Kakkosnaiset

Mikä teitä kiinnostaa varatussa miehessä ? Mies on perheellinen, ei enää mikään nuori, asuntovelkainen penninvenyttäjä, ei enää ihan terve pukki...

Sekö, että se on toisen oman ja perheenisä ? Kiusaako teette ? Ettekö saa munaa muilta kuin perheellisiltä ?
111399
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Lue vaikka tossa alapuolella olevaa viestiketjua "Kakkoset kertokaa" jossa yhden vaimo kyselee...ettei tarvi näitä samanlaisia ketjuja uudelleen ja uudelleen...

Äänestä

Kun kohtaa ihmisen, hänestä ei välttämättä tiedä koko totuutta. Itselläni meni 3 kuukautta ennenkuin tiesin vaimosta. Olin kuitenkin jo niin hullaantunut tähän mieheen, että on aivan mahdotonta pyytää, että lopettaisin nämä tapaamiset. Mies sopii elämäntilanteeseeni ja kuvioihini hyvin. En kaipaa häntä omakseni, mutta mies tuo jotakin spesiaalia elämääni.

Äänestä
  • Kyllä sen aikaa myöden menee siihen, että se pesiaali rupeaa tuntumaan tylsältä. Alat vaatia miestä omaksesi, kun mikään ei riitä vaan tahdot kaikki tai ei mitään. Älähän polta näppejäsi.

    Äänestä

  • Pesiaalia kirjoitti:

    Kyllä sen aikaa myöden menee siihen, että se pesiaali rupeaa tuntumaan tylsältä. Alat vaatia miestä omaksesi, kun mikään ei riitä vaan tahdot kaikki tai ei mitään. Älähän polta näppejäsi.

    Ei vaan ole minulle tyypillistä, että haluaisin jonkun ihan omakseni. Arvostan liikaa omaa elämääni. Enkä halua mitään siipeilijöitä asuntooni. Näin on hyvä, kun kummallakin oma osoite.

    Äänestä

varattua miestä kiinnostaa toisessa naisessa kun oma vaimo pitäisi kiinnostaa? Kiusallaanko kiinnostuu muista? Eikö se saa vaimolta p**lua?
Miksi ne miehet sitte antaa niille toisille naisille, pakotetaanko ne siihen??????
Älä viitsi olla noin naiivi!!!!

Äänestä

ja kysytään avio/avomieliltä, miksi näiden tuntuu olevan niin vaikeaa pysytellä kumppaneilleen uskollisina? Mikä toisessa naisessa viehättää niin kovin, että sen takia pitää vaarantaa pitkänkin avioliiton tulevaisuus? Miksei miehestä löydy selkärankaa sanoa vaimolleen, ettei rakasta tätä enää, jos on tunteita jota kuta toista naista kohtaan? Miksi mies ei tee mitään, jos avioliitto alkaa maistua puulta? Jos välit vaimon kanssa hiertävät, onko silloin oikeus hakea ymmärrystä toisen naisen sylista?

Äänestä
  • nämä ketkä on ukkomiesten kanssa eivät arvosta itseää millää tapaa ne ei tajuu te minkä maineen he saavat.olen sitä mieltä et kun he alkavat olee jonku ukkomiehen kanssa niin tulisvat sanomaa sen suoraa miehen vaimolle .mua loukaisi tosi paljon jos olisin se toinen nainen ja mies ei pystys tunnustaa että on ollut minun kanssa.voin sanoa et minun mies puhuu paskaa niin paljon kun ehtii myös tälle onnetomalle toiselle naiselle.

    Äänestä

Kiusanteko ei todellakaan ole mielessä.

Luuletko ihan tosissasi, että kukaan kulkee ympäriinsä etsimässä nimenomaan varattua miestä?

Kun Tiina seurustelee Antin kanssa, sanotaanko hänelle: " Miksi juuri Antti-niminen? Mitä vikaa on nimissä Pekka ja Matti? Vai etkö saa munaa muilta kuin Antti-nimisiltä?"

Miksi kukaan tieten tahtoen haluaisi jakaa rakastettunsa toisen naisen kanssa? Mieluummin sitä olisi ykkönen ja ainoa!!!!

Sitä vain tykästyy johon kuhun, ja sitten kun saa kuulla että tunteiden kohde onkin varattu, niin eipä kivalta tunnu. Ei todellakaan: luuli olevansa miehelle se ainoa, kuten hänkin on minulle, ja sitten saa kuulla joutuvansa jakamaan rakastettunsa toisen naisen kanssa!

Koettakaa nyt hyvät ihmiset tajuta, että kakkosen tunteet EIVÄT ole suunnattu ykköstä vastaan!!!!

Kakkonen ei yleensä edes ajattele ykkösen olemassaoloa vaan yrittää unohtaa sen.

Eri syyt yrittää olla ajattelematta koko asiaa:

- on mustasukkainen ja loukkaantunut
- on huono omatunto
- ajattelee että kyseessä on sen miehen ongelma, ei minun
- suututtaa ettei saa olla rakkaalleen se ainoa, mutta eihän se asia pohtimalla muuksi muutu joten parempi olla ajattelematta koko asiaa.

Nämä alituiset Mikä teitä kiinnostaa varatussa miehessä ? " -kyselyt muistuttavat kovasti sitä, että ulkomaalaisen miehen kanssa seurustelevalta kysytään KOKO AJAN: miksi valitsit ulkomaalaisen miehen, etkö löytänyt suomalaista? On uuvuttavaa selittää yhä uudelleen, että en ole etsinyt nimenomaan ulkomaalaista tai minkään maalaista miestä, etsin yksinkertaisesti RAKASTETTUA, ja se jonka löysin sattuukin olemaan ulkomaalainen.

" Ettekö saa munaa muilta kuin perheellisiltä ? "

Tähän vastaan:

1. Jos sinä haluat nähdä parisuhteen ja rakkauden pelkkänä "munan saamisena", niin se on sinun asiasi. Tosin siinä voi olla yksi syy siihen että miehelläsi on se kakkonen: ehkä hän ei halua olla naiselle pelkkä "muna" vaan vähän muutakin, esim. elävä ihminen, mies ja rakastettu. Useimmat naiset eivät kuitenkaan ajattele sinun laillasi: heille mies on jotain muuta kuin pelkkä "muna" ja rakkaus muutakin ja jotain enemmän kuin "munan saamista".

2. Nainen ei valitse miestä sillä perusteella kuka hänet huolii vaan sillä perusteella kenestä hän itse pitää. Jos siis valitsin ukkomiehen, se johtuu siitä että välitän juuri hänestä enkä kenestäkään muusta miehestä - EI SIITÄ ETTÄ HÄN ON UKKOMIES. Mutta ehkä sinä olet tässäkin asiassa poikkeus? Ehkä et valinnut miestäsi koska rakastit häntä vaan siksi ettet saanut ketään muuta? Useimpien naisten kohdalla valinnat eivät kuitenkaan mene niin.

Taas voidaan verrata tilanteeseen jossa suomalaiselle naiselle sanotaan: etkö saanut suomalaista kun piti otta ulkomaalainen? Hän luultavasti vastaisi: On niitä suomalaisiakin tarjolla, mutten tykästynyt heistä kehenkään, satuin tykästymään ulkomaalaiseen.

Sama juttu tässäkin: en etsinyt nimeomaan ukkomiestä, etsin rakastettua, ja se johon rakastuin olikin ukkomies. Vapaitakin olisi ollut tarjolla, mutta en rakastunut keneenkään heistä, rakastuin tähän ukkomieheen. Huonoa onnea, mutta minkäs teet!

Äänestä
  • Niin hyvin kirjoitettu, että voisin tulostaa tekstisi huoneentaulukseni. Sama tilanne minulla. Olen nähnyt ykkösen ja arvaan, että syyn tämänkin miehen seikkailuihin olet osuvasti maininnut kohdassa 1. Jos mieheltä kysyttiäisiin kumpi on ykkönen ja kumpi kakkonen, niin hän varmaan kääntäisi järjestyksen toisin päin. Ja tästä tilanteesta jatkamme suhdetta.

    Äänestä

kakkoset luulee olevansa niin helvetin seksikkäitä ja kauniita että ne saa "kenet miehen tahansa" vaan sormia napsauttamalla. Hehe, totuus on että ukkomiehen avioliitto on perseestä eikä vaimo anna, niin sitä etitään muualta.

Äänestä
  • mutta ei me kakkoset luulla olevamme mitään sen kummempaa kuin ykkösetkään. Eikä se mies mene vieraisiin sen takia, että vaimo ei anna. Ainakin minun suhteessani on kysymys jostakin aivan muusta kuin seksistä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eräs vaan kysyy kirjoitti:

Mikä teitä kiinnostaa varatussa miehessä ? Mies on perheellinen, ei enää mikään nuori, asuntovelkainen penninvenyttäjä, ei enää ihan terve pukki...

Sekö, että se on toisen oman ja perheenisä ? Kiusaako teette ? Ettekö saa munaa muilta kuin perheellisiltä ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu