ihmetys

nessu

Olen miettinyt paljon sitä että mitä eroa on oikeasti avoliitolla ja avioliitolla kun joidenkin mielestä kun jotkut menee avoliittoo niin eihän se nyt vielä mitään, mutta kun pitäs sitten naimisiin mennä...miksi avoliittoa pidetään jotenkin niin mitättömänä?on ihmisiä ketkä on ollut monta monta vuotta avoliitossa eivätkä ole menossa naimisiin..

sitten olen myös miettinyt että mitä sen jälkeen tapahtuu kun on mennyt naimisiin muutama eka kuukaus on ihan ok ehkä jopa vuos sit alkaa menee joillakin alamäkeä ja sit jos kysyy että no mitä ois voinu tehdä toisin saattaa tulla vastaus että "no ehkä ois pidempää pitäny olla kihloissa" mitä se olisi auttanu eiköhän ne samat asiat olisi tullut sillonki eteen?

3

677

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mieheni

      muutti mun asuntoon,ikuiseksi poikamieheksi ennen itseään tituleerannut,kaikki sen kaverit olivat vähän ihmeissään,mut sit sanoivat tyyliin pääseehän sieltä aina pois kun ei oo yhteistä kämpää eikä muuta.

      Kun menimme naimisiin,mikään ei muuttunut käytännössä,mut kaverit olivat ihan huuli pyöreenä,et se on ihan tosissaan ja rakastunut.
      Jopa alkoivat olla enempi uteliaita et miten ihmeellinen nainen se oikein on kun tuon kesytti.

      Eli ei mitään eroa ,mut eroa kuitenkin.
      yhdessä olemme sopineet et ei kitkuteta tyhjässä liitossa jos niin kävisi,vaan hoidetaan sitä ja ollaan kun hyvältä tuntuu.

    • Olisikohan tästä jotain apua ihmettelyyn:

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Avoliitto

      Miksi ihmiset eivät voisi asua montaa vuotta yhdessä menemättä naimisiin? Avioliitolle on oma paikkansa elämässä ja yhteiskunnassa. Jos ei ole avioliiton aika niin silloin kannattaa olla menemättä naimisiin ja asua muuten yhdessä jos siltä tuntuu.

    • mikä ero siinä on

      Hävettää tunnustaa, että tuli oltua aikoinaan avossa. Eihän se mikään liitto ole, kun sitä ei ole siunattu eikä se ole juridinen. SAma osoite vain.

      Nykyään olen onnellisesti avioliitossa ja tämä on kirjaimellisesti liitto, siunattu ja juridinen. Tämä on todellista eikä sitä voi aina sanoin kuvata, mutta niissä tosiaan on paljon eroa. Toinen on liitto ja toinen ei.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      110
      1189
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      117
      1014
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      127
      917
    4. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      95
      775
    5. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      287
      722
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      75
      649
    7. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      606
    8. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      582
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      569
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      75
      504
    Aihe