Mikä kerma olisi parasta VHH väihtöehtto?Niittä on paljon kaupoissa,ja kasvisperäisiä viela.Ja viela kermaviilista halusin kysyä,Smetana on hiemän "vieras"mulle ja kaipasin comentoja myös sitä.
vieraskielinen
Kermasta...INFO
14
1502
Vastaukset
- JariJo
Sellainen kerma on paras vaihtoehto, jossa lukee kerma.
Kasviperäisissä korvikkeissa taitaa olla kovetettuja kasvirasvoja ja kaiken maailman lisäaineita.- ydatanhtrakas
esim.Ruokakerma VL iskukuumennettu,entäs sitten se kuohukerma tai vispikerma?Kun niittä Suomessa on aikka paljon ja muistaakseeni kaikissa lukee "kerma"
Kiittos sulle. - taisi se mainos...
eikös ne juuri mainosta: "lukeeko siinä kerma"
valion kerma tai ingmanin kerma, tai sitten lidlistä löytyy myös. - et tarvitse
ydatanhtrakas kirjoitti:
esim.Ruokakerma VL iskukuumennettu,entäs sitten se kuohukerma tai vispikerma?Kun niittä Suomessa on aikka paljon ja muistaakseeni kaikissa lukee "kerma"
Kiittos sulle.iskukuumennus mahdollistaa sen, että voit säilyttää kermaa huoneenlämmössä, sitä et siis tarvitse jos sinulla on jääkaappi.
osta kahvi-, kuohu- tai vispikermaa. Laktoosittomassa taitaa olla vähemmän hiilareita, mutta mitä laktoosin poisto tekee kermalle, sitä en tiedä. - säilytykseen
et tarvitse kirjoitti:
iskukuumennus mahdollistaa sen, että voit säilyttää kermaa huoneenlämmössä, sitä et siis tarvitse jos sinulla on jääkaappi.
osta kahvi-, kuohu- tai vispikermaa. Laktoosittomassa taitaa olla vähemmän hiilareita, mutta mitä laktoosin poisto tekee kermalle, sitä en tiedä.Iskukuumennettu kerma tai maitokin säilyy huoneenlämmössä mainittuun päivämäärään asti käsittättääkseni vain niin kauan kuin purkki on avaamaton. Avattuna pitää säilyttää jääkaapissa tai vaihtoehtoisesti käyttää lähes samantien.
- havainto
Tekstissäsi oli monta lyhyttä helppoa sanaa, joihin et näytä osaavan laittaa ä-kirjainta, mutta yllättävää kyllä osaat kirjoittaa pitkän yhdyssanan "kasvisperäisiä" ihan oikein?! Kyllä on uskottavaa tuo vieraskielisyytesi! Heh! Juuri tällaisten palstan hauskuuksien takia tänne kannattaa tulla lukemaan... :-D
- Kiril
kiinnitin huomioni samaan. Ei kovin uskottavaa vieraskielisyyttä. Yleensä aksentti löytyy tekstistäkin joka paljastaa alkuperän, mutta tästä ei. Kysyinkin kerran kansalaisuutta mutta ei paljastanut.
- amöslkdjti
Kiril kirjoitti:
kiinnitin huomioni samaan. Ei kovin uskottavaa vieraskielisyyttä. Yleensä aksentti löytyy tekstistäkin joka paljastaa alkuperän, mutta tästä ei. Kysyinkin kerran kansalaisuutta mutta ei paljastanut.
Oli kirjoittaja sitten ulkomaalainen tai suomalainen, niin sillä ei pitäisi olla mitään väliä, vastauksista päätellen kaikki kuitenkin ymmärsivät MITÄ kysyttiin, eikö?
VHH:n vainoharhavaikutukset taas tulivat oikein hyvin esiin... - ydatanthrakas
on kansaivälinen asia?Totakai käytän helpoja sanoja kun Suomi ei ole äittikielini,mutta yritän kirjoittä ymäretavasti että komentojani tulisivat selvästi.
Vaikka tämä ei kuulu tälle palstalle,kuiteenkin luulisin että monet voisivat arvellä mun alkuperäni "nimimerkin"perustellä.Olen myös Suomen kansalainen ja ...."fanaatinen VHHlainen" (vitsi)
- kuohukerma, koska
se käy kaikkeen, mihin nyt yleensä kermoja käytetään.
- lukee:
- kaikkeen ruuanvalmistukseen
- jälkiruokiin ja leivontaan
sellaisenaan tai vaahdotettuna
- kestää hyvin kuumennusta
- vaahdotettaessa tilavuus kaksinkertaistuu
Ravintosisältö/100g:
energiaa 1400 kJ/340 kcal
proteiinia 2 g
hiilihydraattia 3 g
rasvaa 35 g
- Kiril
Tuoteseloste on tässä ja tämä ei ole kermaa.
INTO-vähälaktoosinen ruokakerma 5 %
Valmistusaineet
rasvaton maito ja kerma, maitoproteiini, stabilointiaineet (muunnettu tärkkelys, selluloosakumi, pektiini, selluloosa), emulgointiaineet (E471), happamuudensäätöaine (natriumsitraatti), aromi, väri (betakaroteeni)
Ravintosisältö
100 g tuotetta sisältää:
- energiaa 350 kJ (85 kcal)
- proteiinia 3,5 g
- hiilihydraattia 6,0 g
josta laktoosia < 1 g
- rasvaa 5 g
Lisätietoja
Suositellaan lisättäväksi vasta valmiiseen ruokaan (kestää kuumennuksen).- ydatanthrakas
kaikkille neuvoista,ehkä kuohukerma olisi parasta.
- tts
on minusta aika hyvää vaatii ehkä ensin totuttelua. Kanattaa kokeilla
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2486419Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis1965966Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai185517Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1214273Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1433533Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1303353HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok233046Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan82502Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja2632464- 1342312