Mulla on ollut aina selkä aika herkkä paikka ja aina esim. muuttohommien tai muun roudaamisen jälkeen alaselkä on ollut pari päivää jumissa. Sama ilmiö tulee nyt lievänä selkätreenin jälkeeen. Oisko painonnostovyöstä mitään apua tähän vaivaan?
vyöstä apua selälle?
treenaaja
2261
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
painonnostovyö tukee selkää hyvin esim. maastavedossa ja kyykyssä (ja on MUST, jos tangossa on rautaa enemmän).
Tavallisiin selkälihasliikkeisiin ei välttämättä vyötä tarvita (ainakaan istuma-asennossa tehtyihin liikkeisiin), ellei painojen vaikutus kohdistu suoraan alaselkään. Käytä ala- ja ylätaljaa aina kuin voit ja tee liikkeet puhtaasti.
Harjoittele riittävän "pienillä" painoilla, jos selkä oireilee.
"painonnostovyö tukee selkää hyvin esim. maastavedossa ja kyykyssä (ja on MUST, jos tangossa on rautaa enemmän). "
Ei se nyt niin must ole paitsi ehkä maksimiyrityksissä. Vielä paremmin saa selkä treeniä, jos sitä ei käytä. Tekniikan pitää tietysti olla kunnossa.