Minulla on ollut pari kuukautta Mirena hormoonikierukka. Parin viikon laiton jälkeen hiuksia lähti älyttömästi ja kaljuuntuminen jatkui muutaman viikon. Nyt hiuksia lähtee muutama kymmen päivässä. Onko muilla kokemuksia samasta? Kasvaako hiukset takaisin ja jos kasvaa kauanko teillä siihen meni. Hiusten harventumisen huomaa jo aika selvästi ja olen harkinnut kierukan poistoa. Kannattaako vielä odottaa?
Mirena ja hiustenlähtö
zenzele
2939
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kun aloittaa tai lopettaa hormonaalisen ehkäisyn, voi ilmetä hiustenlähtöä. Syy on kai siinä, että elimistölle lisähormonit aiheuttavat jonkinlaisen "järkytyksen". Tilanne pitäisi tasoittua ajan myötä.
Tosin kerroit, että parin viikon päästä kierukan laitosta alkoi hiuksia lähteä. Yleensä hormonien aiheuttamat muutokset näkyvät hiuksissa vasta jonkun ajan eli muutaman kuukauden kuluttua, koska hiukset kasvavat niin hitaasti. En oikein tiedä voiko hormonit aiheuttaa noin nopeasti hiustenlähtöä.
Jos sinulla nyt lähtee hiuksia muutama kymmenen päivässä, se on normaalia, sillä hiuksiahan lähtee muutenkin reilu 100 päivässä. Odota vielä, josko tilanne tasoittuisi, mutta jos hiukset edelleenkin ohenee, voisi olla lääkärikäynti paikallaan.
Minullakin alkoi heti seuraavalla viikolla MIrenan laitosta lähteä hiuksia, niitä on lähtenyt edelleen mutta ei ehkä niin paljon kuin alussa, kierukan laitosta on jo 6 kk eli toivottavasti se joskus loppuu kokonaan...Kaljuja kohtia ei ole tullut koska tukkaa oli tosi paljon ennen (siis oli), inhottava sivuvaikutus mutta kun muuten pelittää suht hyvin, en haluaisi otattaa poiskaan...