kahden viikon aikana lihonu ihan sairaasti..ja nytt tää saa loppua.. ajattelin tehdä elämäntaparemontin.. johon kuulluu 5 kertaa viikos lenkeeilyä n. 1tunti..ja kaloreita n. 1000-1200 per päivä..oon pienikokoinen normaalipainoinen.. ja sitt viell mull on yks kysymys..oon nyt kaks vikkoo lomal viellä ja ajattelin olla nää viikot todella niukalla koska on tullut syötyä ihan hullun lailla viime vikkoinaa..elikkä jos söisin nää kaks vikkoo silleen että joka toinen päivä 400 kaloria ja joka toinen 700 kaloria..ja liikuntaa normisi.
niin olisiko järkeä???jos on noin vähän aikaa noin niukalla niin eihän siitä nyt viellä pitäisi olla terveyshaittoja..???
niin olisiko järkeä???jos on noin vähän aikaa noin niukalla niin eihän siitä nyt viellä pitäisi olla terveyshaittoja..???
Vastaukset 5
Vanhimmat
Voin lyödä vetoa että tollai nälkäkuuri ei kauaa kestä :) mulla on siitä monta kokemusta. Jos viis päivää vedät alle 800kcalorin linjalla ni viikonloppuna syöt sitte yli 3000kcaloria koska sun elimistös huutaa energiaa.. ihmisen keho on viisas, harmi.. :)
Jokaisen elimistö reagoi eri tavalla "nälkäkuureihin". Minä olen ollut monta kuukautta todella vähillä kaloreilla eikä mitään ahmimiskohtauksia eikä muitakaan ongelmia ole esiintynyt. Kyllä keho viestittää jos kaipaa lisää energiaa. Siis kokeilemalla sen tietää.
itsellesi anoreksian..kyllä ihminen tarvitsee tarpeeksi energiaa eikä kituuttamista..jolloin menee helposti huonoon kuntoon..tulee puutos tiloja...sanon sulle joka oot ollu monta kuukauttta vähillä kaloreilla että oot pian tuota vauhtia sailaarassa...riippuu tietysti ihmisen koostakin.mut kyllä pari päivää voi olla niukalla(mikä kostautuu kyllä helposti ahmimiseen) mutta pitemmällä välillä kannataa nostaa kalorimäärä reippaasti yli
tuhannen..plus kohtuudella liikuntaa!!! (ettei nälkä kasva liian isoks)niin eiköhän rupea tuloksia tulemann..!!ja mielikin pysyy virkeänä kun se ruoka on monipuolisen terveellistä.. ja herkkujkin saa päivässä vähän syödä...eikä tarvitse niin vahata niitä kaloreitakkaan kun liikkuu ja syö säännölliseti..vähärasvaista..mutta siltikin kotuudella ja kunnolla..eikä kasvata nälkää liian kauan!!:)))
Siinä sitä taas ollaan. Juurihan kerroin edellisessä viestissä että laihduttaminen on yksilöllistä. Et sinä voi tietää, mikä sopii toisille. Jos sinulle sopii laihduttaminen vain pienellä kalorivajeella, ei se tarkoita että tyyli sopii kaikille. Minä en voisi kuvitellakaan että söisin lähes normaalisti ja laihtuisin pitkällä aikavälillä. Motivaatio loppuisi jo alkumetreillä, kun tuloksia tulisi hitaasti.
Olen aikuinen nainen, yli nelikymppinen, ja tiedän ravitsemuksesta aika paljon. Minulle sinun on ihan turha tarjoilla anoreksiaa. Olen laihduttanut elämäni aikana useamman kerran ja aina samalla tyylillä. Miksikö useamman kerran? Siitä syystä että aina on tullut palattua vanhoihin ruokailutottumuksiin, siis ylensyöntiin, mässäilyyn, vaikka ei ole nälkä. Onhan selvää että laihdutitpa millä keinolla hyvänsä, jos painon pudotuksen jälkeen syöt yli kulutuksesi, lihot varmasti.
Energiansaantini on ollut laihduttaessani jopa alle 500 vuorokaudessa eikä mitään ongelmia todellakaan ole ilmennyt. Liikkuakin olen jaksanut hikipäässä joka ikinen päivä enkä ole jäänyt lenkkipolun varteen. Kaikki on siis YKSILÖLLISTÄ. Enkä käyttänyt mitään vitamiinilisiä.
Minä tiedän mikä itselleni sopii, osaan kuunnella kehoni viestejä. Jos kalorimäärä tuntuu riittämättömältä, syön hiukan enemmän. Niin yksinkertaista se on.
Nykyään olen normaalipainoinen, ollut jo pidemmän aikaa. Uskon että mässäilyt ovat kohdaltani ohitse ja pysyn tässä painossa jatkossakin. Liikun aika vähän joten olen pudottanut energiasaantini kulutustani vastaavalle tasolle. Enkä syö joka päivä saman verran. Toisena päivänä saatan syödä vaikkapa noin 1500 kaloria, toisena taas 500, sen mukaan miltä tuntuu. En laske kaloreita laskin kädessä, olen oppinut arvioimaan silmämääräisesti, paljonko annos suunnilleen sisältää energiaa.
Syön siis silloin kun on nälkä ja sen verran että olo on kylläinen mutta ei ähky. Kokeile siis sinäkin alkuperäinen kirjoittaja itse mikä sinulle sopii. Toisten on vaikea arvioida mikä kalorivaje on sinulle sopiva.
että aina vähillä kaloreilla kituuttaminen on anorektista..siis alle 1000.. varsinki pitempi aikaisessa...anoreksia ei vaadi välttämättä laihoja mittoja vaan se ongelma on tuolla pään sisällä ja mielessä..eli ihan normaalipainoinenkin voi olla mieleltään ja elintavoiltaan anorekstinen..ja kyllä pitää olla päässä jotain vikaaa jos ihan hengiltä ittensä kituuttaa..ihan vaan sen takia että haluaa laihtua/laihaks..ja varsinkin jos viellä harrastaa päälle liikuntaa...kyllähän siinä kuihtuu vähän pulleampikin mutta ei sitä kenenkään elimistö kauaa kestää..et vink vink...kunnolla ruokaa yli tuhat kaloria, sopivasti liikuntaa..näin saadaan pysyviä tuloksia..ja voi olla jopa nopeempaa mitä tollanen 400 kaloria päivässä..