Parinvalintaongelmasta

Naiset valittavat kerta toisensa jälkeen, että harrastettuaan seksiä ensimmäisenä iltana, mies häviää kuin pieru Saharaan, vaikka muuta oli vannonut.

Toisaalla kunnon miehet vannovat palstalla, että he eivät halua sänkyyn ensimmäisenä yönä, täytyy olla tunteita ja vakava aikomus yhteisestä tulevaisuudesta.

Tässä on selvä ristiriita. Pitäisikö naisten odottaa pidempään vai miesten sittenkin vongata ensimmäisenä yönä, jos se herättää naisen kaipuun?
92159
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Siis moraalin muurihan se usein erottaa miehen ja naisen ja estää halujen toteutumisen. Tämä ensimmäisen illan ongelma taitaa olla ikuinen. Tämän kysymyksen äärellä kaksinaismoraali on elänyt (elää edelleen?) loistonsa päivät. Vanhassa kuvassa miehen tulee ilmaista halunsa ja naisen kainoutensa. Päästäänköhän tästä koskaan eroon? Halutaanko siitä edes päästä?

Ehkä nainen voisi lausua uudelle ihastukselleen siinä alaovella, kuunloisteessa, että "minä haluaisin mennä sänkyyn sinun kanssasi mutta kun tlastot osoittavat että ensimäisenä iltana alkaneesta sukupuolisuheesta 99% päätyy pikaiseen eroon, niin jaksaitko sinä odottaa huomiseen?"

Äänestä

Kyssärin pukkasit ilmoille.

Onko se näin mitä usein täälläkin väitetään et nämä palstan kunnon miehet (mihin itsenikin lasken) ovat niitä heppuja jotka vannottavat tätä siitä syystä kun ei pääse/osaa ottaa naisiin yhteyttä. Tekeytyvät kunnon miehiksi koska ajattelevat sen herättävän kiinnostusta toisessa sukupuolessa.

Toi kunnon miehen termi on hivenen kyllä kärsinyt inflaatiotakin, mies joka väittää sitä olevansa hänet leimataan heti tuohon edellä mainittuun ryhmittymään. Mikä kyllä ei ole ihan tuulesta temmattu juttu.

Sit toi naisten noituminen et seksin jälkeen mies häipyi kuin pieru saharaan. Mies joka tuohon tilanteeseen pääsee ei ole tuollainen "kunnon" mies vaan ehkä jotain ihan muuta. Hän on sitä naista lähestyvää ja kontaktia aktiivisesti hakevaa ryhmää mihin suurin osa miehistä kuuluu. Tuossakin sakissa suurin osa on kuitenkin ihan kunnollista sakkia mut sekaan mahtuu nuo ei toivotut seksin hakijatkin.

Loppu kaneettina tulee mieleen vääjäämättä et miehen pitäisi vongata heti herättääkseen naisen mielenkiinnon. Tuollainen "kunnon" mies ei kiinnostusta herätä omalla "saamattomuudellaan".
Kumman puolen sit olis tehtävä jotain et noi ristiriidat poistuisivat? Kunnon mies ei välttämättä luonteelleen ihan helposti voi mitään.

Äänestä
  • vongata missään vaiheessa, ei alussa, eikä muulloinkaan! Hui sentään. Mies, joka herättää kiinnostuksen on kaikkea muuta kuin vonkaaja. Tai sitten minä en käsitä ollenkaan oikein tuota termiä.

    Tässä jää unholaan mieslaji, joka on kunnollinen JA kiinnostunut seksistä ;)

    Äänestä

  • sinkkiä kirjoitti:

    vongata missään vaiheessa, ei alussa, eikä muulloinkaan! Hui sentään. Mies, joka herättää kiinnostuksen on kaikkea muuta kuin vonkaaja. Tai sitten minä en käsitä ollenkaan oikein tuota termiä.

    Tässä jää unholaan mieslaji, joka on kunnollinen JA kiinnostunut seksistä ;)

    Vonkuulla tarkoitin lähinnä tuota tutustumis halukkuutta. Jaksetaan ravata naisesta toiseen niin kauan kunnes tärppää ja ehkäpä tämänkin taka-ajatuksena on tuo mitä ajattelit ensimmäisenä.

    Ei tuollainen mieslaji unholaan ole hävinnyt, pikemminkin jotunut jättäytymään taka-alalle katselemaan ja odottamaan mitä tapahtuu.

