Ketkä eivät vietä joulua!

aa

Jos joku tietää jonkun yhteisön joka ei vietä joulua niin voisi kertoa sen tänne. Nyt en tarkoita Jehovan todistajia koska sen jo tiedänkin.

37

7104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • totta

      Juutalaiset eivät vietä joulua (?). Niillä on joulun tilalla Hanukka-juhla, joka ei kuitenkaan oo ihan samaan aikaan joulun kanssa (?)

      • sb

        vietetaan noin 2 viikkoa ennen joulua.


    • .

      Tietääkseni muslimit eivät vietä joulua.

    • peruna22

      en tiiä

    • peruna22

      moi

    • jokurändöm12

      justiisa näin

    • Jonkinmoinen17

      Jehovan todistajat eivät vietä joulua koska heillä on joulun tilalla hanukka juhla!!!!

      • Anonyymi

        Ei kyl oo mitään hanukka juhlaa Todistajilla.
        Joulun alkuperä ei kristillinen.


    • En.vietä.joulua

      Kristityt ihmiset, jotka ottavat opetuskensa Raamatusta, eivät vietä joulua.

      Kirkko kuksituu - seurakunta nousee.
      http://www.eroakirkosta.fi

      • Anonyymi

        Juuri näin.
        Kaikki "uskovaiset", jotka juhlii joulua Jeesuksen syntymäpäivän takia, niin eivät ole tosi uskovaisia. He kuuluvat siihen väärä uskoisiin. Keksittyjä uskontoja on paljon, siksi Raamatussa varoitetaan vääristä opetuksista. vain tosi uskovaiset seuraavat Raamatun opetuksia.
        Älkää kuunnelko puhujia ja pappeja ilman heidän puheidensa perusteluja Raamatusta. Ei ne tiedä yhtään mitään. Säveltävät vaan.
        Kauhistuin, kun sain ex-papilta kuulla teologisesta koulutuksestaan.
        Kaukana Raamatusta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juuri näin.
        Kaikki "uskovaiset", jotka juhlii joulua Jeesuksen syntymäpäivän takia, niin eivät ole tosi uskovaisia. He kuuluvat siihen väärä uskoisiin. Keksittyjä uskontoja on paljon, siksi Raamatussa varoitetaan vääristä opetuksista. vain tosi uskovaiset seuraavat Raamatun opetuksia.
        Älkää kuunnelko puhujia ja pappeja ilman heidän puheidensa perusteluja Raamatusta. Ei ne tiedä yhtään mitään. Säveltävät vaan.
        Kauhistuin, kun sain ex-papilta kuulla teologisesta koulutuksestaan.
        Kaukana Raamatusta.

        Apua! Uskovainen taas järkyttyi xDDD

        Toivottavasti pääsemme elämään vielä maailmassa, missä ei uskota satuihin


    • Mä en vietä joulua. Kristityiden mukaan joulun vietto on sitä että istutaan kirkossa ja veisataan enkelin taivaan virttä tuhannet kerrat ja luetaan raamatusta jouluevankeliumin ruokapöydässä. Tämän määritelmän on kertonut "oikeat kristityt" omasta kapeakatseisesta joulun vietostaan.
      Jouluna vain syön jouluruokia (ilman että luen raamatusta jouluevankeliumia ruokapöydässä), käyn hautausmaalla viemässä kynttilän isäni ja isäpuoleni haudalle (ainoa "kristillinen" tapa, joka on perinne kotoa), käyn saunassa (jota kutsun myöskin "joulusaunaksi").
      Ihan hyvin voisin olla jouluna töissäkin, mutta tänä vuonna sattuu olemaan vapaata.
      Joulu on meidän perheessä ollut korkeintaan vain "suomalainen perinne" ilman minkäänlaisia uskonnollisia rituaaleja. Joululahjat on jaettu ja kuusi koristeltu. Äitini on "tapakristitty", joka ei ole koskaan käynyt jouluna tai muina kirkollispyhinä kirkossa, ei edes sunnuntaisin. Isäpuoleni oli ateisti ja meillä on ollut joulu aina hieman "toisenlainen joulu" kuin kristityillä, mutta kuten sanoin sellainen ei ole ollut sitä "oikeanlaista joulun viettoa" joidenkin kiihkokristityiden mielestä ja joulua tulisi viettää nimenomaan niin kuin kiihkokristitty muille sanelee, koska muuten se on "vääränlaista joulun viettoa".
      Monesti on pyykinpesukonekin pyörinyt jouluna ja jotkut sanelee ettei pyykkiä saisi pestä pyhäisin eikä varsinkaan jouluna. :) en tiedä liittyykö siihen jotakin taikauskoa vai mitä siihen liittyy!? :)

      • Eioikeaatapaaolekkaan

        Hyi meitä tavallisia epäjoulun viettäjiä. Et ole yksin


      • Anonyymi

        "Joulu on meidän perheessä ollut korkeintaan vain "suomalainen perinne" ilman minkäänlaisia uskonnollisia rituaaleja. Joululahjat on jaettu ja kuusi koristeltu."

        No kyllä tuota voi jo sanoa joulun viettämiseksi.


    • julen
      • Eikiitosjeesus

        Voi herrajestas kun sädekehä puristaa.


      • Ja jos kukaan ei olisi koskaan viettänyt joulua, joka on ainoa aika, jolloin kaikki ihmiset kuulevat väkisinkin Jumalan Sanaa, niin kristinusko olisi kuollut ja kuopattu satoja vuosia sitten. Tuskin on evankelioimismielessä mitään idioottimaisempaa, kuin haistattaa joululla pitkät.


      • Anonyymi
        Tipale kirjoitti:

        Ja jos kukaan ei olisi koskaan viettänyt joulua, joka on ainoa aika, jolloin kaikki ihmiset kuulevat väkisinkin Jumalan Sanaa, niin kristinusko olisi kuollut ja kuopattu satoja vuosia sitten. Tuskin on evankelioimismielessä mitään idioottimaisempaa, kuin haistattaa joululla pitkät.

        Miksi et tiedä idiootinpaa? Eikö ole typerää viettää juhlaa typerän satukirjan takia, joka ei varsinaisesti liity edes juhlaan?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi et tiedä idiootinpaa? Eikö ole typerää viettää juhlaa typerän satukirjan takia, joka ei varsinaisesti liity edes juhlaan?

        Veljeni syntyi Jouluaattona ,
        syytä juhlaan o


    • Faktaa

      On fakta, etteivät alkuajan kristityt viettäneet Jeesuksen syntymäjuhlaa kerran vuodessa toistuvana seimenlapsijuhlana. Noin 300 vuotta apostolisen ajan jälkeen kirkko keksi joulunvieton.
      Joulu on siis ennen muuta katolisen kirkon juhla.
      Jos tahdot kunnioittaa katoilista uskontoa, vietät heidän kanssaan joulua. Mutta jos tahdot ottaa vastaan Jumalan johdatuksen ja raamatun opetukset, pysyt poissa katolisuudesta, esim. joulunhengestä, joulunherrasta ja joulun taikaa -vaikutuksesta.

    • PasiToivonen

      Mutta luterilaista joulukinkkua saa syödä.

    • PasiToivonen

      Unohdit joulurauhan. Mutta jos tahdot ottaa vastaan Jumalan johdatuksen ja raamatun opetukset, menet jouluaattona potkimaan autoja. Ja vetämään pukkia parrasta.

    • harriveijonen

      Hyvää joulua voin toivottaa, mutten varsinaisesti vietä joulua, koska Jeesuksen syntymää Raamattu ei opeta muistelemaan. ainoastaan kuolemaa ja ylösnousemusta.


      Kirkkoihin kuulumattomat, Jumalan seurakunta

      http://wwnet.fi/users/veijone/

    • paimeniltakuultua

      Jeesus syntyi keväällä Nisan kuun ensimmäisenä päivänä.
      Se osuu meidän Maaliskuumme 20pvn tienoille.
      " Sielä oli yöllä kedolla paimenia ......" Kevät on lampaiden karitsointiakaa joten on sopivaa että myös "Jumalan Karitsa" syntyi tuolloin. Onhan kaikki muukin vertauskuvaa. Samoin Betlehem: Betlehemistä vietiin vuoden vanhoja "karitsoita" uhriksi Jerusalemiin Pääsiäisjuhlaa varten.
      Toinen karitsointiaika osuu puoli vuotta myöhemmäksi mutta ne eivät ollu uhriksi käypäsiä.
      Paimenien tarve keväällä liittyi vain karitsointiin ja siinä auttamiseen. Silloin myös karitsat olivat altteimmillaan sutosten ja jopa katalien kettujen suihin.

      • Anonyymi

        helluntailaiset ainakin viettää joulua, ihan niin kuin ketkä tahansa, ruoat, lahjat, koristelut, ym

        vaan; kirkkotilaisuuksia eivät vietä. Miksi ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        helluntailaiset ainakin viettää joulua, ihan niin kuin ketkä tahansa, ruoat, lahjat, koristelut, ym

        vaan; kirkkotilaisuuksia eivät vietä. Miksi ?

        "eivät vietä kirkkotilaisuuksia"

        ei kai Jeesus ole niille Joulun lapsi,

        "SUUREN Ilon, joka on tuleva KAIKELLE kansalle"
        Luuk: 2: 10


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "eivät vietä kirkkotilaisuuksia"

        ei kai Jeesus ole niille Joulun lapsi,

        "SUUREN Ilon, joka on tuleva KAIKELLE kansalle"
        Luuk: 2: 10

        Vapaakirkossa ainakin on hieman hiljaisempaa juhlapyhinä, mutta ihan kokonaan ei toiminta lakkaa.


    • Anonyymi

      Jehovan todistajat

    • Anonyymi

      Katolisen kirkon keksimästä joulusta on juttua katolisten suomi24 palstalla.

    • Anonyymi

      Et siis ole uskossa kirkkoon?

    • Anonyymi

      Vammaisliikkeissä pomot viettelee lähinnä.

    • Anonyymi

      Kattattaa osallistua Jumalanpalvelukseen, missä on vähvä Jumalan läsnäolo ja tässä äänitteessä se vaikuttaa. https://www.youtube.com/watch?v=Mr1T9jt9UhM

    • Anonyymi

      Monet kuuluisat saarnaajat ovat irti joulun vietosta, mm. tämä Helsingin saarnaaja:
      https://youtu.be/kthtBrK-5E8

      Puhe palautti oikealle uskon tielle.

    • Anonyymi

      Meidän kuoromme ei vietä joulua. Ei ole koronan takia päästy kokoontumaan.

    • Anonyymi

      Sijrce

    • Anonyymi

      Sonja

    • uuskarismaattiset percelen hengestä eivät viettävät Joulua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      67
      2801
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      46
      2554
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      431
      2217
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2128
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1956
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      32
      1692
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1526
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1477
    9. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      26
      1283
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      18
      1165
    Aihe