Voiko tavallista koti vahvistinta käyttää kitaran vahvistimena vai täytyykö olla oikea kitara vahvistin
kitara
vahvistin
3290
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
sinulla on joku mallintava purnukka esim. Pod tms. niin melko hiljaisella volyymilla kyllä, riippuen pitkälti kaiuttimista!
Näin on, lujempaa soittaessa kitara pukkaa niin äkkinäisiä töksäyksiä kaiuttimeen että elementti joutuu liian koville.
Tietty jos hiljaa soittaa niin onnistuu se hätätilassa.
Onnistuu ilman etuvehkeitäkin jos tekee piuhan millä kitaran voi yhdistää vaikka CD-soittimen liitäntään. Erittäin hiljaa kyllä tulee,
eikä soundi ole erityisen rokkaava.
ne omat kytkennät kannattaa unohtaa! Impedanssi ero on sen verran suuri, että kuuluu mitä kuuluu, ja soundi tosiaankin on aika hanurista. Joku DI-boxi vähintään sinne väliin, mutta noilla mallintavilla purnukoilla saa kotipömpeleistäkin ihan jees soundin, ja periaatteessa pöntöt kestävät esim. POD:in läpi soitettuna, kunhan soittaa hillitysti. Itse olen nauhoituksissa soittanut paljonkin tällätavoin, mutta onhan nuo pömpelitkin kalliit/suojatut studiokaiuttimet.