Ketkä eivät vietä joulua!

aa

Jos joku tietää jonkun yhteisön joka ei vietä joulua niin voisi kertoa sen tänne. Nyt en tarkoita Jehovan todistajia koska sen jo tiedänkin.

37

7314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • totta

      Juutalaiset eivät vietä joulua (?). Niillä on joulun tilalla Hanukka-juhla, joka ei kuitenkaan oo ihan samaan aikaan joulun kanssa (?)

      • sb

        vietetaan noin 2 viikkoa ennen joulua.


    • .

      Tietääkseni muslimit eivät vietä joulua.

    • peruna22

      en tiiä

    • peruna22

      moi

    • jokurändöm12

      justiisa näin

    • Jonkinmoinen17

      Jehovan todistajat eivät vietä joulua koska heillä on joulun tilalla hanukka juhla!!!!

      • Anonyymi

        Ei kyl oo mitään hanukka juhlaa Todistajilla.
        Joulun alkuperä ei kristillinen.


    • En.vietä.joulua

      Kristityt ihmiset, jotka ottavat opetuskensa Raamatusta, eivät vietä joulua.

      Kirkko kuksituu - seurakunta nousee.
      http://www.eroakirkosta.fi

      • Anonyymi

        Juuri näin.
        Kaikki "uskovaiset", jotka juhlii joulua Jeesuksen syntymäpäivän takia, niin eivät ole tosi uskovaisia. He kuuluvat siihen väärä uskoisiin. Keksittyjä uskontoja on paljon, siksi Raamatussa varoitetaan vääristä opetuksista. vain tosi uskovaiset seuraavat Raamatun opetuksia.
        Älkää kuunnelko puhujia ja pappeja ilman heidän puheidensa perusteluja Raamatusta. Ei ne tiedä yhtään mitään. Säveltävät vaan.
        Kauhistuin, kun sain ex-papilta kuulla teologisesta koulutuksestaan.
        Kaukana Raamatusta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juuri näin.
        Kaikki "uskovaiset", jotka juhlii joulua Jeesuksen syntymäpäivän takia, niin eivät ole tosi uskovaisia. He kuuluvat siihen väärä uskoisiin. Keksittyjä uskontoja on paljon, siksi Raamatussa varoitetaan vääristä opetuksista. vain tosi uskovaiset seuraavat Raamatun opetuksia.
        Älkää kuunnelko puhujia ja pappeja ilman heidän puheidensa perusteluja Raamatusta. Ei ne tiedä yhtään mitään. Säveltävät vaan.
        Kauhistuin, kun sain ex-papilta kuulla teologisesta koulutuksestaan.
        Kaukana Raamatusta.

        Apua! Uskovainen taas järkyttyi xDDD

        Toivottavasti pääsemme elämään vielä maailmassa, missä ei uskota satuihin


    • Mä en vietä joulua. Kristityiden mukaan joulun vietto on sitä että istutaan kirkossa ja veisataan enkelin taivaan virttä tuhannet kerrat ja luetaan raamatusta jouluevankeliumin ruokapöydässä. Tämän määritelmän on kertonut "oikeat kristityt" omasta kapeakatseisesta joulun vietostaan.
      Jouluna vain syön jouluruokia (ilman että luen raamatusta jouluevankeliumia ruokapöydässä), käyn hautausmaalla viemässä kynttilän isäni ja isäpuoleni haudalle (ainoa "kristillinen" tapa, joka on perinne kotoa), käyn saunassa (jota kutsun myöskin "joulusaunaksi").
      Ihan hyvin voisin olla jouluna töissäkin, mutta tänä vuonna sattuu olemaan vapaata.
      Joulu on meidän perheessä ollut korkeintaan vain "suomalainen perinne" ilman minkäänlaisia uskonnollisia rituaaleja. Joululahjat on jaettu ja kuusi koristeltu. Äitini on "tapakristitty", joka ei ole koskaan käynyt jouluna tai muina kirkollispyhinä kirkossa, ei edes sunnuntaisin. Isäpuoleni oli ateisti ja meillä on ollut joulu aina hieman "toisenlainen joulu" kuin kristityillä, mutta kuten sanoin sellainen ei ole ollut sitä "oikeanlaista joulun viettoa" joidenkin kiihkokristityiden mielestä ja joulua tulisi viettää nimenomaan niin kuin kiihkokristitty muille sanelee, koska muuten se on "vääränlaista joulun viettoa".
      Monesti on pyykinpesukonekin pyörinyt jouluna ja jotkut sanelee ettei pyykkiä saisi pestä pyhäisin eikä varsinkaan jouluna. :) en tiedä liittyykö siihen jotakin taikauskoa vai mitä siihen liittyy!? :)

      • Eioikeaatapaaolekkaan

        Hyi meitä tavallisia epäjoulun viettäjiä. Et ole yksin


      • Anonyymi

        "Joulu on meidän perheessä ollut korkeintaan vain "suomalainen perinne" ilman minkäänlaisia uskonnollisia rituaaleja. Joululahjat on jaettu ja kuusi koristeltu."

        No kyllä tuota voi jo sanoa joulun viettämiseksi.


    • julen
      • Eikiitosjeesus

        Voi herrajestas kun sädekehä puristaa.


