Tapasin muutama kuukausi sitten ihanan miehen, mutta lopulta mies palasi yhteen exänsä kanssa. Olen ollut pari vuotta sinkkuna, enkä mitään vastaavaa ole kokenut tänä aikana, enkä edes ennen sitä pitkäaikaisemmissakaan seurustelusuhteissa. Nyt huomaan, että tästä miehestä muodostui minulle mittatikku, johon vertaan kaikkia muita miehiä. Olo on epätoivoinen.
Pari viikkoa sitten tapasin miehen, joka haluaisi tutustua paremmin minuun. Tunne ei kuitenkaan ole sama kuin mittatikku-miehen kanssa. Nyt en tiedä mitä tekisin.
Pari viikkoa sitten tapasin miehen, joka haluaisi tutustua paremmin minuun. Tunne ei kuitenkaan ole sama kuin mittatikku-miehen kanssa. Nyt en tiedä mitä tekisin.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Selvästikkin kiinni vielä tuossa edellisessä miehessä kun muita vertailet häneen. Pahin virhe mitä ikuna voi tehdä on et vertailee toisia edelliseen, kahta samanlaista ei tältä tellukselta kyllä ihan heti löydä.
Muuten jatko ei onnistu ennenkö hyväksyt itsellesi et hän tuli ja meni sekä myös sen et parempikin saattaa olla odottamassa.
ja samasta syystä en itse jaksa innostua vielä kenestäkään (ei sillä että tarjokkaitakaan olisi oven takana jonossa...)
Asiat pitää hoitaa ensiksi ennekö voi taas vilpittömin mielin ottaa uutta vastaan. Muutenkin oman mielenrauhan kannalta asiat pitää hoitaa ja tehdä sinunkaupat itsensä kanssa.
Näin kävi ja ei sen sen enempää ollut tarkoituskaan jatkua. Syitä niihin ei kannata alkaa kaivamaan vaan etsiä pelkkää hyväksyntää itselleen.
Ei voi taas muuta ku ihmetellä!
Siis joo, saattaa olla, että tää tapaamas mies on just kaikkee sitä millasen miehen tahtoisit, mutta... Hän kuitenkin palas takas exänsä kanssa, joten....ei ollu tarkoitettu sulle ja ÄLÄ nyt hyvä nainen pidä tollast miestä mittatikkuna. Älä ainakaa unelmamiehes esikuvana!
Voi tulla yhtä hyvä ja parempi vielä.
Kaikki naiset vertailee miehiä ja kaiken lisäksi vielä ääneen, uusi poikaystävää saa kuulla naisen entisten poikaystävien ominaisuuksia ihan kyllästymiseen asti.
Jos joku mies tekisi saman niin nainen liukenisi ensimmäisen vertailevan lausahduksen jälkeen...;)
Jos jostain pitää tai rakastaa niin mitä merkitystä on entisten kumppaneiden ominaisuuksilla?
Nainen joka vertailee ominaisuuksia ei ole rakastunut tai ei osaa rakastaa, nimittäin inhimillisten ominaisuuksien tarkoitus on synnyttää sympatiaa...ei vertailua !
Terv.10 vuotta eronneena ollut ja naisiin pikkuhiljaa kyllästynyt mies.
itselläni ei ole tullut vastaan tuota entisiin poikaystäviin vertailua (kenties hyvä niin). toisinpäin se kuitenkin on selkeästi huono asia.
ominaisuus itsessään on sellainen sana jota pitäisi käyttää varovasti. kun nyt kuitenkin on olemassa ominaisuuksia ja mielikuvien aiheuttamia väritettyjä faktoja.
joskus tuntuu, että on varmaankin helppoa kun ei kävisi mielessä edes vertailla. jos vaihtoehtoja olisi vähemmän, niin voisi keskittyä helpommin. toisaalta, kun omaa tilannetta ajattelee, niin tuntuu pelkältä saivartelulta.
kun kerta itsellä ei juurikaan ole vaihtoehtoja... tainoh, ehkä juuri siitä syystä ne vähät yksilöt joiden kanssa on ollut jotain...hmm...tunteiden vaihtoa, ovatkin olleet selkeästi ilman keskenäistä vertailua.
jännää, että joku edes ihmettelee vertailua. taisiis, onko se sitten niin alitajuinen asia?