Moi.
Olen ikäni ajanut Mosseilla (oli ensimmäinen auto Elite -75) ja Ladoilla (1200L -81, 1200S -87, Samara -97). Nyt vaan näyttää pahasti, että vuoden 1991 jälkeen rajan takaa ei ole tullut laatua, sillä nykyinen Samara on ollut erittäin vika-altis yksilö.
Nyt sitten kiinnostaisi ostaa uusi tarpeittani vastaava tilava ja huokea sekä ideologiaani sopiva auto. Skoda kaiketi on lähinnä vanhaa kunnon itäautoa (Ladaa en enää ehkä uskalla hankkia!). Mutta ei Volkkarikaan niin kaukana itäautosta olisi (tehdäänhän niitä kuulemma vanhan DDR:n puolella sijaitsevissa tehtaissa). Mustana hevosena pidän ranskalaista vaihtoehtoa ja niistä mielenkiintoisin olisi 307 SW.
Mikä kannattaisi valita? Onko kyseiset autot kestäviä Samaraan verrattuna vai otanko kuitenkin Lada 110 farmarin - se olisi 8000,- Skodaa halvempi. Skoda oli aikanaan hyvä etenemään lumessa, mutta moottori kuumeni helposti. Onko nykyään ominaisuudet kohdallaan? Entä kestävyys? Käsittääkseni VW pohjautuu Skodaan, joten maksaako autossa merkin parempi maine? Ruostuuko Peugeotit vielä helposti?
Amerikkalaisia, japanilaisia tai Mersua ynnä muita herrakansan automerkkejä minulle ei kannata suositella.
Skoda Roomster, VW Caddy vai Peugeot 307 SW
8
1690
Vastaukset
- Samarasta eroon...
Oikeastaan myös tuo Renault Modus vaikuttaa tarkoituksiin sopivalle. Kokemuksia siitä?
- laatuun!
Noista tuo Pösö tai Puolassa tehty VW Caddy vaikuttaisivat soveltuvan tarpeisiisi parhaiten. Näillä ei tulisi niin suurta eroa Ladoihin nähden esim. noissa laatu- tai vikatilastoissa. Samoin Dacia Logan eli Renault Modus voisi olla oiva vaihtoehto.
Skodan voit unohtaa. Ei ole halpa ja on nykyään muun kuin työväestön suosiossa, sitäpaitsi Roomsterin suosio tulee vetämään toimistusajat todella pitkiksi, kuten Octavialla jo onkin (toiseksi myydyin automalli tällä hetkellä).- viia
En tiennytkään että Logan olisi jotenkin lähellä Modusta. Vaimo on töistään ajellut vuoden päivät Moduksella. Tosin 1.6. automaatti, ESP, automaatti-ilmastointi, mutta tyytyväinen on ollut. Minäkin parimetrinen mahdun kuljettamaan sitä paljon paremmin kuin Roomsteria.
Moduksen takapenkillä on ollut myös muutama tukeva mummo ja hyvin ovat mahtuneet ja sisään päässeet. - Samarasta eroon
viia kirjoitti:
En tiennytkään että Logan olisi jotenkin lähellä Modusta. Vaimo on töistään ajellut vuoden päivät Moduksella. Tosin 1.6. automaatti, ESP, automaatti-ilmastointi, mutta tyytyväinen on ollut. Minäkin parimetrinen mahdun kuljettamaan sitä paljon paremmin kuin Roomsteria.
Moduksen takapenkillä on ollut myös muutama tukeva mummo ja hyvin ovat mahtuneet ja sisään päässeet.Kiitos vinkeistä.
Onko Modus toiminut? Mitä vikoja olet huomannut? Mikäs malli tuo mainitsemanne Logan on? - onko aito itäauto vai ranskalainen? - pohjalevy
viia kirjoitti:
En tiennytkään että Logan olisi jotenkin lähellä Modusta. Vaimo on töistään ajellut vuoden päivät Moduksella. Tosin 1.6. automaatti, ESP, automaatti-ilmastointi, mutta tyytyväinen on ollut. Minäkin parimetrinen mahdun kuljettamaan sitä paljon paremmin kuin Roomsteria.
Moduksen takapenkillä on ollut myös muutama tukeva mummo ja hyvin ovat mahtuneet ja sisään päässeet.Moduksessa ja Loganissa on sama pohjalevy eli alusta. Muuten autot ovat kyllä erilaisia koriltaan ja varusteiltaan.
- viia
pohjalevy kirjoitti:
Moduksessa ja Loganissa on sama pohjalevy eli alusta. Muuten autot ovat kyllä erilaisia koriltaan ja varusteiltaan.
Mahdetaanko Logania tuoda Suomeen? Virosta kuulemma saisi. On aito itäauto. Rakennettu Romaniassa, Renaultin / Dacian tehtailla.
Moduksesta en ole kuullut mitään kun vaimo ei sitä huolla. On päässyt aina perille eikä ole valittanut.Olen ollut kyydissä; rengasmelua on enemmän kuin Omegassa. Mutta ah niin kiva pysäköidä kaupungissa. - AJoT
Lisäisin tuohon autoehdokkaiden listaan vielä Renault Kangoon. Tilaa on ja jotenkin työkalumaisempi (lue: ei liian hieno) kuin Roomster. Tulee mieleen ihan vanha kunnon TippaRellu eli Renault 4.
- Ei ruostu
"Ruostuuko Peugeotit vielä helposti?"
Peugeot ei ole ruostunut helposti vuoden 1983 jälkeen. On yksi parhaita vastustamaan ruostetta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta643225Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433087- 422447
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa992180- 311903
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271800- 481616
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851405- 391290
- 811132