Remeron unettomuuteen

Hei,

Syön Remeronia unettomuuteen. Häviääkö Remeronista teho, jos sitä käyttää joka yö? Kannattaako sitä ottaa joka päivä, vai vain silloin tällöin?
4796
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Itse olen reilun puoli vuotta käyttänyt remeronia ja minulle se määrättiin sekä unettomuuteen että mielialaa kohottamaan. Lääke tehosi oikeasti ja sen avulla pääsin uniongelmista kerralla eroon. Uni on hyvää, koska lääkkeen vaikutus perustuu puhtaasti siihen, että se väsyttää kun taas perinteiset nukahtamislääkkeet vaikuttavat keskushermostoon, tekevät tokkuraiseksi ja aiheuttavat siten riippuvuutta.

Siis varsinaiseen kysymykseen. Jos remeron on sinulle määrätty pelkästään unilääkkeeksi, tuskin sillä on merkitystä käytätkö sitä joka yö vai vain silloin tällöin. Minulla sen teho ei yli puolen vuoden jälkeenkään ole laskenut yhtään. Toimii ihan yhtä hyvin kuin alussakin. Ts. ilmeisesti elimistö ei "totu" lääkkeeseen niin että teho laskisi. Itse olen nyt yrittämässä lääkkeestä eroon joten otan sitä ainoastaan tarvittaessa silloin tällöin, kun en saa unta. Lääkärin mukaan tästäkään ei ole mitään haittaa.

Pienenä vihjeenä, kannattaa apteekissa kysyä rinnakkaislääkettä. Itse olen vaihtanut Ratiopharmin vastaavaan lääkkeeseen, jolla sama määrä maksaa muutamia euroja kun taas remeron maksaa muutamia kymmeniä euroja...

Äänestä

Olen kyllä kuullut muiden sanovan, että teho häviää ajanmittaan ja itsellänikin sen selvästi huomasin parin kuukauden jälkeen. Ainakin annoksella 15 mg. Lääkkeen antihistamiini=väsyttävä vaikutus on suurimmillaan ensimmäisenä kuukautena. Annoksen nosto myös paradoksaalisesti vähentää yleensä väsymystä. En tiedä, että jos ottaa vain murusen ts.muutaman gramman, tottuuko silloin.

Apteekista myös sanottiin, että jos resepti on kirjoitettu Remeronille ts. on suussa liukeneva tabletti, sitä ei voi muuhun vaihtaa. Pitää siis olla resepti samalle lääkeaineelle, mutta normaalissa tablettimuodossa, ts. vain alkuperäinen Remeron on suussaliukenevaksi tarkoitettu.

Tällaisia kokemuksia minulla...

Äänestä
  • No jos sinulle ei ole annettu halvempaa rinnakkaislääkettä, niin siinä tapauksessa eri apteekeissa sovelletaan eri käytäntöä. Minulla on resepti nimenomaan suussa sulavaan (heh:) remeroniin, ja apteekissa ihan kysymättä tarjottiin halvempaa tavallista mirtatsapiini-tablettia.

    Äänestä

  • outoa kirjoitti:

    No jos sinulle ei ole annettu halvempaa rinnakkaislääkettä, niin siinä tapauksessa eri apteekeissa sovelletaan eri käytäntöä. Minulla on resepti nimenomaan suussa sulavaan (heh:) remeroniin, ja apteekissa ihan kysymättä tarjottiin halvempaa tavallista mirtatsapiini-tablettia.

    Remeronista mirtatsapiiniin. Teho ei ole laskenut olen käyttänyt lääkettä pari vuotta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tehokkuus..... kirjoitti:

Hei,

Syön Remeronia unettomuuteen. Häviääkö Remeronista teho, jos sitä käyttää joka yö? Kannattaako sitä ottaa joka päivä, vai vain silloin tällöin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu