miten teidän kohdalla on menetelty? otetaan näytepalat, niiden perustellako pelkästään lääkäri tulkitsee onko vai ei.
" vielä ja vasta sitten voidaan sanoa. jos näytepaloissa ei ole mitään kutne mulla leikkausta ei tehdä. silti joudun syömään nexiumia tms lopun ikääni!!!
" vielä ja vasta sitten voidaan sanoa. jos näytepaloissa ei ole mitään kutne mulla leikkausta ei tehdä. silti joudun syömään nexiumia tms lopun ikääni!!!
Vastaukset 3
Vanhimmat
selviää onko refluksia vai ei. Ruokatorven näytepaloista näkee onko jatkuva mahanesteen ärsyttämässä ruokatorvessa tyypillsiä solu muutoksia vai ei.
24 tunnin ruokatorven ph-mittaus selvittää kuinka useasti, kuinka pitkiä vuotoja ruokatorveen tulee, sen perusteella annetaan diagnoosi, eikä sittenkään aina automaattisesti leikata. Jos vaivat ovat kovat niin totta kai sitten. laikkauksessaki on omat huonot puolesna.
Itse ole alan hoitaja ja kärsin refluksitaudista.Leikkausta en halua. Minulle on tehty ph-mittauksen ja oireiden perusteella diagnoosi. Lekuri sanoi, että jos esim. Lanzo tai Nexium kuuri ei auta niin sitten pitäis tähystää taas ruokatorvi.
Zolt-nimistä lääkettä, käsittääkseni on halvempi kuin esim. Lanzo. On auttanut aika hyvin.
Minulle määrättiin vuosia sitten Nexiumia, joista en syönyt ainuttakaan. Parempi kuin olla loppuikä pillereillä (Nexiumissa esim. huimausvaara) on järjestää elintapansa sellaiseksi että refluksi ei vaivaa.
Tupakka pois, alkoholi vähäiseksi, roskaruoka pois, käsittelemätöntä ravinnerikasta, mielellään luomuruokaa, paljon kasviksia, eiköhän se siitä.
Stressiä pitää yrittää karsia, itselläni tupakan ja runsaan kahvin lisäksi syynä oli varmaan erittäin kova stressi. Nyt kun olot ovat helpottaneet, ei refluksikaan käytännössä haittaa mitenkään.