Miten on mahdollista että jos tienaan palkkaa 1800 eur per kuukausi saa puoliso täyden työttömyyskorvauksen ja oma veroprosentti pysyy alhalisena eli käteen jää 1500 plus työttömyyskorvaus 550 eur eli yhteensä 2050. No sitten kun tein ylitöitä yms. ja palkka nousi 3200 euroon niin puolison työttömyyskorvaus evätttiin ja veroprossa nousi ja päivämähoitomaksu nousi niin että nyt raadan kuin hully jää 200 vähemmän käteen kuin ennen.
Eli puolison työttömyyskorvaukseen vaikuttaa mun tulot mutta jos puolisolla ei tuloja emme voi kuitenkaan tasata veroja. Eli tämähän on hirveä epäkohta.
Eli puolison työttömyyskorvaukseen vaikuttaa mun tulot mutta jos puolisolla ei tuloja emme voi kuitenkaan tasata veroja. Eli tämähän on hirveä epäkohta.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Demarilandiaan :)
todellakin ISO epäkohta, johon ei ole vuosiin puututtu...en nyt silti lähtisi pelkästään demareita asiasta syyttämään, koska monet näistä älyttömyyksistä alkoivat porvarihallituksen aikana. Siltikin sopii kysyä miksei niitä ole sen jälkeenkään korjattu, kun on ollut siihen mahdollisuus.
Huolimatta siitä kuka on vallassa; pitäisi tällaiset lapsukset kyllä korjata ja nopeasti...näitä loukkuja on paljon niissä perheissä, joissa on vain toinen puolisoista on työelämässä toisen ollessa lasten kanssa kotona, työttömänä tai opiskelijana. Tuntuu välillä siltä, että naimisissa olo on rangaistava teko.