Selvällä enemmistöllä jää vuositulot alle 25000 €. Tämä käy ilmi Verohallituksen julkistamasta tiedosta. Nyt on uskomukset todistettu.
"Lakkaa inisemästä jos palkkasi alkaa 3:sella"
Vuositulot alle 25000 € enemmistöllä
9
3775
Vastaukset
- ....
Enemmistö siis nettosaajia yhteiskunnassa. Raja meni joku vuosi sitten 27800 kohdalla. Joten lakatkaa inisemästä jos saatte yhteiskunnalta enemmän kuin maksatte.
- ENEMMÄN!
Palkansaajilla onkin sitten reilusti yli 30 000 €/vuosi, että tuohon keskiarvoon päästään.
- meikäläinen...
Olen normaali palkansaaja jolla asuntolainaa ja muita kuluja, en siis sossun luukulla notkuja. Palkkataso vähän päälle 24000 €/vuodessa. Meitä on tässä maassa enemmistö.
- enemmistö
meikäläinen... kirjoitti:
Olen normaali palkansaaja jolla asuntolainaa ja muita kuluja, en siis sossun luukulla notkuja. Palkkataso vähän päälle 24000 €/vuodessa. Meitä on tässä maassa enemmistö.
mutta kaikki rikkaathan kirjoittelee näillä suomi24:sen palstoilla :)
- -o-o-
enemmistö kirjoitti:
mutta kaikki rikkaathan kirjoittelee näillä suomi24:sen palstoilla :)
Siltä vähän tuntuu.
- yli 30 te/v
Jokainen täysipäinen ihminen hankkii hesan seudulla sen 30 tonnia tai yli, se on fakta. Toimistohommissakin tienaa 2500 e/kk (vaimo esim) ja vähänkään korkeampi koulutus niin yli 3 donaa kk. Täällä raha liikkuu, uudet autot talon pihassa, menee lujaa.
- ulkopuolinen...
Onhan siellä kalliimpaa asustella joten se selittää osittain palkkatason. Ei se kuitenkaan selitä kaikkia “huippu” palkkoja joita ihmiset siellä vetelee.
- akateeminen pienituloinen
Vilkaisu omaan ystäväpiiriin:
Kaikki asuvat Helsingissä. Kaikilla on akateeminen yliopistotutkinto.
Keskustelemme avoimesti palkoista, koska olemme huomanneet jääneemme täysin yleisen tulokehityksen jälkijunaan.
Ikähaitarina syntymävuodet 1966-1973. Palkkataso liikkuu 1400 - 2200. Parhaiten tienaa kaveri, joka on kirjakaupassa ja tekee lähinnä iltavuoroa ja viikonlopputöitä. Hänellä on hyvät kielilisät ja vuorolisät.
Tähän kaveripiiriini kuuluu myös yksi lääkäri, jonka tulot ovatkin sitten tähtitieteelliset. Tosin tämä lääkäri jaksaa aina valittaa pientä palkkaansa. Kuten myös tuttavapiirin juristi, jolla on lähes samat tulot kuin lääkärillä.
Mutta, meitä on äkkiseltään laskettuna samassa kaveripiirissä sellaiset 15 henkilöä - naisia ja miehiä - joilla on akateeminen koulutus ja tulot reilusti alle 2000 euroa. Ja meistä kaikki paitsi kirjamyyjä - olemme toimistohommissa! - Omistaja osa II
Rahoitusyhtiön auto pankin omistaman talon pihassa.
Reality check,please
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2254117Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1112603Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382325Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811416Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te981327- 481159
- 751047
- 59923
- 45906
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58901