http://www.eduskunta.fi/thwfakta/tmp/uta26859.htm
Vaihdetaanhan sitä koreja Indonesiassakin sekä Kuubassa. Myöskin Botswanassa korjaillaan II-mailmansodan jälkeisiä autoja, miksei Suomessakin.
Vaihdetaanhan sitä koreja Indonesiassakin sekä Kuubassa. Myöskin Botswanassa korjaillaan II-mailmansodan jälkeisiä autoja, miksei Suomessakin.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Niin tuotahan ovat harrastajapiireissä muun muassa V8-magazinen mukaan ajaneet jo pitkään.
Yli 30-vuotiaissa harrasteautoissa nyt on sitten ihan sama vaikka vaihdettaisiin 90% osista - ja niinhän kunnon rodiprojektissa tapahtuukin, osia vain joudutaan teennäisten kateellisuusprosenttisääntöjen takia jättämään ennalleen, uudelleenverhoilemaan ja remontoimaan vaikka monasti olisi tosiaan turvallisempi vaihtoehto vaihtaa ihan muuta tilalle.
Jos tuo laki menee läpi nimenomaan ikärajan kanssa niin harrasteautoilu helpottuu hiukan ja kukaan ei saa silti mitään veronkiertoautoja rakennettua.
Henkka