Paljonko liikuntaa harrastatte päivisin?
Millaista ja kuin kauan?
Millaista ja kuin kauan?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
6 krt viikossa. Sunnuntai on se lepopäivä. 5krt salilla n. 1h ja yhtenä päivänä juoksen jonkun 5 km:n lenkin.
jollain liikuntapalstalla? Mielestäni tällaisen kysymyksen esittäminen vain pienelle ryhmälle ei kerro mitään.
Huomaatko, että jotkut pystyy ihan vastaamaankin kysymyksiin? Jos noin paljon ahdistaa, niin paina herranjumala niitä punasia rasteja tuolta yläkulmasta että pääset pois! mooraan..
Mutta sattuuko sinuun kun noin suutahdit viestistäni?
Kummallinen reaktio kylläkin, voisitko valoittaa taustaa?
Punaisia rasteja??? Missä sinä näet punaisia rasteja??? En ymmärrä.
kysyjä halusikin tietää paljonko juuri tämän palstan ihmiset liikkuvat ja miten. Kai VHH laist liikuntaakin harrastavat. Liikuntapalstoilla taas ei vältämättä tiedetä VHHsta mitään.
Minä entisenä sohvaperunana enkä niin kovin paljon liikakiloja omaavana pyrin käymään päivittäin n. 40 min reippaalla kävelyllä ja nyt aloitin uinti/vesijuoksun 1-2 kertaa viikossa.
ei VHH estä sitä mitenkään. Täällä nyt vain jotkut sattuvat väittämään että VHHlla olijat eivät liiku tai eivät voi liikkua. Kumpikin väittämä on väärässä. Kukin liikkuu kuten haluaa, ja siihen ei VHH vaikuta ja siksi ihmettelen miksi kysymys on juuri tänne jätetty... Niin, tai mitä sitä ihmettelemään, kai tässäkin on yritetty saada jälleen yhtä sotatannerkeskustelua aikaan.
Ongelmahan on siinä että suomalaiset liikkuvat liian vähän, se että osa vaihtaa VHHlle niin ei se välttämättä vaikuta heidän liikkumiseen mitenkään. Kyllä se liikkumisen lisääntyminen täytyy löytyä ihmisestä itsestään ruokavaliosta riippumatta.
Helpompi pudottaa painoa vhh:lla kuin lähteä kuntoilemaan.
Hiilihydraatit estävät varsinkin pitkät lenkit ja muut pitkäkestoiset harjoitukset. Jäsenet ovat jäykät ja helposti hengästyy, mutta entäs sitten? Ei ole ylipainoakaan.
VHHlla olijat voivat liikkua aivan normaalisti.
Se jos suomalaiset normaalisti eivät halua liikkua, niin minkä sille mahtaa. Ei mikään ruokavalio sitä mihinkään muuta.
Pitkäkestoinen liikunta onnistuu aivan loistavasti rasvan avulle, ei pienintäkään ongelmaa. Nivelet toimivat loistavasti kun saavat tarpeeksi voitelua. Jos sulla on heikko kunto, niin tottakai hengästyt, sinunkin kannattaisi harrastaa liikuntaa enemmän että kuntosi kasvaisi!
tulee pitkiä lenkia (tunin verän)välillä hölkä välillä reipas kävellya,ja vaihtelevassa maastossa (ylämäki,älämäki)portaista nouseminen kuulu ohjelmääni myös,Kotona nostelen painoja pari kertää viikossa (käsipainoja)välillä kevyesti välillä raskasti.
Sen lisäksi teen vatsalihaksia ja venytelen.
VHH dieeti sopii ainäkin mulle ja liikunta sujuu paremin kun "aikaisemin",härästin koko elämäni urheilua ja joskus hyvin aktiivisesti (voimailua)ja täytty sanoa että olen "riipuvainen"liikunasta.VHH on autanut paljon minua,mutta en todellä tiedä jos sopii kaikille,puhun vain itsestäni.
Olen vieraskielinen sen takia kirjoitän niin huonosti.
Voi hyvin
Tunnin lenkki aamuisin, n. neljä kertaa viikossa. Terveydellisistä syistä jouduin vaihtamaan "alaa" ja tässä olen vähän opetteluvaiheessa vieläkin.