.fi/puukkotappelu-keskella-tieta-kohta-toinen-miehista-makasi-elottomana-maassa/ Poliisi sai klo
      Rovaniemi
      13
      1201
    4. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      51
      1101
    5. Missä Martina miehineen?

      Onko tämä v. 2009 Turhin julkkis unohdettu nyt vallan? Mistä nyt tulee rahaa, kun ketään ei kiinnosta? Tähänkö päättyi M
      Kotimaiset julkkisjuorut
      193
      1074
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      972
    7. Onko enää rakkaudentunteita

      Minua kohtaan?
      Ikävä
      51
      752
    8. Skandaali on persujen vaaliromahdus, ei jonkun metsän kaataminen

      Huvittaa kuinka persut yrittävät saada heidän omasta skandaalistaan huomion aivan toisaalle. Persut ovat huonoja häviäm
      Maailman menoa
      252
      737
    9. Miten pääsisin vielä tutustumaan sinuun?

      Tekisi mieli etsiä sinut facebookista ja laittaa viestiä, se vaan olisi vähän noloa mutta silti haluaisin kokeilla. Siel
      Ikävä
      33
      720
    10. Haluatko sä enää

      Mun kans mitään? ❤️ on ikävä
      Ikävä
      37
      702
    Aihe