      • Ja jos kukaan ei olisi koskaan viettänyt joulua, joka on ainoa aika, jolloin kaikki ihmiset kuulevat väkisinkin Jumalan Sanaa, niin kristinusko olisi kuollut ja kuopattu satoja vuosia sitten. Tuskin on evankelioimismielessä mitään idioottimaisempaa, kuin haistattaa joululla pitkät.


      • Anonyymi
        Tipale kirjoitti:

        Ja jos kukaan ei olisi koskaan viettänyt joulua, joka on ainoa aika, jolloin kaikki ihmiset kuulevat väkisinkin Jumalan Sanaa, niin kristinusko olisi kuollut ja kuopattu satoja vuosia sitten. Tuskin on evankelioimismielessä mitään idioottimaisempaa, kuin haistattaa joululla pitkät.

        Miksi et tiedä idiootinpaa? Eikö ole typerää viettää juhlaa typerän satukirjan takia, joka ei varsinaisesti liity edes juhlaan?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi et tiedä idiootinpaa? Eikö ole typerää viettää juhlaa typerän satukirjan takia, joka ei varsinaisesti liity edes juhlaan?

        Veljeni syntyi Jouluaattona ,
        syytä juhlaan o


    • Faktaa

      On fakta, etteivät alkuajan kristityt viettäneet Jeesuksen syntymäjuhlaa kerran vuodessa toistuvana seimenlapsijuhlana. Noin 300 vuotta apostolisen ajan jälkeen kirkko keksi joulunvieton.
      Joulu on siis ennen muuta katolisen kirkon juhla.
      Jos tahdot kunnioittaa katoilista uskontoa, vietät heidän kanssaan joulua. Mutta jos tahdot ottaa vastaan Jumalan johdatuksen ja raamatun opetukset, pysyt poissa katolisuudesta, esim. joulunhengestä, joulunherrasta ja joulun taikaa -vaikutuksesta.

    • PasiToivonen

      Mutta luterilaista joulukinkkua saa syödä.

    • PasiToivonen

      Unohdit joulurauhan. Mutta jos tahdot ottaa vastaan Jumalan johdatuksen ja raamatun opetukset, menet jouluaattona potkimaan autoja. Ja vetämään pukkia parrasta.

    • harriveijonen

      Hyvää joulua voin toivottaa, mutten varsinaisesti vietä joulua, koska Jeesuksen syntymää Raamattu ei opeta muistelemaan. ainoastaan kuolemaa ja ylösnousemusta.


      Kirkkoihin kuulumattomat, Jumalan seurakunta

      http://wwnet.fi/users/veijone/

    • paimeniltakuultua

      Jeesus syntyi keväällä Nisan kuun ensimmäisenä päivänä.
      Se osuu meidän Maaliskuumme 20pvn tienoille.
      " Sielä oli yöllä kedolla paimenia ......" Kevät on lampaiden karitsointiakaa joten on sopivaa että myös "Jumalan Karitsa" syntyi tuolloin. Onhan kaikki muukin vertauskuvaa. Samoin Betlehem: Betlehemistä vietiin vuoden vanhoja "karitsoita" uhriksi Jerusalemiin Pääsiäisjuhlaa varten.
      Toinen karitsointiaika osuu puoli vuotta myöhemmäksi mutta ne eivät ollu uhriksi käypäsiä.
      Paimenien tarve keväällä liittyi vain karitsointiin ja siinä auttamiseen. Silloin myös karitsat olivat altteimmillaan sutosten ja jopa katalien kettujen suihin.

      • Anonyymi

        helluntailaiset ainakin viettää joulua, ihan niin kuin ketkä tahansa, ruoat, lahjat, koristelut, ym

        vaan; kirkkotilaisuuksia eivät vietä. Miksi ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        helluntailaiset ainakin viettää joulua, ihan niin kuin ketkä tahansa, ruoat, lahjat, koristelut, ym

        vaan; kirkkotilaisuuksia eivät vietä. Miksi ?

        "eivät vietä kirkkotilaisuuksia"

        ei kai Jeesus ole niille Joulun lapsi,

        "SUUREN Ilon, joka on tuleva KAIKELLE kansalle"
        Luuk: 2: 10


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "eivät vietä kirkkotilaisuuksia"

        ei kai Jeesus ole niille Joulun lapsi,

        "SUUREN Ilon, joka on tuleva KAIKELLE kansalle"
        Luuk: 2: 10

        Vapaakirkossa ainakin on hieman hiljaisempaa juhlapyhinä, mutta ihan kokonaan ei toiminta lakkaa.


    • Anonyymi

      Jehovan todistajat

    • Anonyymi

      Katolisen kirkon keksimästä joulusta on juttua katolisten suomi24 palstalla.

    • Anonyymi

      Et siis ole uskossa kirkkoon?

    • Anonyymi

      Vammaisliikkeissä pomot viettelee lähinnä.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Monet kuuluisat saarnaajat ovat irti joulun vietosta, mm. tämä Helsingin saarnaaja:
      https://youtu.be/kthtBrK-5E8

      Puhe palautti oikealle uskon tielle.

    • Anonyymi

      Meidän kuoromme ei vietä joulua. Ei ole koronan takia päästy kokoontumaan.

    • Anonyymi

      Sijrce

    • Anonyymi

      Sonja

    • uuskarismaattiset percelen hengestä eivät viettävät Joulua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      59
      3727
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      87
      3118
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      69
      2326
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      14
      1530
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      65
      1319
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      87
      1169
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      29
      1039
    8. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      991
    9. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      55
      965
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      47
      952
    Aihe