Pizza pahasta?

puhhh

Jos syö muuten normaalisti, ja joka päivä harrastaa liikuntaa, niin haittaako jos n. kerran kahdessa viikossa syön puolikkaan pizzan? Mä voin aika helposti kieltäytyä kaikesta makeasta, mutta mulla tekee mieli hirveästi kaikkea pizzaa, hampurilaisia, makkaraa, juustoa ym.. Tiedän että pizzassa on ihan hirveästi kaloreita. Mun mitat on 161/71. Kalorilaskurin mukaan saan energiaa paljon vähemmän kuin kulutan. Eli jos mun perusaineenvaihdunta vie jotain 1550 Kcal, niin syön jotain 900-1000 kcal. Ja hölkkään joka päivä 25 min. pari kertaa viikossa teen n. 1 ja puolen tunnin reippaan kävelylenkin. Olen n. kuukauden ajan ollut tällä "kuurilla", ja paino on pudonnut ihan kivasti, n. 3 kg ehkä.

8

2474

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..........

      että se mitään haittaa. Voithan pizzapäivänä vaikka liikkuu enemmän tai syödä muuten vähemmän. Ja vaikka et, niin ei kai kerran kahdessa viikossa herkuttelu maailmaa kaada.

      • Buugimän

        Asia on hyvin yksinkertainen. Jos jonain päivänä tulee mässäiltyä hieman "liikaa", niin ei silloin pidä alkaa ranteita aukomaan. Joutuu tosin hikoilemaan hieman enempi kaloreiden kuluttamiseksi tai yksinkertaisesti pitää pari vähäkalorista päivää herkkupäivän jälkeen...


    • chiken

      Otappa painonvartioiden piste taulukkoa avuksesi.
      Sitä vertaamalla puolikkaan pizza voi nauttia silloin tällöin hyvällä omallatunnolla.
      Ilta palalla ja välipaloilla nautit vehreitä salaatteja.
      Ja jos oikein miettii niin voi kokeilla kevyempää pizza vaihtoehtoa.
      Minun kanta pizzeria rupesi jopa tekemään Lpizzat menuun avuksi. Eli light pizzat...
      Herkuttelemisiin pizzan parissa...

      • kokemukseni

        kertoo, että silloin tällöin jopa kokonaan syöty kotipizzan pizza ei mitenkään häiritse kuuria. Suunta jatkuu alaspäin kun jatkaa taas pizzan jälkeen normaalilla linjalla. En tiedä toimiiko kaikille.

        Muutenkin kun olen ostamassa pizzaa tm. herkkua, niin mietin ensin, että onko olemassa morkkiksen vaaraa. Jos on, en osta:)


    • JariJo

      Normaalipizzallakaan ei ole juuri vaikutusta noin vähäisillä määrillä, mutta jos haluat syödä enemmän pizzaa, etsi karppausfoorumin resepteistä vhh-pizzapohja. Karppipizza pitää pitkään kylläisenä eikä sisällä haitallisia nopeita hiilareita.

      • Anonyymi

        Karppipizzan kalorimäärillä saa syödä vain ohuen ohuen siivun. Jos syö normaalipizzaa, voi syödä omallatunnolla huomattavasti suuremman määrän.


    • keidas

      Heippa!

      Tuskin onpi haittaa jos silloin tällöin pistelet pizzaa poskeesi. Kaloripitoinenhan tuo on. Ravintolapizzaan sisältyy kalorimäärältään xx määrä perunoita. Arvaa monta perunaa?
      Ole huoleti kuitenkin, kun kulutat sen minkä syöt niin paino pysyy kurissa. Vakavia ovat anoreksiat, bulimiat ym. syömishäiriöt.
      Et joka päivä kuitenkaan pistele pizzoja poskeesi niin älä koe huonoa omaatuntoa.

      Siunausta elämääsi.

    • Anonyymi

      Pizza on ihan ok kerran tai pari kuukaudessa. Suosittelen lähi-pizzerian tuotteita. Sitten taas ne muut päivät syö vähän kevyempää ruokaa.
      Samoin sillä ei ole niin väliä mitä syö joulun ja uudenvuoden välillä, vaan sllä mitä syö uudenvuoden ja joulun välillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5277
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      28
      3508
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      40
      2864
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      25
      2065
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      58
      1840
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      286
      1616
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1596
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1392
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1366
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      7
      1155
    Aihe