Vaihtoehtoina Apple iPod nano 4GB ja Creative Zen V Plus 4GB.
Mielipiteitä? Kokemuksia?
Mielipiteitä? Kokemuksia?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
iPod on markkinoiden ylivoimaisesti paras mp3 soitin. Malleissa on valinnan varaa ja jokainen löytää mieleisensä iPodin itselleen. Siksi iPodista on tullut myös maailman ylivoimaisesti suosituin soitin. Jos se ei olisi paras, ei sitä ostettaisikaan. Itsellä iPod mini ollut 2 vuotta ja pelittää kuin junan vessa. Pojilleni tilasin nyt uudet maailman pienimmät mp3-soittimet, eli uuden sukupolven shufflet. iTunes on taas maailman helppokäyttöisin ohjelma. Applen musiikkikauppa toimii myös erinomaisesti.
Tuleeko kaikista ipodin ostajista mainosmiehiä applen markkinointikoneistoon? Onko soittimissa joku alitajuntaan iskeytyvä mainoslausegeneraattori joka saa ipodin kuuntelijat heittelemään kommentteja jotka vaikuttavat enemmän Eurontalon myyjän puheelta kuin normaalin musiikinkuuntelijan?
iPod.
Ei kai Creative mikään huono ole, mutta on VAIN soitin. iPodin mukana tulee iTunes (podcastit, iTunes shop, jne..)
okei, jos HALUAA jotakin ylimääräisiä "hörsteitä" niin tottakai ipod on ostettava.
mutta jos Maukka PErusjätkä haluaa yksinkertaisen, ÄÄNEN LAADULTA PALJON PAREMMAN pelkän soittimen...
CreAtiVe on se jota pitää kannattaa.
(Fuck Ipod, se on vain muotia.)
(creative on Soittoa varten tehty!)
Paino sanoilla *pelkkä soitin*, Creativen ollessa kyseessä ja siksi Creative ei pärjääkään kisassa markkinaosuuksista.
iPod puolestaan on vertikaalisti integroitu kokonaisuus jossa on huippusoitin, helppokäyttöiset ohjelmat, musiikkikauppa, lisävarusteita jokaiseen makuun, ym. iPodia ei siis voi vähätellä pelkäksi soittimeksi, kyseessä on pikemminkin elämäntapa. se on laite jonka käytön voi personoida haluamakseen. iPodin saa helposti liitettyä jopa moniin automerkkeihin (uusiin malleihin) tai vaikkapa Niken tossuihin. Kullekin tyylinsä ja harrastustensa mukaisesti.
iPod on markkinoiden ylivoimaisesti paras mp3 soitin. Malleissa on valinnan varaa ja jokainen löytää mieleisensä iPodin itselleen. Siksi iPodista on tullut myös maailman ylivoimaisesti suosituin soitin. Jos se ei olisi paras, ei sitä ostettaisikaan. Itsellä iPod mini ollut 2 vuotta ja pelittää kuin junan vessa. Pojilleni tilasin nyt uudet maailman pienimmät mp3-soittimet, eli uuden sukupolven shufflet.
ipod on vain muoti-ilmiö joka sai alkunsa kun joku amerikkalainen julkkis käytti sitä yleisellä paikalla, mutta saahan siihen vaikka mitä lisätavaroita, mutta tuleeko niitä koskaan käytettyä en tiedä sitä. Creative on valintasi jos haluat soittimesi kuuntelua varten et näyttelemistä varten. Creative lyö ipodin ominaisuuksissa se siitä.