mistä saan voimia?
Hoidan kaiken yksin, erosin 2v sitten miehestäni.
Ja sen jälkeen olen hoitanut kaiken yksin. Isä katosi täysin kuvioista.
Mutta nyt alkaa väsyttää. Sukulaiset asuu kaukana maalla.
Ei ole rahaa palkata hoitajaa.
Hoidan kaiken yksin, erosin 2v sitten miehestäni.
Ja sen jälkeen olen hoitanut kaiken yksin. Isä katosi täysin kuvioista.
Mutta nyt alkaa väsyttää. Sukulaiset asuu kaukana maalla.
Ei ole rahaa palkata hoitajaa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyllä se itse pitää oma elämänsä elää ja myös vastata aikaansaannoksistaan, varsinkin jos se aikaansaannos on lapsi tai useampi. Itsekin olen yh, enkä voisi kuvitellakaan ettenkö olisi itse jaksanut lastani hoitaa. Hän on nyt 15 vuotias, ja isänsä häipyi kuvioista jo ennen tytön syntymää... Voimia sain ja saan edelleen tavallisen arkipäivän sujumisesta. Ei siinä mitään ihmeitä tarvita. Älä odota että onnesi tulee jostain ulkopuolelta, se on sinussa itsessäsi, se pitää vain ymmärtää.
on selvinnyt ilman isää?
Onko jotain traumoja tai muuta jäänyt?
Tässäpä ajatuksia...
- tutustu ihmiseen, joka on samassa tilanteessa ja samanikäisiä lapsia. Yh- olohuoneet, neuvolasta voi kysyä kerhoja, leikkipuistot. Saat ystäviä ja voitte joskus tehdä vaihtareita... otan sun lapset nyt ja ota sä mun lapset huomenna... Yökylätkin onnistuu ihan hyvin. minulla on omia pieniä kolme ja kaverin lapsia neljä. Illat oli hauskoja ja kaikki nukkui hyvin siskonpedissä.
- Ota yhteyttä lääkäriin. Olet varmaa masentunut ja voimat loppu. Saat apua.
- Ota yhteyyttä lastensuojeluun. Sinne voi ottaa yhteyttä itse, vaikka ei olisi kriisitilanne. Tämän päivän sana on ennelta ehkäisevä perhetyö.
- avaa suusi. Kukaan ei tule hakemaan sinua kotoa tai tule tarjoamaan sinulle apua kotiin, jos et itse kerro tilanteesta.
- Jos lapset ovat pieniä ja olet kotona, niin laita lapsesi hoitoon tai kerhoon. Saat hetken päivässä ihan itsellesi. Älä tee kotitöitä silloin.
-Hemmottele itseäsi.
- Olet tärkeä ihminen. Pidä huolto itsestäsi.
- Huominen koittaa ja lapset kasvavat. Nauti tästä hetkestä.
ahdinkossa ei aina oma järki pelaa. Kiitos!
voimia ja rahaa....