Olen sairaaloisen lihava 36 vuotias mies pituutta on 170 ja painoa 129 tahtoisin laihduttaa vähintäänkin sen 50 kiloa mutta en pääse oikeen alkuun millään aina tyssää johonkin typerään tekosyyhyn ja luovutan tossa viis vuotta sitten mä tiputin 25 kiloa mut ne on hiipiny salakavalasti takaisin ja tietenkin boonusten kera. tahtoa olis kyllä laiduttaa mutta voimat sen toteuttamiseen puuttuu millä sitä saisittestänsä niin paljon irti että pääsis pelkästä suunittelusta myös kunnolla toteuttamaan laihdutusta ravinnosta ja liikunnasta tiedän kyllä tosipaljon mutta motivaatio ei vaan jostain syystä kestä pliis neuvokaa mua
Mitä tehdä
j.k.m
5449
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ensinnäkin, välimerkit tekstissäsi olisivat kivat :P Ei pahalla sitten, mutta saisi paremmin selvää.
Voisit vaikkapa liimata jääkaapin oveen kuvan itsestäsi, joten aina kun käyt jääkaapilla näätkin kuvasi ja mielesi herkkujensyönnistä saattaa muuttua... Voisit myös tutustua Painonvartijoihin tai netissä toimiviin laihdutus-piireihin, esim.Keventäjät, jos sinusta tuntuu että et pysty urakkaasi yksin. Tarvitset siis motivaatiota? No, mieti kaikkia ihania asioita joita tekisit hoikempana. Hyvä keino on myös palkita itsensä aina kun tietty etappi on saavutettu. Esim. -5kg=menet elokuviin, -10 kg=menet kylpylään jne.
Helppoahan se ei ole, mutta sitä voi saada helpommaksi.
Kokeile vähähiilihydraattista ruokavaliota, jos muu ei ole auttanut. Siinä saa syödä herkullisen rasvaista mutta terveellistä ruokaa, ainoastaan sokerit ja pullamössöt ovat pannassa.
Lisätietoa mm. http://karppaus.info/wiki
Luulen että sinä niinkuin moni muukin tarttee jotain tukea ennenkuin onnistuu kunnolla.
Nuo edellisen kirjoittajan vinkit on ihan hyviä.
Lisäisin sen minkä olen itse kokenut hyväksi että menin ns. asiantuntijan luo. Minulla on ravitsemusterapeutti ja käy säännöllisesti hänen luonaan ja hän tekee ruokaohjeet ja seuraa tilannetta. Minä kokeilin vaikka mitä diettijuttuja mutta aina jonkun ajan kuluessa kävi kuten sinullakin että ne kilot tuli takaisin, ja aika piankin.
Nyt kun on joku pitämässä "kuria" ei ollenkaan viitsi luisua sillai päätöksistä.
Minä olen ollut hänen valvonnassaan myös Nutrilet-kuurilla ja nyt tavallisella kevennetyllä ruokavaliolla.
Ei varmaan tarvii olla virallinen ravitsemusterapeuttikaan, luulen että terveyskeskuksessa on sellaisia henkilöitä jotka voi auttaa.
Tietysti miten itsestäsi tuntuu hyvältä. Minulle tämä ulkopuolinen valvonta on ollu paras.
Ja vielä se että etukäteisvalmistelu on hyvästä. Ettei vaan pelkästään päätä että huomenna alkaa.
Minäkin mietin asiaa jonkin aikaa ja laitoin itselleni ajan milloin aloitan ja valmistauduin siihen viikon verran.
No tässä tälläistä.
Onnea ja menestystä painonhallinnallesi teitpä sen miten tahansa!
Tarkoitin tuolla edellisellä kirjoittajalla nimimerkki ...
joka kertoi noista yleisistä laihdutustavoista.
En huomannut että siihen oli jo kerennyt toisenlainen, rasvaisen ruuan kannattaja väliin.
En minä moiti sitäkään, jokainen tekee kuten tahtoo. Minä en vaan osaa uskoa tuohon rasvan ihannointiin.
Minulle autto se että kerroin kaikille tuttavilleni sekä työpaikalla että aloitan laihduttamisen. Siinä oli sitten motivaatiota kun ei halunut kaikkien edessä epäonnistua.
Painoni oli alussa 102kg ja nyt 11viikon jälkeen vaaka näyttää 88,6kg. Ja oi sitä tunnetta kun joku huomauttaa siitä ett olet laihtunut vaikka paljo on vielä laihduttamista.