kuorotyypit

Voisko joku kertoa lapsikuoron ja nuorisokuoron ääni tyypit?
2885
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Lapsikuoroissa äänet yleensä ovat SSAA eli sopraanoja ja alttoja, ei varsinaisia matalia ääniä. Stemmojen määrä toki vaihtelee kappaleen mukaan.

Nuorisokuorossa on jo äänenmurroksen ohittaneita poikia ja tyypillinen kokoonpano on SAB eli sopraano, altto, basso (ja ne stemmat voivat tietysti sitten kappaleen mukaan jakautua ykkös- ja kakkossopraanoihin jne). Nuorilla pojilla voi vielä olla ääni vähän hakusessa, joten nuorisokuorossa tenoristemmaa ei välttämättä ole ja bassostemma saattaa liikkua vähän suppeammalla äänialalla kuin tavallisessa sekakuorossa. Kyllä SATB-nuorisokuorojakin tosin on.

Äänestä
  • nuorisokuoroissa on monesti sopraano, altto, tenori ja basso tiedän yhden nuorisokuoron espoossa jossa tenoreissa on naislaulaja mikäli kiinostaa niin kerron lisää kuorosta

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


--- kirjoitti:

Voisko joku kertoa lapsikuoron ja nuorisokuoron ääni tyypit?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu