miltäs kuulostaa?

Miltäs mun ruokailu kuulostaa suhteessa urheiluun:

Aamupala: 1dl kaurahiutaleita, 1,5 dl vähäkalorista kiisseliä, teetä.

Ruoka:Perunaa, salaattia ja jotain uunissa paistettua lihaa lautasmallin mukaan. Lisäksi lasillinen piimää ja Glögiä(piti maistaa ku sellasta oli tarjolla, ei kuulu normaaliin ateriaan)

Välipala: Ruisleipä, jonka päällä oli sulatejuustoa, salaatinlehti,samaa uunilihaa ku ruoassaki ja kurkkua. Lisäksi yksi porkkana.

Iltapala: omena ja ruisnäkkäri, jonka päällä vain voita ja lasi tuoremehua.

Päivän aikana olen juonut vettä n.1 L ja tiedän se n olevan liian vähän. Liikuin 45min jääkiekko reenit alkulämppä (n.20min)
4371
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Saat ilmeisesti aika tavalla suoloja. Vähennä niitä. Äläkä unohda piilosuoloja. Veden määrä on todella liian vähäinen saamasi suolan suhteen! Niinpä elimistösi kerää natriumit liuottamatta niitä pois. Tarkkaile virtsan väriä: mitä keltaisempaa ja voimakkaamman hajuista, sitä varmemmin liikaa suolaa ja liian vähän vettä! Mutta varo myös toista ääripäätä sillä ei vedenjuonnilla saa liikaa suolojaankaan vähentää. Kohtuus kaikessa.

Missäs sun hyvät rasvas on? Nyt saat kovia rasvoja voista ja sulatejuustoista sekä lihasta. Tarvitst omega 3:a ja sitä saisit kalasta, rypsi- ja oliiviöljyistä. Otapas 1 kalanmaksaöljykapseli tai nesteenä lusikalla per päivä ja lisää puuroosi ruokalusikallinen öljyä.

Kun annat elimistölle säännöllisesti rasvaakin, sen ei enää tarvitse hamstrata sitä. Rasvan puutteen elimistö tulkitsee nälänhädäksi ja alkaa keräämään sitä kehoon: kierre on valmis eli sinusta tulee lihava. Ja sitten vähennät entisestään rasvaa ja muuta syömistäsi ja elimistösi senkun hamstraa ja hamstraa....

Muutoin kuulostaa laihduttajkan ruokalistalta eikä urheilijan, sillä urheilijan pitäisi lisätä ruokavalioonsa proteiinia ja hyviä hiilihydraatteja enemmän kuin mitä sinä syöt. Saitkohan tuosta edes 40 gr proteiinia? Urheilijana sinun pitäisi saada vähintään 1,5-2 gr per rasvaton painokilo. Ja jos haluat kasvattaa lihaksia, pidät myös huolen niiden saannista säännöllisesti!

Äänestä

Olen samoilla linjoilla edellisen kommentoijan kanssa: kiinnitä huomiota rasvoihin ja proteiineihin.

Ehdotuksia:
-Lisää ammupalalle keitetty kananmuna
-käytä leivän/näkkärin päällä margariinia (tarkoititko margariinia vaikka sanoit voita?) ja vähärasvaisia leikkeleitä, esim. kinkku ja kalkkuna, myös tonnikala on hyvää.
-käytä salaatissa öljypohjaisia salaatinkastikkeita tai lorauta oliiviöljyä salaatin päälle.
-lisää päivääsi johonkin kohtaan vaikka rahka- tai raejuustopohjainen välipala. Esim. 1 purkki maitorahkaa 1dl pakastemustikoita tai 1prk raejuustoa 1 tölkki säilykeananasta.

Mielestäni syöt liian vähän (vaikka laihduttaisitkin), etenkin jos harrastat liikuntaa. Voit siis huoletta lisätä ehdottamiani juttuja päivääsi.

Äänestä

1. Syöt liian vähän
2. Syöt väärin.

Korjausehdotukset:

"Aamupala: 1dl kaurahiutaleita, 1,5 dl vähäkalorista kiisseliä, teetä."

Missä aamupalan protskut ovat? Lisää 2 kananmunanvalkuaista tai 100gr raejuustoa.

"Ruoka:Perunaa, salaattia ja jotain uunissa paistettua lihaa lautasmallin mukaan. Lisäksi lasillinen piimää ja Glögiä(piti maistaa ku sellasta oli tarjolla, ei kuulu normaaliin ateriaan)"

Vaihda peruna tummaan riisiin (kuidut) ja liha kanaan tai kalaan. Plain, eli ei kastikkeita.

"Välipala: Ruisleipä, jonka päällä oli sulatejuustoa, salaatinlehti,samaa uunilihaa ku ruoassaki ja kurkkua. Lisäksi yksi porkkana."

Ihan ok.

"Iltapala: omena ja ruisnäkkäri, jonka päällä vain voita ja lasi tuoremehua."

Missä on päivällinen? Sama satsi kun lounaalla myös päivällisellä.

Iltapala kannattaa pitää, mutta vaihda tuoremehu maitoon tai veteen (voit siirtää sen aamuksi), näkkäri pois kokonaan ja korvaa tuoremehu rahkalla. Et tarvitse hiilareita yöksi.

Äänestä

Kiitoksia teille neuvoista! taitaa tulla nyt vähän muutosta tämän tytön syömätapoihin, vaikka niin kuvittelin syöväni oikein. Ensimmäisenä taidan ostaa ainakin kalanmaksaöljyä, sillä opiskelijana en useinkaan viitsi ostaa kalaa (paitsi tonnikalaa tietty).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jenies kirjoitti:

Miltäs mun ruokailu kuulostaa suhteessa urheiluun:

Aamupala: 1dl kaurahiutaleita, 1,5 dl vähäkalorista kiisseliä, teetä.

Ruoka:Perunaa, salaattia ja jotain uunissa paistettua lihaa lautasmallin mukaan. Lisäksi lasillinen piimää ja Glögiä(piti maistaa ku sellasta oli tarjolla, ei kuulu normaaliin ateriaan)

Välipala: Ruisleipä, jonka päällä oli sulatejuustoa, salaatinlehti,samaa uunilihaa ku ruoassaki ja kurkkua. Lisäksi yksi porkkana.

Iltapala: omena ja ruisnäkkäri, jonka päällä vain voita ja lasi tuoremehua.

Päivän aikana olen juonut vettä n.1 L ja tiedän se n olevan liian vähän. Liikuin 45min jääkiekko reenit alkulämppä (n.20min)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu