Työnantajien

Onhan se todellakin hullua,että työnantajat eivät ota Suomessa mitään vastuuta työntekijöistään,vaan odottavat että yhteiskunta tarjoaa heille ilmaiseksi verorahoilla koulutettua työvoimaa.Sitten valitetaan huutavaa työvoimapulaa kun niitä sopivia alle kolmekymppisiä huippuosaajia kymmenen vuoden työkokemuksella ja yliopiston huippuarvosanoilla ei löydy niistä 300 hakijan joukosta.
2302
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

saada näitä ulkomaan eläviä työntekoon tänne, niille ei tarvitse Suomalaisten palkkatasoa maksaa, vaan voi pistää enemmän fyrkkaa omiin liiveihin kun työn saa teetettyä mahdollisimman halvalla ja ilman lomia ja muuta mikä sisältyy Suomalaisen palkkaamiseen.

Äänestä

" Työnantajat eivät ota mitään vastuuta työntekijöistä".
Mitä on työeläkemaksujen suorittaminen, työsuojelun järjestäminen, työterveyshuollon järjestäminen, vakuuttaminen ym. ellei vastuunottoa. Kumpi ottaa keskimäärin enemmän vastuuta, työnantaja työntekijästä vai työntekijä tyonantajasta. Kun yrittäjä menettää kaiken ja tekee konkurssin, onko entiset työntekijät jonossa ottamassa vastuuta asiasta...?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


yhteiskuntavastuu? kirjoitti:

Onhan se todellakin hullua,että työnantajat eivät ota Suomessa mitään vastuuta työntekijöistään,vaan odottavat että yhteiskunta tarjoaa heille ilmaiseksi verorahoilla koulutettua työvoimaa.Sitten valitetaan huutavaa työvoimapulaa kun niitä sopivia alle kolmekymppisiä huippuosaajia kymmenen vuoden työkokemuksella ja yliopiston huippuarvosanoilla ei löydy niistä 300 hakijan joukosta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu