joo ei luulis olevan kummonenkaan juttu dieselhän ei tarvi ees kipinää,nyky autoissa on niin tehokkaat tietokoneet ett pikku päivitys ja dieseliä tankkiin,eikä ees veroa A´´vot´!!
bensakone käymään dieselillä
löpöÖÖ
3454
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
näpelöinti joltain sujuisi noin hyvin niin markkinat olisivat rajattomat mäkin teettäisin sen heti vaikka mulla ei kuluta kuin 7 litraa sadalla
Miksi tyytyisit puolittaiseen ratkaisuun. Muuta se samantien käymään vedellä. Sitä riittää, ja se on halpaa.
Itseasiassa pelkkä tietokoneen näpertely ei muuta bensakonetta dieselkäyttöiseksi vaikka commonrail diisselillä onkin aika paljon yhteistä surasuihkutus bensakoneeseen...
Jos tunnet yhtään moottoritekniikkaa niin tiedät että diesel syttyy korkean puristuspaineen aiheuttamasta lämmöstä. Bensakoneen puristuspaineet eivat nosta sylinterissä olevan ilman lämpöä tarpeeksi.
jos haluat muuttaa bensakoneen diisseliksi niin tarvitset ainakin pidemmät kiertokanget ja/tai kannen madalluksen ja tietysti sopivan ruiskutuslaitteiston.
Dieselkoneen korkeampi hinta johtuu ainakin osittain siitä että puristuspaineen ja lämpörasituksen ollessa suuremmat pitää moottori rakentaa vahvemmaksi eli bensiinimoottorin rakenne ei sellaisenaan välttämättä kestä dieselin rasitusa, ellei bensa ja diesel versiot kyseisestä moottorista käytä samaa lohkoa/kansirakennetta.
Yhteenvetona voin todeta että bensakone on bensakone ja dieselkone on dieselkone.
bensakoneen voi muuttaa halutessaan maa/biokaasu- tai etanoli-käyttöiseksi varsin pienin muutoksin mutta ennen hommaan ryhtymistä kannattaa odottaa muutama vuosi ja katsoa miten kyseisten aineiden saatavuus ja verotus suomessa järjestyy
Toivon että tämä vastaus valaisi hiukan asiaa :)