Myönnän että kysymys on elämää suurempi. Mutta se putkahti esiin toisessa keskustelussa jossa pohdittiin naimisiinmenemisen syitä.
Sitähän se tunnetuin rakkaus on: tunne joka saa miehen ja naisen kieppumaan toistensa ympärillä. Ja tämä tunne pyörittää sekä kuvaannollisesti että konkreettisesti maailmaa.
Rakkauden kehä jatkuu kehdosta hautaan: lapsi rakastaa vanhempiaan, sitten ystäviään, sitten puolisoaan, sitten lapsiaan.
Kaikki eivät tosin pääse rakkaudesta osallisiksi.
Sitähän se tunnetuin rakkaus on: tunne joka saa miehen ja naisen kieppumaan toistensa ympärillä. Ja tämä tunne pyörittää sekä kuvaannollisesti että konkreettisesti maailmaa.
Rakkauden kehä jatkuu kehdosta hautaan: lapsi rakastaa vanhempiaan, sitten ystäviään, sitten puolisoaan, sitten lapsiaan.
Kaikki eivät tosin pääse rakkaudesta osallisiksi.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Rakkaus on
syvää kiintymystä,
odotusta, perhosia
vatsassa, haaveita,
yhteisen onnen, toistensa
sydänten varjelua,
rakkaus on odottamista,
tuletko kohta kotiin,
odotan sinua,
rakkaus on tekoja,
pieniä arkisia tekoja,
rakkaus on puhumista,
puhumista kaikesta taivaan
ja maan välillä, ilman esteitä,
kuuntele, kun kerron sinulle..
rakkaus on hellyyttä,
yhteensulautumista,
hengen, sielun ja ruumiin,
rakkaus on ensin sinä,
sitten minä, ja toisinpäin,
rakkaus on mahdottoman
tekemistä mahdolliseksi,
kaikki esteet se voittaa,
"sopivaisuuden" rajat ylittää,
nähden toisensa kuivuuden,
aavikonkin takaa,
rakkaus ei luovuta, rakkaus ei
anna periksi,
rakkaus mietii rakastaan..
suojelee sydämellään, hellästi
syliin sulkee, varjelee..
Rakkaus on toivoa, rakkaus on
uskoa, rakkaus on irtipäästämistä,
luottamista yli epätodennäköisen.
Rakkaus kantaa hedelmää, ei
aina lapsena, mutta joskus.. joskus
jotenkin toisin.
Rakkaus on myrsky, joka tyyneksi
muuttuu, kun aallokko laskettu,
rakkaus on kaikki värit,
kaikki ajatukset,
yhdeksi tuleva.
Rakkaus ON.
on sitä että
toinen ihminen tuntuu tärkeämmältä kuin sinä itse.
miltä rakastuminen sitten tuntuu?
Rakkaus on tunne siitä, että toinen on itselle hyvin tärkeä. Mitä rakkauteen kuuluu tai miten rakkaus ilmenee, onkin sitten mielestäni pitempi juttu.
Elämän merkittäviä asioita on pohdittu täällä ennenkin. Mielestäni tärkein asia, joka kuuluu rakkauteen on usko ja sen käsitän luottamukseksi. Luotan tiettyihin asioihin, joita ihmisten välillä vallitsee. Luotan siihen, että elämä kantaa.
Niin, on myös toivo. Toivo on optimismia. Toivo on sitä, että kaikessa voi nähdä jotain hyvää. Toivo on sitä, että minä kestän... kannattaa elää!
Nämä liittyvät kaikki toisiinsa.
"Elämä on ihmisen parasta aikaa" sanoi Matti Nykänen
Ainoa oikea rakkaus on äidin rakkaus imeväiseen. Heti kun lapselle kehittyy oma tahto tunne muuttuu.
Aikuisten välinen tunne,jota usein erheellisesti rakkaudeksi väitetään, on vain omien itsekkäiden halujen tyydyttämistä; tarvetta välttää yksinäisyys, taloudellisen turvallisuuden tarve, tarve kuulua yhteisöön eli elää "normien mukaan" ja muodostaa parisuhde parhaan mahdollisen kandidaatin kanssa...
Näitä syitä voisi luetella vaikka kuinka pitkään mutta ydin tässä on se että nuoruuden ihastumiset ja intohimon tunteet lakastuvat iän myötä ja jäljelle jää sinä itse.
Yksin tänne tullaan ja yksin täältä lähdetään mitä tapahtuu sitä lähtöä ennen on hyvin moninaista ja kukin kokee asiat eri tavalla ja käyttää yleisesti hyväksyttyjä tapoja kuvailla näitä kokemuksia.
Tuolla asenteella tuskin tulet rakkautta kokemaan. Oli rakkaus mitä tahansa niin kuitenkin se on asia, josta syntyvät elämän kauneimmat hetket ja suloisimmat muistot.
Ei tunteisiin kannata suhtautua kuin mikäkin tiedemies. Kaikki kaunis voidaan analysoida turhaksi ja typeräksi. Mutta omapa on vahinkonsa.
Rakkaus kestää avioliitossa juuri niin kauan kuin mies jaksaa noudattaa naisen asettamia rajoja. Jos rakkaus olisi sitä mitä sen kuviteellaan olevan niin silloinhan vaimo ajattelisi kaikessa miehensä parasta. Esim. "mene vain panemaan sitä naapurin neitiä jos se tuottaa sinulle mielihyvää". Näinhän ei ole. Rakkaus on hyvin säädeltyä ja täysin itsekästä. Hana menee kiinni pienestäkin virheestä.
Ei kenenkään elämä ole mitään riemujuhlaa. Onnenhetket ovat lyhyitä ja harvinaisia. Niitä kannattaa tavoitella, ne kannattaa muistaa, muuten ihminen vajoaa sameisiin vesiin.
Ymmärrän kyllä sinua. Avierosta toipuminen vie aikansa eikä kai kukaan osaa nopeuttaa prosessia. Se on vain käytävä läpi. Mutta eiköhän se onni sinuakin vielä joskus jossain odota.