Mielestäni pohjoisessakin pitäisi suolata, että pysyisi etelän raskasliikenne paremmin tiellä.
Pohjoiseenkin suolaa
rekkakuski
16486
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Pysykööt siellä stadissa niin kyllä suolapaskaa riittää. Meillä tietää ajokelin jo etukäteen, ei vasta kokeilemalla. Ei ala runkokaan kukkimaan ja alustan osat yleisestikin toimii paljon paremmin. Luulis sielläkin senverran osaavan ajaa, että joskus kun täällä PÄÄSEE käymään niin pärjäisi. Ei ole pakko työntää ihan tappia vasten, jättää senverran varaa, että jos kärry lähtee luiruamaan niin on vielä varaa pistää turbo laulamaan että saa kiesin oikeamaan! Ei tarvi joka reissun jälkeen olla pesullekaan yrkyilemässä kun ei ole suolamoskaa lasit vääränään.
Kaikki suolaus pitää lopettaa. Talvi kuuluu tänne eikä edes pidä yrittää tehdä keinotekoista kesää suolalla. Suolasta on vain haittaa.
OPETELLAAN AJAMAAN TALVELLA.
Kaikkien suolausta kannattavien persereiät suolataan.
Kyllähän sitä tarvittas täällä pohjoisessakin suolaa maantielle, maksammehan mekin veromme. On se outo juttu kun me joudumme luistelemaan, ja etelän autoilijat saavat nauttia sulista suolatuista kulkuväylistä.
Miten ihmeessä kun eikös tuolla lapissa ole pääsääntöisesti yli 5 astetta pakkasta, eipä taida paljon suola enää auttaa??
Ellei sitten ihan loistavaksi luokiteltava. Kyllä raskaan liikenteenkin täytyy opetella ennakoimaan.
taida tuo suolan käyttäytyminen olla kovin tuttua. mutta vihje. seuraa mitä sille tapahtuu kun pakkasta tulee. Ja mieti sitten kuinka pakkasen kestävää se on;)
Onneksi ei, koska pitäähän eroja olla.
Suolatkaa vain etelässä.
Se pitää vain alkaa vaatimaan sitä suolaa sinne, ei ole kovin terveellistä ajella suurella massalla henkilöauton perässä, ja sitten kun pitäisi pysähtyä..... kiivetkääs henkilöautokuskit kerrankin rekan nuppiin, niin tiedätte mitkä massat on teidän ylitsenne jyräämässä suolaamattomilla taipaleilla.
Vittu siihen mitään suolaa tarvii, liikennesilmä, ennakointi ja vanhan hyvän ajan ajotaito riittää. Kyllä minulla on ainakin 60 t. pysynyt toistaiseksi hyvin hanskassa lumi ja jää polanteella. mukavampi ajaa kun ei tarvi pelätä että koskahan suolapaska alkaa jäätymään.
Siinä puhuu yksi kuski, joka luulee ajavansa hyvin ilman suolausta, siellähän ne on kyljillään juuri te "liikennesilmäkuskit", ja perävaunu linkussa päin vastaantulevaa autoa. Et sinäkään mahda mitään sen autosi kanssa kun se lähtee luistelemaan.
Suuri enemmistö raskaanajoneuvon kuljettajista on juuri samaa mieltä kanssasi, suola se on joka ihmishenkiä pelastaa, ei muuta kuin suolaa ja reilusti isoille teille etelästä pohjoiseen.
Sitä mä just tarkoitin että oikealla ajotavalla ei kärry lähde luistelemaan. Ei ole vielä kärry ollut linkussa kuin pari kertaa jossain tuolla Forssan tietämillä(siellä vissin loppuu tielaitoksella rahat kesken) kun suolatun tien on yhtäkkiseen vetässyt jäähän. Täällä meilläpäin polanteisilla teillä ei ole ollut ongelmia. Aja sä vaan kesällä, on meille kaikille turvallisempaa.
Älytön suolaaminen seis ja kettingit vakiovarusteeksi joka rekkaan Norjan malliin.
Jos raskaan liikenteen kuljettajat lopettaisivat sen kännykkään lätisemisen ja sumuvalojen turhan polttamisen eli keskittyisivät liikenteeseen ja ottaisivat muutkin huomioon, oltaisiin jo iso askel lähempänä turvallisempaa liikennettä.
Sitten varsinaiseen aiheeseen - Kuten "janikin" toteaa, on pakkanen pohjoisessa hyvin harvoin sellaisissa lukemissa, että suolasta olisi jotain hyötyä. Pahimmillaan se vain huonontaa turvallissuutta silottamalla tien oikein peilijäälle.
Toinen ongelma on hiekoitus, jota pohjoisemmassakin harrastetaan. Olen havainnut, että, kun sitä hiekka-suola sotkua levitetään päätielle (80km/h tai yli), niin parin ensimmäisen rekan jälkeen se osa mikä ei ole hionut vastaantulevien ja perässä ajavien autojen keulaa maalittomaksi on kasautunut pientareille ja kes-kiviivan päälle nätiksi kasaksi, jonka sitten seuraava aura-auto heittää tien sivuun.
Kannatan hiekan käyttöä risteysalueilla ja korkeintaan 60km/h rajoitusalueilla sekä jyrkissä mäissä, mutta ilman suolaa.
Yksi vaihtoehto liukkauden aiheuttamien vakavien ongelmien vähentämiseksi on, että siirretään raskaat kuljetukset kiskoille ja hoidetaan jakelu pienemmillä yksiköillä.
Totta puhuu ammattikuski, kyllä sitä suolausta pitäisi tehostaa raskaan liikenteen vuoksi, ja lisätä sitä ennakkosuolausta, koska se alkaa kyllä vaikuttaa siinä tien pinnassa kun lämpötila laskee. Kyllähän sitä yritetäänkin mahdollisuuksien mukaan lisätä sitä suolan levitystä, mutta resusrssit se on meilläkin. Liuossuolausta on lisättykin, ja tullaan lisäämään.Merisula on myös erittäin tehokas.
Kyllä meri sulaa kun lämpötila laskee.