Mikki ongelma

Huomasin tuossa sähkökitaralla soitellessani, että pelkällä kaulamikilla soitellessa ääni on todella hento ja ohut ja vaikka soittaisi vahvistimesta säröt päällä on ääni silti melko clean, mutta kun tallamikin laittaa päälle tulee säröä ja ääntä todella paljon enemmän. Mikkeinä toimivat SD:n Jazz ja JB ja kitarana Epin Les Paul. Mistä tuollainen vika voisi johtua kun en sitä ennen ole huomannut? Mikkivalitsin vai potikat sökönä?
5340
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Niissä muutamissa kitaroissa joita olen soitellut, (strato-mallisia suurin osa) on ollut sama juttu. Kaulamikki on kai stratossa tarkoitettukin hennon clean- äänen tuottoon. Les Pauleista en kyllä tiedä

Äänestä
  • Eipä tuo muuten ihmetyttäisi mutta ei ole ennen kaulamikki toiminut noin. Nyt siis ei meinaa minkäänlaisia säröjä tulla vaikka semmoisilla soittaisi eikä muutenkaan kuulua mitään.

    Äänestä

  • VVV kirjoitti:

    Eipä tuo muuten ihmetyttäisi mutta ei ole ennen kaulamikki toiminut noin. Nyt siis ei meinaa minkäänlaisia säröjä tulla vaikka semmoisilla soittaisi eikä muutenkaan kuulua mitään.

    Selvästi kait jonkun sortin kosketushäiriö. Yleensä vika on mikinvalitsimessa, mutta voihan se olla potikkakin. Jos kerran säröä löytyy tallamikistä, niin kyllä sitä silloin on kaulamikissäkin. Soundi on vaan pehmeämpi!

    Äänestä

Saattaa olla kosketushäiriö jossaipäin.
Tai nosta etumikkiä vähän lähemmäksi kieliä.
Mikinvaihdon ei pitäisi muuttaa särönmäärää.
Soundin pitäisi vain "tummua".

Äänestä

Kiitos vastanneille, ongelma ratkesi tuon mikkikytkimen vaihdolla ja nyt kaikki pelaa taas normaalisti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


VVV kirjoitti:

Huomasin tuossa sähkökitaralla soitellessani, että pelkällä kaulamikilla soitellessa ääni on todella hento ja ohut ja vaikka soittaisi vahvistimesta säröt päällä on ääni silti melko clean, mutta kun tallamikin laittaa päälle tulee säröä ja ääntä todella paljon enemmän. Mikkeinä toimivat SD:n Jazz ja JB ja kitarana Epin Les Paul. Mistä tuollainen vika voisi johtua kun en sitä ennen ole huomannut? Mikkivalitsin vai potikat sökönä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu