Olen syönyt nyt pari kuukautta Cipralex-lääkettä ja kuukautiset ovat hävinneet. Kuukautiseni ovat tätä ennen olleet ihan normaalit ja kuukautiskiertoni on ollut tasan neljä viikkoa.
Mahtaakohan SSRI-lääkkeet aiheuttaa kuukautiskierron häiriöitä? Onkohan jollakin kokemusta tai tietoa asiasta?
Lääkäriltäni toki kysyn asiasta, kun on seuraava aika hänelle, mutta jos löytyisi tietoa/kokemusta asiasta, olisin kiitollinen.
Mahtaakohan SSRI-lääkkeet aiheuttaa kuukautiskierron häiriöitä? Onkohan jollakin kokemusta tai tietoa asiasta?
Lääkäriltäni toki kysyn asiasta, kun on seuraava aika hänelle, mutta jos löytyisi tietoa/kokemusta asiasta, olisin kiitollinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mä oon kokeillut kaikenlaisia lääkkeitä, myöskin mainitsemaasi. Mitään häiriöitä en oo huomannu.
Pyhästä hengestäkö? :D Se vaihtoehto ei ole mahdollinen minun kohdallani.
pms-oireita, mikä oli helpotus.
Mie olen miettinyt onkohan Cipralex (tai joku toinen lääke) vähentänyt minun pms-oireita, varsinkin kipua. Ehkä sillä on joku vaikutus? o__O
nimittäin mulla on kans käytössä SSRI lääkkeet ja nehän voi aiheuttaa kuukautishäiröitä...