Joo eli olis tarkoitus laulaa tietkoneen kautta karaoke lavyjä niin mikä olis hyvä (ilmainen) ohjelma jolla vois muuttaa mikin äänenvoimakkuutta, kaiukua ja muuta.... Myös toistais ne videot
Mikä ohjelma tähän tarkoitukseen????
Mikä ohjelma tähän tarkoitukseen????
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ainakin Winamp käy videoiden katseluun ja on ilmainen. Sitten koneeseen täytyy ajaa codecit että näkyy kaikki formaatit. Kaiku täytyy ottaa erillisestä kaikulaitteesta. Äänentasoja voit muuttaa tietokoneen ääniasetuksista.
Moi,
Tuo on ohjelma johon olen siirtymässä.
Siihen saa pluginina AutoKDJ tai mikäs se nyt olikaan, hoitamaan laululistaa ja transponoinnin se hoitaa yhden toisen ohjelman (suomalainen)Pacemakerin avulla.
T:Kake J
Moi Taas!
AutoKJ on siis WinAmpin Plugini.
T:kake
Winamppiin.
No moi!
Kirjoittelin hieman huolimattomasti.
Olen siis siirtymässä WinAmppiin ja siihen saa tuon AutoKDJ:n ja Pacemakerin. AutoKDJ käyttää hyväkseen transponoinnissa Pacemakeria.
Syyt siirtymiseen ovat parempi soittolistojen hallinta ja hakutoiminnot. ja lisänä lauluvuorojen kierrätys halutulla tavalla, vaikkei tuolla kotikäytössä niin suurta merkitystä ole. Joku aina kuitenkin epäilee, että toiset saavat laulaa enemmän ;)
Toistaiseksi vielä Jetaudio käytössä.
T:Kake
Moi,
käytän tuommoista:
http://www.cowonamerica.com/products/jetaudio/
Mulla tosin tuo tietokone toimii soittimena ja mikserivahvistin on sitten erikseen. Kaikuakin tuolla Jetillä voi säädellä, mutta se taitaa vaikuttaa musiikkiinkin. Mikin voimakkuutta tietsikassa voi muunnella ihan volumecontrollista.
T:Kake
Koneen mukana on tullut tuo ohjelma, yleensä. Hyvin toimii alennuksett ja ylennykset.
Avaat ohjelman ja painat oikealta puolelta olvasta nuolesta eli InterVideon kohdalta luukun auki ja valitset sieltä äänitehosteen ja sieltä edelleen nuolen kautta Karaoke-toiminnon.
löysin itseltänikin ton ohjelman, tähän asti ollaan lauleskeltu mediaplayerin kautta. Mulla vaan ei läheskään kaikissa biiseissä toimi toi korkeuden säätö, miksköhän?