    Äänestä

Olen itse miettinyt samaa välillä palstan vastauksia lukiessani...Ymmärrän,että palstan funktio on monelle omien kokemusten jakaminen ja kenties vertaistuen saaminen ja asiat kerrottuna kärjistyvät,mutta..Ei IRL suomalaisen naisen/naisenalun tai lopun suurin(edes lähellä kärkisijoja oleva ongelma)nykypäivänä voi olla yhdenillan seksiseikkailun jälkeiseen pettymykseen törmääminen(katteettomat lupaukset jne).Ymmärtäisin noissa seikkailuissa ym.toimivan viidakonlait ja keskivertonaisen ajattelevan,että joka noihin leikkeihin lähtee,se leikin kestäköön..Eli mitä halusin sanoa,on se,että en usko nykyaikaisen naisen olevan suurimmassa osassa pelkkä objekti,vaan ihan jotain muuta..

Mikseivät ihmiset sitten löydä toisiaan? Tosiasiahan on,että sinkkutaloudet lisääntyvät kokoajan.Mielestäni kaikilla on vain pirun kiire jonnekkin..Saada kaikki itselle ja nopeasti.Kerkiääkö siinä tutustua? Ei.Joku viisas on sanonut,että ihmisen pitäisi ensin oppia tuntemaan itsensä ja rakastamaan itseään,sen jälkeen...Kaikki muu on mahdollista:)

Äänestä

Olen aina mennyt ensimmäisenä iltana sänkyyn seurustelukumppanieni kanssa; siitä on silti seurannut pitkiä suhteita. En usko, että olisi yleisesti niin, odotukset olisivat hyvin erilaiset tässä suhteessa miehillä ja naisilla. Kyse on enemmän sattumasta, tuurista jne.

Olen kyllä silti sitä mieltä, että paras tapa aloittaa suhde on odotella ja tutustua rauhassa. Se on yksinkertaisesti PALJON mielenkiintoisempi ja antoisampi tapa suhteen alulle.

Äänestä

Naisten ei tule antaa heti ensimmäisenä yönä! Ja "kunnon" miesten ei tule ensimmäisenä yönä panna tai vongata pillua, vaan tulee osoittaa naiselle sinun oma henkinen sekä fyysinen (todella tärkeää) kiinnostus naista kohtaan naisena, niin kyllä sitä sen jälkeen molemminpuoleiset tunteet vetää henkilöt takaisin yhteen viettämään aikaa yhdessä!

Äänestä

nussitaan jos nainen on jo nussittu aikaisemmin?

Turhaa laskelmoitua pihtailua.

Äänestä

..naisten herätä todellisuuteen. Uskooko joku tyttöpolo vielä tänä päivänä, että kun mies ensimmäisenä iltana vähän lirkuttelee ja sitten hypätään punkkaan, että oih tämä on varmaan vuosisadan rakkaustarina kun kaikki oli niin upeaa ja oikein rakasteltiinkin. Meneekö naiset tosiaan niin helposti retkuun?

Ja ehkä ne kunnon miehet tosiaan täällä palstalla vannovat tunteista ja vakavista aikomuksista, eiväthän he siellä baarissakaan ole pokailemassa ja lirkuttelemassa niille herkkäuskoisille neitosille :)

Vastaus kysymykseesi, naisen kannattaa olla hyppäämättä heti sänkyyn mikäli haluaa ensin selvittää miehen todelliset aikeet. Ekan illan aikana ne eivät välttämättä selviä. Sitä kun ei voi tietää, puhuuko mies totta ja mistä.

Ja niitten kunnon miesten ei kannata ruveta vonkaamaan, heidän linjansa on ihan hyvä :)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 20 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


ratikkakuski kirjoitti:

Naiset valittavat kerta toisensa jälkeen, että harrastettuaan seksiä ensimmäisenä iltana, mies häviää kuin pieru Saharaan, vaikka muuta oli vannonut.

Toisaalla kunnon miehet vannovat palstalla, että he eivät halua sänkyyn ensimmäisenä yönä, täytyy olla tunteita ja vakava aikomus yhteisestä tulevaisuudesta.

Tässä on selvä ristiriita. Pitäisikö naisten odottaa pidempään vai miesten sittenkin vongata ensimmäisenä yönä, jos se herättää naisen kaipuun?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu