Kertokaa nyt hyvät naiset ihan rehellisesti onko koolla väliä ja jos on niin miksi.
Onko koolla väliä?
muuan mies
617188
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 61
Vanhimmat
mitä tekee saavilla ja prinssinnakilla?
on myös saavin koolla.mikä tahansa sillitynnyri ei kelpaa.
No, jos tosi pieni on niin... voi olla vaikutusta. Mutta ei se koko ole se tärkein juttu. Isostahan kaikki naiset unelmoivat tietty, mutta monikaan ei sellaisesta loppujen lopuksi nauttisi.
Itselläni on kokemusta melko isostakin ja olin oikeastaan tyytyväinen. Meillä oli pitkä suhde, seksi toimi kyllä mutta lopuksi ei mikään muu.
Tämänhetkisellä kumppanillani on paljon pienempi, aluksi ehkä hieman petyin. Mutta olen tosi rakastunut, mies on minulle juuri se oikea, jota olen odottanut. Meidän välillä on kiintymystä ja rakkautta,joka vain kasvaa päivä päivältä. Seksi on aivan ihanaa, mies tyydyttää minut täysin. Koko ei paljoakaan siinä merkitse. Oikeastaan pienempi on naiselle vaativampi, seksissä joutuu enemmän itse ponnistelemaan, löytää lihaksensa paremmin, naisen muokkautuu, sopeutuu uskomattomasti siihen mitä saa. Ison kanssa se on jotenkin niin automaattista. Pienempi tekee hyvää, aktivoi, ainakin mulle kävi näin. En olisi uskonut.
Vähän pienemmällä pääsee asentoa muuttamalla kutittelemaan hyvin naisen "sen" eri paikkoja. Ja suuri tuo, että omat paikat alkaa puristaa kivasti tommosta vähän pienemmän kokoista melaa...en olis itsekkään uskonu. Mut täytyy sanoa että parasta seksiä tähän mennes oon saanu mieheltä, josta pidin tosi paljon ja, jolla oli vähän "tavallista" kokoa pienempi mela.
Pituus ei pajonkaan merkitse muuten kuin ,että liian pitkällä satuttaa, paksuus ehkä hiukan enemmän, mutta sitäkään ei saa olla liikaa, muuten käy kivuliaaksi. Kovin ohut taas ei tunnu missään. Keskiverto on ainakin meikäläiselle paras, ei satu, mutta tuntuu sopivasti.
Kuitenkin tärkeintä on se, miten "sitä" käyttää, vanha totuus, mutta pitää paikkansa edelleenkin.
paras vaihtoehto =DDD
miten sitä käyttää...:-) Sillä on merkitystä.
Mitenkäs monta eri tapaa sitä on käyttää? Ite tiedän vain sen yhden, sisään-ja-ulos....?
ulos ja ravistus" vaan pitää osata käyttää hyödyksi naisen G-pistettä. Se vaatii harjoittelua oman kumppanin kanssa. Naisen orgasmihan ei ihan helposti tule ja sillä ei ole tekemistä peniksen koon kanssa. Keskimittainen on riittävä, mutta voin kuvitella, että jos penis on kovin iso, nii se ei taatusti ole hyvä asia naisen kannalta. Vakka kantensa valitsee tässäkin tapauksessa.
Omalla miehellä iso ja minä taas olen melko pieni nainen. Seksin suhteen ongelmia kun nautinnon sijasta minulla menee paikat hajalle. Että en tosiaan unelmoi isosta :( Miestä en vaihda koska hän on kaikinpuolin ihana ja rakas minulle ja toivottavasti tuleva aviomies. Tuo suuri koko on ainoa "huono" puoli mikä voi OIKEASTI rikkoa koko suhteen..:(:(:( Vaihtaisin häneen pienemmän osan jos se vain olisi mahdollista niin saisi nauttia siitäkin elämänalueesta..
..kunhan ei ole selkeesti tosi pieni (alle 10cm).
Tarkoitathan tuolla 10cm:llä (tai alle) lepotilassa olevaa...? :)
Erektiossa. Tai no otan vähän takaisin puheitani, ja sanon että erktiossa 6cm:n pituinen tai alle on liian pieni. Ja siitä ylöspäin tuntuu hyvälle.
Mitä! Nyt uskon että olet nainen jolle koko ei tosiaankaan ole tärkein, hyvä! :)
"Puollustuksekseni" pitää tässä mainita, että olen tosi pienikokoinen nainen päästä varpaisiin mitattuna, ja sellanen piskuinen. Miehistä tulee tsekkailtua tutustumismielessä aina niitä päästä-varpaisiin mitattuna keskivertoa lyhyempiä miehiä. Ettei tuu sellasta Daavid ja Goljat-parivaljakkoa :D ja isokokoset miehet vaikuttaa siltä, että niitten alla vois rusentua lakanoiden välissä :)
18 cm pitkä penis on riittävän sopiva, siis erektiossa. Sehän lienee keskimitta?
Keskimitta on 15 cm. Sori.
keskiverto painoindeksihän oli 20, ethän sä vaan oo keskivertoa huonompi :-)
kokemuksesta sanon: mun jalkakoko on 38 mutta oikeasti pitää ostaa 1/2 nr isommat kengät muuten ne hiertää.
Ei kivaa...
Kukaan katsomaan täs edellistä Joonas Hytösen ohjelmaa ?
Siinä oli haastateltavana joku seksiterapeutti ja aiheena oli juuri nämä asiat ja naisen orgasmi. Satuin vaan kiinnittään huomiota yhdessä vaiheessa kun mainittiin et koolla ei ole merkitystä ja naisen orgasmin saaminen ei ole miehen vika vaan naisen. Tutkimusten mukaan nainen on vastuussa oman orgasminsa saamisesta eikä suinkaan miehen.
Huh yksi paino puis miesten harteilta ;D
kyllä se naisten mielestä tahtoo aina olla miehen syy.mistähän tuo johtuu että suorituspaineet seksissä kasaantuu miehille? sama homma tämän koko asian kanssa,seksiinhän tarvitaan 2 erilaiset sukuelimet,joita molempia löytyy eri koossa.niinhän se menee että nainen ei ikinä ole löysä,vaan miehellä on liian pieni :)
tasaisesti jakaudu kaikissa näissä seksiä koskevissa asioissa kummallekin sukupuolelle.
Maailmassa on "muutama" nainen, joka pohtii, kuinka saada mies edes kiihottumaan omalla ulkonäöllä. Ja tottakai naisetkin niitä taitojaan epäilee, voit todeta asian kaupan lehtihyllyn naistenlehdistä.
minä olin oikeassa kun sanoin miehelleni että " huolehdi sinä vaa omasta orgasmistas, minä huolehdin omastani".
...kun mokoma luuli että HÄN nyt sen saa mulle :).
Se ei ole kivaa kun toinen "siellä" improvisoi kaikenlaista saada mut onnelliseksi :D.
Sorry vaan.
Kannanpa oman korteni kekoon tässä keskustelussa. Olen varsin samaa mieltä, että kyllä jokainen on vastuussa omasta orgasmistaan, mutta ei se tietenkään sulje sitä pois että toista auttaa siinä :) Kyllä minusta on varsin seksikästä sekä mukavaa, että mies huolehtii, että saan. Tämäkin voi mennä liiallisuuksiin kyllä. Esimerkkinä oma kumppanini, jonka kanssa olemme vasta aika vähän aikaa tunteneet - seksiä siis on reilusti (ja se on hyvää) kuten uusiin suhteisiin kuuluu.
Tämä mies sanoo jatkuvasti, että hänelle se ehdoton ykkönen seksissä on se, että minä saan - tahtoo miellyttää. Myöntää, että on hyvin suorituskeskeinen, mikä minusta on jopa kamala ajatus. Eihän sen niin pidä mennä! No, ottaa kyllä omansakin lopulta, mutta vaikka suunnattomasti nautinkin siitä, että jaksaa ja HALUAA tyydyttää minut, niin toisinaan se vaivaa. Kai se on toisaalta minunkin ongelmani, etten osaa ottaa niin ylettömästi huomiota osakseni. Nautin vähemmästäkin, ja jos en nauttisi,niin sanoisin sen kyllä. Aina en saa orgasmia, mutta kuten hänellekin olen sanonut, ei se ole se ainoa juttu. Ei todellakaan. Nainen käsittääkseni (siis muutkin kuin minä) nauttii seksistä ja se voi olla upeaa ilman sitä orgasmiakin. Mutta tämäkös tätä miestä vaivaa, eikä osaa sitä oikein hyväksyä, ja luulee, että tekee jotain "väärin" jos en tulekaan. Noh, nämä ovat pieniä juttuja, joista varmaan pääsemme irti lisää oppiessamme toisistamme ja opettelemalla.
Koko-asiaan sanoisin vielä sen, että minä allekirjoitan sen ettei se ole koosta vaan todellakin siitä tekniikasta JA toisen tuntemisesta kiinni. Aina paremmalta tuntuu mitä paremmin tietää mistä toinen nauttii. Esimerkkinä olen joskus kertonut tämän kun satuin kerran samaan petiin erittäin isokokoisen kanssa - ja seuraavana aamuna kun lähti vannoin etten ikinä halua samaa kokea uudestaa. Se sattui aivan saatanasti. (ja kaiken lisäksi tämä mies oli hyvin ylpeä omasta varustuksestaan, mikä oli lähinnä ällöttävää!)Isokokoinen on varmasti ihan yhtä hyvä kuin ns. normaali tai pieni, kunhan sitälin osaa käyttää hyvin. Siis tekniikkaa peliin eikä vain sitä vaan myös toisen huomioimista ja keskustelua. (no tämä jälkimmäinen tietysti poissulkeutuu yhden yön jutuissa ja siksipä en niitä kaipaa yhtään!)
Eikö ne seksiterapeutit sun muut ole päätynyt tulokseen, että naisen orgasmi on aina naisen korvien välissä. Näin ollen on aivan sama tunkeeko mies naiseen 10 senttistä lerppua vai katsooka sohvalla tv:tä. Ainahan nainen voi kuvitella sen orgasmin.
Kai nyt kaikki mielummin pussaa kauniita huulia joka ovat kauniissa kasvoissa. Ihan samat lait pätee metriä alempana.
vaikka ei niitä pimeässä näy kun minä en kehtaa valot päällä mitään
Ei saa olla liian iso pienelle tytölle...
Ex-vaimon kanssa tuli kehitettyä pomminvarma metodi. Minä kiihotin sitä niin kauan että se kiskoi minut päälleen ja ohjasi vehkeeni sinne minne se kuuluu. orkut tuli aina molemmille. Ei yhtäaikaa mutta se nyt onkin sellasta juttua vaan. Ja molemmat oli tosi tyytyväisiä. Kunnes yks rikas apina iski sen. (toivottavasti niillä menee helvetin huonosti sängyssä)
kannattais välillä vaihtaa metodeja, kokeilla ainakin, muuten voi käydä niin että on ex-
TIETYSTI ON !!! Herneet kuuluu hernepussiin.
Koolla on väliä. Penis ei saa olla kovin suuri.
Olen joskus kuullut väitettävän, että naisten keskimääräinen syvyys olis noin seitsemän senttiä. Ilmeisesti sitä syvyyttä tulee hieman lisää kun nainen kiihottuu. Mutta ihmettelen siltikin että mihin hemmettiin vaaditaan näitä "isoja" meloja ja aliarvostetaan "sopivan" mittaisia orgasmitikkuja... :p
G-piste löytyy paremminkin lyhyemmällä vehkeellä (jossa toki olisi hyvä olla kuitenkin hieman paksuutta naisen nautittavaksi), koska sehän itsessään ei ole kovinkaan syvällä. Ja se g-piste on se asia, miksi naisen kannattaa yleensäkään harrastaa seksiä! Sen lisäksi miehen olisi hyvä olla rytmitajuinen, eli osaa käytellä vehjettään muutenkin kuin vain tasatahtiin sisään ja ulos... :)
Lisäksi en usko monenkaan naisen valikoivan pysyvää kumppania vehkeiden koon vaan ihan kokonaisuuden perusteella. Väitetty myös on kyllä joskus sellaistakin juttua, että mies joka tuottaa naiselle parhaimmat orgasmit, on naisen todennäköisin valinta lasten isäksi ja elämänkumppaniksi, mutta vehkeiden koolla ei kerrottu olevan merkitystä orgasmin laatuun. :)
Jotta ei kai se koko hirveesti van se tekniikka.
On on sillä väliä... Se ei saa olla kamalan pieni eikä kamalan iso, vaan siltä väliltä. Tosin jollei tiedä kuinka sitä käyttää, niin sitten se on aivan sama. Toisaalta jos se on pieni ja tietää mitä sillä voi tehdä niin se ei ole niin paha kuin liian iso......
kunhan on sopiva minulle.
... Voi, voi, kun aina tätä samaa. Eihän Se nyt ole kiinni ollenkaan koosta... Eikä edes Sen TOIMInnasta!
Rakastelu on jotain aivan muuta. Nyt ei siis puhuta seksistä pisteestä a pisteeseen b. Minusta on upeinta kun henki on mukana... Onko kukaan Teistä kokenut Sitä?
Koolla ei ole väliä kunhan osaa käyttää sitä ;) Ei se koko mutta se taito ;)
buahahhaa!! PIENIMUNAISTEN MIESTEN ja/tai PIENIMUNAISTEN KUMPPANIEN SELITTELYÄ..
tuo nyt oo päivänselvää et on, kait nyt helvetti normaali-ihmisen järkikin sen jo tajuaa ja ymmärtää, oli ite sit mies vai nainen. Sitä ei moni normikullin omistaja voi edes uskoa minkälaisia katkiksia Suomestakin löytyy, mä voin ihan hyvin uskoa että keskiverto nainen ei edes huomaa onks ne pahimmat netissä nähdyt tirrit sisällä vai vähän siellä päin.
The thing oli maalauskirssilla ja siellä oli maalattu alastomasta miesmallista, voi luoja paratkoon minkälaisen armottoman slerban se neiti oli piirtäny sille äijälle, se oli oikeasti puoleen reiteen asti pitkä. Kuulemman kaikki naiset oli piirtäny sille pikkasen liian ison kikkelin isot lihakset ja miehet todellisuutta pienemmän kullin vähän lihaksia, näinhän se homma menee :-)
Koolla siis on väliä mutta ei siinä perinteisessä mielessä että "mitä isompi sen parempi". Päinvastoin ison kanssa voi ilmetä enemmän vaikeuksia kuin pienen. Pieni voi parantaa tehoa kehittämällä tekniikkaa mutta iso on vain iso (ja voi siis olla liian iso).
Tärkeintä lienee tässä kokoasiassa että "pultti ja mutteri" ovat suurinpiirtein yhteensopivat, mutta tämä kokoasia on vain pieni osa rakkautta ja rakastelua. Tärkeintä lienee että rakastelu, tuo rakkauden hetki, tuottaa molemmille iloa ja nautintoa. Tähän ei yleensä päästä automaattisesti. Siihen tarvitaan ennenkaikkea miehen taholta viisautta.
"Isot" voivat siis lakata rehvastelemasta "pienten" kustannuksella. Molemmissa kokoluokissa on omat etunsa ja omat haittansa.
Nyt kaikki hyvin varustetut peniksen pienennysleikkaukseen ;D
jossa kysytään onko naisen koolla väliä,
kun te miehet näköjään aina unohdatte sen, että
ei se miehen koko ole ainoa asia mikä ratkaisee, nainenkin voi olla tiukka tai löysä tai taitamaton.
paljonkin kokoa eri naisten loorista?
Totta kai pitää puhua myös naisen rasian koosta. On tullut muutama sellainen luola vastaan että sitä niinku seisoo ujona siellä ovella ja huutelee sinne sisälle että "haloo onks täällä ketään?"
...ja mitat tussilla teepaitaan, sekä tytöille että pojille. Sitten on helppo löutää se sopiva kumppani sänkyyn ja siitä se sitten alkaa ehkä.
syvyys on enemmänkin vakio (noin 13-14).
Kaipa halkaisijalla on eniten väliä (norm.2,5-3,5)
ja siitä, että tekeekö seksin aikana lihaksilla yhtään mitään muuta kuin makaa paikallaan.
Ja toiset joustavat enemmän kuin toiset.
Tästä kaikesta voi lukea lisää kirjoista.
En mä sentää mikään gynegologi tai edes lesbo ole.
olen kuullut joskus vastaavia juttuja.
Otamme osaa... tai pysymme kaukana :)))
otan takas ton viimeisen lauseen, mulla on nyt joku ihme juttu jäänyt päälle...
Totta kai koolla on väliä.Ei ole ihan sama ajaako "piikillä"vai onko alla yli tuhatkuutioinen..Toisella kovempi kyyti ja toinen vaan yrittää ja yrittää...
kertoo teidän tasosta. no ei kait olis pitäny edes kirjoittaa, mutta jos kullin koko on todellakin noin tärkeä pointti, niin luoja armahtakoon itteeni naisilta. no ei sen puoleen, 12,5v selibaatissa, eikä niin väliä vaikka menis loppuelämä ilman minkään valtakunnan naimahetkee. en oo niin seksiin sidottu ettenkä löydä muutakin ajateltavaa, juh!
olet 12,5 vuotias?
40 vuotias. revi siitä pölvästi
Jos olet 40 niin miksi sitten kirjoitat kuin 12-vuotias?
En jaksanut lukea kaikkia viestejä joten näkökulmani on ehkä jo tullut esiin. Mutta siis sellainen juttu tuossa koossa on että miehen pitää näyttää mieheltä eikä pojalta, myös sieltä jalkojen välistä. Voi olla että miehillä on sama juttu naisten rintojen kanssa? Että pitää löytyä riittävästi naisellista muotoa siitä rintakehän päältä. Minulta ainakin into putoaa puoleen jos sieltä pöksyistä löytyy nakki eikä lenkki.
..tähänkin kskuteluun oikeaa asiaa. Miehen vehkeiden ulkonäkö on totta totisesti tärkeämi juttu kuin niiden koko. No tietysti on joukossa hiirulisia ja norsuja muutta siin noin yleensä. Kaikkilla vois olla valokuva vehkeistään lompsasa ja vasta kun kuva olisi katsottu nainen päättäisi lähteekö se miehen matkaan.
Siinä tapauksessa alastonkuva tai vähintään bikinikuva naisille mukaan. Jos on naiset pettyneet kun vaatteet on riisuttu niin arvatkaa ovatko miehet.
Ehkä kaikilla pitäisikin olla joku sellainen passin kokoinen pieni kirja mukana jossa ruumiinrakenne ja kaikki tärkeät mitat on kerrottu ja strategiset paikat yös valokuvattu. Ja niitä "passeja" saisi vain jostain virastosta ettei lyötäisi siellä ravintolassa väärennystä käteen!
Joskus kuulin pillupassista mutta en enää muista että mikä se oli. Olisko ollu jotain sellasta mitä kaipailit kapakkaan?
vaan henkilöllisyystodistus jolla tyttö saattoi todistaa että "kuusitoista vaan ei neljätoista", siis ei enää lain edessä alaikäinen. Tärkeä juttu varsinkin kundille. Siis silloin.
Olen mykistynyt. Odotin ehkä 10 vastausta ja 100 lukijaa mutta toisin kävi.
Yhteenvetona voin todeta että miehen vehkeissä on muitakin ominaisuuksia kuin koko. On ulkonäkö on kyvykkyys on puhtaus on terveys. Nainen panee nämä kaikki osatekijät merkille ja nämä havainnot ovat osa päätelyketjua jonka lopputuloksena on suhteen jatkaminen tai lopettaminen.
Mutta miehenä minun on pakko lisätä, että myös mies tekee naisesta samat havainnot ja päätelmät ja päätökset.
Niin että tasoissa ollaan.
On sillä oikeasti väliä, ja niinkun monet on täällä jo todenneet niin ei saa olla liian pieni eikä liian iso. Entisellä poikaystävälläni oli suhtkoht pieni, mutta se tyydytti minut todella hyvin. Nykyiselläni on melko iso, tai siis lähinnä paksu. Ja sekään ei ole hyvä, sattuu nimittäin melkoisesti! :( Toivottavasti tilanne korjautuu tulevaisuudessa, on seksi kuitenkin sen verran tärkeä asia.
Itse olen mies, mutta minulle MIEHENÄ isosta vehkeestä on ainakin huomattava itsetuntoa kohottava hyöty. Voin kyllä kuvitella, että pienehkömunaisilla miehillä voi olla pahojakin komplekseja asian suhteen ja stressaavat asiasta paljon, ja kyselevät naisilta asiasta esim. nettifoorumeilla.. ;)
Kun vehje on riittävän iso, on minulla miehenä siis yksi huoli elämässä vähemmän. Vehje on iso, vehje toimii ja osaan vehjettä käyttää. Homma hoidossa, ei muuta kuin seuraavan ongelman kimppuun...
Mitä naisiin tulee, niin omien kokemusteni perusteella sanoisin, että koolla ON väliä, mutta kuinka paljon sillä on väliä, se on sitten ihan naisesta kiinni. En usko, että useimmat naiset ainakaan VÄHEMPÄÄ haluavat isoa munaa kuin keskikokoista/pientä munaa. Ei myöskään sovi aliarvioida ison vehkeen visuaalista stimulaatiota, eli vehje saattaa kiihottaa naista jo pelkällä olemassaolollaan (siis enemmän kuin pienempi vehje kiihottaisi).
Maailmassa on myös paljon naisia, jotka eivät pidä lantionlihaksistostaan huolta, ja tällaisille naisille iso vehje on varmasti paljon parempi kuin pieni. Jotkut naiset ovat niin löysiä, että vaikka itselläni onkin iso, ei kitkaa synny juuri nimeksikään. On hyvin vaikea kuvitella, että tässä tapauksessa pienehkö muna tuntuisi juuri missään, tai että mieskään tuntisi juuri mitään.
Vähän tapauksesta riippuen koolla voi siis olla enemmän tai vähemmän väliä, mutta keskimäärin sillä kyllä on väliä.
Väliä on toki myös naisen välillä.. ;)