Hei!
Olen pahasti sokeririippuvainen eli pääasiallinen energianlähteeni on ollut karkit ja muu makea,suolaista olen syönyt vähemmän.
Nyt sitten lopetin makeansyönnin kerralla ja olo on hirveä!
Toisena makeattomana päivänä kuume nousi,oksensin ja kylmä hiki päällä.Voivatko nämä olla sokerivieroitusoireita?Onko se fysiologisesti mahdollista edes?
Olen pahasti sokeririippuvainen eli pääasiallinen energianlähteeni on ollut karkit ja muu makea,suolaista olen syönyt vähemmän.
Nyt sitten lopetin makeansyönnin kerralla ja olo on hirveä!
Toisena makeattomana päivänä kuume nousi,oksensin ja kylmä hiki päällä.Voivatko nämä olla sokerivieroitusoireita?Onko se fysiologisesti mahdollista edes?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mahdollista on, jos kerran näin on käynyt. Aivan vastaavasti pahoja, mutta tilapäisiä oireita kuulemma voi tulla ja tuleekin, kun pinttynyt tupakoija lopettaa sauhuttelun. Omat kokemukset tältä osin onneksi puuttuvat, kun en ole koskaan tupakoinut.
Elimistö tottuu erilaisiin ja epäterveellisiinkin toistuviin rutiineihin. Sohvaperunakin saa itsensä kipeäksi, jos liian nopeasti aloittaa voimallisen kuntoilun.
Eiköhn ole ihan kevyt flunssa iskenyt.
Koita kestaa, kylla se pian helpottaa. Muutaman paivan kuluttua uskoisin sinun jo olevan sita mielta, etta kylla kannatti karsia pari paivaa.
Mita enemman olet syonyt sokeria, sita vaikeammat vieroitusoireet. Olen kokenut ihan saman. Ja nyt voin tosi hyvin, kaikki makeanhimot on poissa ja kolesteroliarvot loistavat.
Nain alussa kannattaa jattaa pariksi viikoksi hiilihydraatit mahdollisimman vahalle, max 20g/pv. Sitten pikkuhiljaa voi lisata.
Onnea ja menestysta sinulle!
parissa viikossa pääset eroon tuosta sokerihumalasta ja sen mukanaan tuomasta krapulasta. Alkoholistikin kärsii samoista oireista yrittäessään päästä eroon juomiskierteestä. Sokeri vailtettavasti on alkoholiin verrattava huume, joka aiheuttaa riippuvuutta.
Toivottavasti makean syönnin lisäksi olet vähentänyt hiilihydraatit minimiin. Vaikka viljatuotteet ja perunat, riisi ja pasta eivät ole makeita niin elimistö ymmärtää ne sokeriksi.
Mistä koostuu tämänhetkinen ruokavaliosi? Olet varmasti korvanuut karkit jollakin?
Kyllä oireet voivat olla sokerinvieroitusoireitakin, jos todellakin olet syönyt tosi paljon makeaa.
oireita oli minullakin,menevät yleensä parissa kolmessa päivässä ohi.