Soinnuista

tältä pohjalta

Soitan pianoa mutta soinnuista.

Nuotinlukutaito on heppoista mutta olen opetellut soittamaan sointupohjalta ja rakastan virsiä.

Tiedän että virsien jos minkä soinnuttaminen on työlästä jos ei mahdotonta, silti voi joku yrittää.

Säestin tässä taannoin kirjasta Kitaravirsiä yhdessä tilaisuudessa ja homma toimi aivan mainiosti myös pianolla.

Tarttis vaan saada myös ne muut ja loput virret siitä virsikirjasta soinnutettuina niin olisin onnellinen, nimittäin en aoi enää opetella niitä vietävän nuotteja...

3

1483

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Grown up

      haluat laulaa ja soittaa? Mistä virsistä pidät eniten? Missä seurakunnassa vaikutat?

      Perinteiset virrethän löytyvät 4-äänisenä uloskirjoitettuna satsina ev.lut. kirkon koraalikirjasta.

      Vai haluatko soittaa pelkästään vapaasti sointumerkeistä ilman "ankaraa" äänenkuljetusta? Tämä tarkoittaa siis musiikinteorian sääntöjä.

      Virsien soinnuttaminen on toki työlästä, mutta ei lainkaan mahdotonta. Teen sitä itse jatkuvasti, joskaan en työkseni, mutta harrastuksekseni. Klassisen musiikin ammattilainen kylläkin olen.

      Omat soinnutukseni tosin ovat raskaita ja monimutkaisia, so. eivät ns. kevyen musiikin tyyliin soinnutettuja.

      • mistä apu

        Itse osaan perussoinnut eli 3 eri vaihtoehtoa ja kutakuinkin oikein, mutta silti sointupohja jää auttamattoman vaillinaiseksi.
        Kerro missä olisi sellainen sointuopus jota tyhmempikin voisi ymmärtää???


    • virsien soittelija

      Muutamia vinkkejä tähän keskusteluun:
      Soittajan virsikirja -nimisessä teoksessa on aika paljon virsiä sointuineen joskaan ei läheskään kaikkia. Myös kirjassa lasten virsi on joitakin soinnutuksia enemmän kuin virsikijassa. Olet kai huomannut että jos löydät yksiäänisesti nuotitetun virsikirjan, löydät myös soinnutuksen ehkä pariinkymmeneen virteen. Varmaan on muitakin. Lisäksi on tehty esim kaksiäänisiä sovituksia virsistä jos haluaa soittaa nuoteista, mutta ei kykene soittamaan neliäänistä satsia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      74
      4718
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      33
      2671
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2464
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      25
      1900
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1792
    6. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      84
      1630
    7. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1592
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      153
      1478
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1338
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      94
      1200
    Aihe