verivuoto kesken e-pilleriliuskan

Olen välillä ollut huono muistamaan pillerien otot, mutta tällaista ei ole enne ollut. Olen käyttänyt pillereitä ainakin sen 6 vuotta. Vuoto ei ole tavattoman runsasta, mutta suojautua täytyy. Aluksi se oli ruskeaa ja nyt se on ihan kirkasta verta. Samalla esiintyy alavatsakipuja. Samanlaisia kuin menkkojen aikana normaalisti mutta ehkä vähän lievempänä. Mikähän lie?!
3373
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Sitä joskus tapahtuu niin, että pillereiden hormonitaso on riittämätön kehon tarpeisiin. Tämä voi ilmaantua useamman vuoden käytön jälkeen. Liekö se sitten seurausta jotenkin kehon tottumisesta vai mistä, mutta näin vain joskus käy.

Jos ei ole syytä epäillä esim. sukupuolitautia tai raskautta, voi kyse olla edellisestä. Toisaalta myös tuo pillereiden ottoajankohdan jatkuva vaihtelu voi vaikuttaa ja alkaa näkymään myöskin hyvin yllättäen. Pistä vaikka puhelimeen hälytys joka päivälle niin muistat ottaa pillerit samaan aikaan.

Seuraa tilannetta seuraavan liuskan ajan (ja syö niitä pillereitä säännöllisesti). Jos oireet eivät katoa, mene lääkärin juttusille. Pillereiden vaihdolla ongelma yleensä korjaantuu.

Äänestä
  • en uskonut että kukaan oikeasti kommentoisi tuohon millään :D mahtavaa.. pitää katsoa vielä ens taukoon ja miettiä sit jatkoja. onhan tämä kyl jo jatkunut jo viikon mutta... en epäile tauteja, mutta en yhtään ihmettelis sitä toista vaihtoehtoa... Ajattelin jos jollain olis ollut samoja oireita niin mitä niillä sit on ollut syynä.
    kiitos

    Äänestä

  • sikami69 kirjoitti:

    en uskonut että kukaan oikeasti kommentoisi tuohon millään :D mahtavaa.. pitää katsoa vielä ens taukoon ja miettiä sit jatkoja. onhan tämä kyl jo jatkunut jo viikon mutta... en epäile tauteja, mutta en yhtään ihmettelis sitä toista vaihtoehtoa... Ajattelin jos jollain olis ollut samoja oireita niin mitä niillä sit on ollut syynä.
    kiitos

    Itsellä oli juuri tuo liian matala hormonitaso syynä. Silläpä se ensimmäisenä mieleen tulikin. Mutta tosiaan, en ole mikään asiantuntija, joten kannattanee selvittää asiat lääkärin ja apteekin kanssa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


salami69 kirjoitti:

Olen välillä ollut huono muistamaan pillerien otot, mutta tällaista ei ole enne ollut. Olen käyttänyt pillereitä ainakin sen 6 vuotta. Vuoto ei ole tavattoman runsasta, mutta suojautua täytyy. Aluksi se oli ruskeaa ja nyt se on ihan kirkasta verta. Samalla esiintyy alavatsakipuja. Samanlaisia kuin menkkojen aikana normaalisti mutta ehkä vähän lievempänä. Mikähän lie?!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu