monet valittavat että joutuvat tekemään liian pitkiä päiviä ja sitten pitäs riittää aikaa opiskeluun ja tietty myös hauskanpitoonkin, mutta:
Jos olet sopinut perheen kanssa esim, että 6 tunnin päivät ja viis päivää viikossa, niin ei kai ne VOI vaatia sitten paikan päällä enemmän töitä. Vai voiko?
itse menen tammikuussa italiaan, ja olen tyytyväinen heidän esittämiin työaikoihin, mutta nyt kysyisin teiltä, että voiko ne vaatia paikan päällä enemmän kuin olemme alussa sopineet. Kokemuksia?
Jos kaikki sovitaan etukäteen niin ei kait tommosia yllätyksiä voi myöhemmin ilmetä? olenko väärässä?
Jos olet sopinut perheen kanssa esim, että 6 tunnin päivät ja viis päivää viikossa, niin ei kai ne VOI vaatia sitten paikan päällä enemmän töitä. Vai voiko?
itse menen tammikuussa italiaan, ja olen tyytyväinen heidän esittämiin työaikoihin, mutta nyt kysyisin teiltä, että voiko ne vaatia paikan päällä enemmän kuin olemme alussa sopineet. Kokemuksia?
Jos kaikki sovitaan etukäteen niin ei kait tommosia yllätyksiä voi myöhemmin ilmetä? olenko väärässä?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Helposti voi. Onhan yleensä sovittu myös että "ollaan sitten joustavia puolin ja toisin"... On hyvin, hyvin, hyvin vaikea kieltäytyä ylitunneista. Siinä pelataan au pairin hyväntahtoisuudella ja halulla säilyttää kivat välit isäntäperheeseen. Kysy keneltä vain au pairina olleelta...:)
itse olen miettinyt, että haluankin olla joustava, mutta liiallisuus on aina liiallisuutta, jos he alkavat käyttää hyväksi au pairin hyväntahtoisuutta. Au pair voi myös olla tosi veemäinen, jos ei suostu joustamaan edes vähän.
"minun" tuleva aupairperheeni on luvannut et jos ne haluaa mun tekevän lisätunteja, ne kysyy ensin mun saatavuuden ja antaa silloin ylimääräistä taskurahaa, mikä kuulostaa tosi reilulta minua kohtaan.
Onko muuten 60 euroa viikossa teistä ihan kohtuuraha?
tunnit venyvät helposti juuri tuon "joustavuuden" takia.
vaikka olette sopineet 6h päivässä, voivat päivät lisäksi muotoutua hyvinkin pitkiksi käytännössä, mikäli ette ole sopineet kuinka tuo 6h toteutetaan. voihan olla, että perhe pyytää sinua aloittamaan aamulla klo 8 jotta saat lapset kouluun yms jonka jälkeen päivällä vaikka muutama tunti vapaata, sitten haet lapset koulusta ja hoidat iltarutiineja kunnes vanhemmat tulevat töistä siinä klo 19 aikoihin. varsinaisia työtunteja kertyy helposti siis vaikkapa juuri tuo sopimanne 6h mutta käytännössä olet aamusta iltaan kiinni hommassa (sillä vaikka sulla olisi päivällä parin tunnin tauko ja toinen tunnin tauko, et silloin kuitenkaan pysty käytännössä rentoutumaan eli esim juurikaan kauppareissua kauemmaksi tai ylipäätään kotoa jos haluat ottaa päikkärit tai käväistä lukemassa sähköpostit koska tiedät, että pian pitää olla taas tekemässä hommia eikä aika käytännössä riitä mielekkäästi esim kaupungin keskustassa tai harrastuksissa käymiseen tms). en tietenkään tiedä mitä olette sopineet ja millaista työtä (missä) vanhemmat tekevät... mutta tuo 6h kuulostaa kyllä melko vähäiseltä tuntimäärältä. voi tietysti pitää paikkansa jos äiti on kotona lasten ja sinun kanssa mutta varaudu siihen, että käytännössä se on 8-10h päivässä!
mulla oli sopimukseen kirjoitettu 8h mutta käytännössä tein maanantaista perjantaihin 10h päivää. ylityökorvausta ei maksettu mutta olin ihan tyytyväinen koska viihdyin. sain toki pestin jälkeen perheeltä myös rahallisen korvauksen (normaalin palkan yms lahjojen lisäksi) joka osittain kattoikin ylityötunteja (mutta ei läheskään siis sitä 10h/vko työpanosta jonka tein "extraa" koko työajan ajan) ja ainakin teki hyvän mielen.
olen itse siis ollut italiassa alunperin aupparina ja täällä kaikki on mahdollista :) toisaalta myös siis positiivisessa mielessä ja siksi palasinkin pian italiaan asumaan :)
mulla oli työsopparissa 35h/vk ja aina kaks vapaapäivää.
no, nyt kun olen täällä "perheenjäsenenä", huomaan olevani töissä AINA kun vain olen kotona. lapset tulevat luokseni leikkimään - sanoppa heille nyt että sori, ihan kiva sä oot, mut mulla on nyt TYÖT loppu ja en leiki kanssas. myös perheen äiti saattaa sanoa että "katsotko lapsia kun käyn nopeasti kaupassa" ja siinä sitä ollaan kaksi tuntia kahden alle 3vuotiaan kanssa vapaa-ajalla.
toisaalta teen sen mielelläni, koska perhe on minulle hyvin rakas ja viihdyn täällä, mutta toisaalta ärsyttää kun he eivät edes YMMÄRRÄ teettävänsä minulla töitä. laskin että kerrankin vahdin eräänäkin vapaapäivänäni lapsia yhteensä 5 tuntia ties minkä "käyn pesettämässä auton - oletko hetken.." juttujen nojalla ja illalla perheen äiti kysyi onko minulla ollut hauska VAPAApäivä. jep.
ihan huomaamatta se tällaiseksi meni ja nyt jo pitkän ajan kuluttua siitä on hieman vaikea alkaa enää valittamaan. ja ehkä he tosiaan ajattelevat sen menevän sen joustavuuden piikkiin, pelottaa että jos alan napisemaan jotain, ei heidänkään yleensä hyvin toimiva joustavuutensa enää toimi.
eli vastaus; KYLLÄ NE PERKELEET VOIVAT VAATIA :D
Jos asiata vain "suuliisesti" sovitte niin ei se niin mene, hyvinkin helpolla teettävät enemmän töitä. Ehdottomasti kannattaa tehdä kirjallinen sopimus työnkuvasta ja määrästä, siihen sitten molempien osapuolien allekirjoitus, ENNEN kuin menet itse paikanpäälle. Kun asia kirjattu paperille ja nimet ovat alla, niin sinun ei tarvitse ryhtyä kymmenen tunnin työpäiviin. Tottakai jos perhe joskus poikkeuksena pyytää että katsoisit lapsia pidempään, niin voitte asiata sopia, mutta mitään he eivät voi sinulta vaatia, mitä paperilla ei lue. Järjen käyttö on jälleen sallittua! :)
Hyvää aupparivuotta!
Ma olen au pairina Englannissa ja aivan ihanassa perheessa.. En ikina ajattele mitaan tyo aikoja koska en ajattele tata tyona.. Autan aina kun pyydetaan jos vaan pystyn.. Ei mulla kylla mitaan tyoaikoja oo annettu mutta en niita tarviikaan.. Teen samoja hommia kun kotona, tosin enemman. Mutta au pair homma on vahan 24 7 hommaa.. Ei kannata kytata kelloa ja miettia et mun tyoaika loppu minuutti sitten joten en voi antaa lapsille juomista.. Tai muuta sellasta.. Teet niinkuin hyvalta tuntuu..=)