teinköhän oikein, tein?

Kun naiseni sanoi, että exänsä oli kutsunut hänet synttäreillensä. Syytä en tiedä? Mutta me ainakin rakastetaan toisiamme, joten tuskin pettää. Olen tehnyt hänelle selväksi, että pettämistä en katso läpi sormien.

Kai exänkin kanssa voi olla kaveri? He olivat kauan yhdessä. Itse en tosin pystyny. Mutta sanoin, että voi mennä jos haluaa ja mulle asia on ok. Toivottavasti en joudu jälkikäteen katumaan tätä mutta enpä voi aikuista ihmistä estää ja luotan meidän rakkauteen.

Mietteitä?
552370
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 55

Vanhimmat

en kyllä ukkooni laskin entisensä pileisiin alkais siinä epäilykset herään.en itekkään halua olla enää missään tekemisissä exieni kanssa minkä takia pitäis ne on taakse jäänyttä elämää.vaan omahan on asias!

Äänestä
  • no luotan kumppaniini. Ainakin voin näyttää hänelle, että luotan. Mutta jos tämä oli virheratkaisu niin itse kannan seuraukseni ja tämän jälkeen en enää ryhdy koskaan suhteisiin.

    Mutta kyse on vain muutamasta tunnista, eikä hän ole yksin exänsä kanssa.

    Äänestä

miksei exän bileisiin voi ottaa uutta kumppania mukaan? Vai käyttekö yleensäkin bileissä yksin tai oletko sanonut ettet mukaan halua?

Muuten asiassa ei sinänsä ole minusta mitään kovin ihmeellistä. Toisiin ihmisiin on osattava luottaa, vaikka he voivatkin joskus luottamuksen rikkoa. Yhtä hyvin naisesi voisi baarissa yksin ollessaan törmätä exäänsä tai kaupungilla keskellä päivää ja päätyä hänen sänkyynsä, jos vanha suola janottaisi.

Sitä paitsi voithan itse mennä kyseisenä iltana omien kavereidesi kanssa ja sopia että näätte kaupungilla myöhemmin yöllä jatkoilla.

Äänestä
  • minä en edes halua nähdä hänen exäänsä. Arvostan, että hän ilmoitti mihin menee ja kysy saako mennä.

    Mutta päätä hakkaan seinään jos pettämään menee, koska tämä suhde oli sittn siinä. Ja kyse on siis omasta päästäni.

    Äänestä

Itse olin exän synttäreillä ilman miestäni, eikä todellakaan vanha suola janottanut tai mitään sinne päinkään!

Oltiin exän kanssa opiskelukavereita (ja siis 7v. yhdessä) ja hän kutsui kolmekymppisilleen vanhan opiskeluporukkamme ja muita vanhoja kavereitaan, jotka minullekin olivat tietysti tuttuja. Olisi ollut outoa jättää minut kutsumatta ja minulta epäkohteliasta olla menemättä. Mieheni puolestaan ei taatusti olisi viihtynyt vieraassa porukassa, jossa minä kiertelin halaamassa vanhoja kavereita ja muistelemassa menneitä. Enkä siis muistellut menneitä exän kanssa. Olin niin rakastunut nykyiseen mieheeni, että ihmettelin vaan itsekseni miten olin ton exän kanssa niin pitkään roikkunutkin. Mutta bileet oli kivat ja oli ihana nähdä vanhoja tuttuja, en ole sitä porukkaa sen koomin tavannutkaan.

Huolet pois ja luottamusta peliin!

Äänestä
  • Kiitos tästäviestistä. Hänkin on sanonut ettei tajua miksi oli hänen kanssa niin kauan. Luotan, että hän ymmärtää olla pettämättä.

    Hänen menetys olisi kova pala, koska meillä synkkaa käsittämättömän hyvin ja kehenkään en ole rakastunut niin nopeasti.

    Joten sanomaasi luottamusta kehiin.

    Äänestä

En ihan oikeasti pysty ymmärtämään tätä exien kanssa kaveeraamista. Ex tarkoittaa entistä, siis henkilöä joka kuuluu menneisyyteen. Jos on päätetty erota niin sitten ollaan erottu. Piste. Maailma on täynnä ihmisiä - miksi ystävikseen pitäisi valita entiset puolisotkin jos yhteisiä lapsiakaan ei ole? Vanhan pitää väistyä jotta tilaa uudelle on.

Mielestäni tyttöystäväsi olisi kuulunut kieltäytyä menemästä exänsä juhliin. Luvan pyytäminen sinulta kuulostaa jo aivan naurettavalta. Kuka sinä olet aikuiselle naiselle lupaa antamaan? Kyllä hänen kuuluisi itsensä tietää mitä sopii ja mitä ei sovi tehdä.

Itse vastaavassa tilanteessa olisin sinuna keskustellut puolisosi kanssa asiat selviksi. Sinua ei kutsuttu? Miksi? En itse kyllä suostuisi mieheni exän juhliin edes lähtemään mutta en kyllä katsoisi sivusta jos mieheni tekisi lähtöä.
Mitä järkeä naisesi on jättää sinua miettimään että pettääkö vai eikö petä? Miksei hän voi hyväksyä että entinen on entinen ja sinä olet se kenen synttäreitä tästä eteenpäin juhlitaan?

Jos asia on sinulle ihan aidosti ok niin sittenhän tuo sopii teille - vaikuttaa silti siltä ettei näin ole kun täällä tuntojasi purat... Tällaiset asiat kannattaa tosiaan selvittää jo suhteen alkumetreillä.

Äänestä
  • en voi kieltää. Tosin he olivat kauan yhdessä joten tavallaan ymmärränkin. Ollaan tunettu vasta hänen kanssaan muutama kuukausi jne. Tosin meillä on vahva tunne toisiamme kohtaan ja olen tehnyt hänelle selvän asiasta. Mutta hän menee vaan muutamaksi tunniksi piipahtamaan. En tiedä, jos tämä kaatuu tähän niin sitten en enää koskaan sotke itseäni suhteisiin. Mutta en usko sitä, toisaalta jos olisin kieltänyt häntä menemästä niin olisin mielestäni myös toiminu väärin.

    Itse en kyllä edes halua nähdä omaa exääni. Onneksi meidän suhde on vahva ja kerrankin joku on oikeasti rakastunut minuun, aidosti.

    En tiedä, onneksi vielä tavataan kyseisena iltana ja hän sanoi ettei juo mitään joten senkään piikkiin ei voi mennä. Pelottaa vähän mutta kai se on turhaa.

    Äänestä

  • Olen useasti törmännyt tähän ihmettelyyn, kuinka exän kanssa voi olla kaveri. Olen kaveri yhtä lukuunottamatta kaikkien muiden entisten miesystävieni kanssa, joita tähän 42 ikävuoteen on joitakin mahtunut. Varsinaiseksi exäksi kutsun ex-avokkiani, josta erosin 12 v. sitten , oltuani 12 vuotta hänen kanssaan.

    Olen ollut hänen synttäreillään ilman silloista kumppaniani, olen ollut hänen synttäreillään kumppanini kanssa. Vastavuoroisesti hän on ollut joko yksin, tai uuden kumppaninsa kanssa minun synttäreilläni. Minun ei ole koskaan tehnyt mieli uuteen suhteeseen hänen kanssaan, mutta en myöskään näe syytä, miksi en voisi olla ystävä hänen kanssaan. Onhan minulla muitakin miespuolisia ystäviä, miksi en sitten voisi olla ystävä miehen kanssa, joka voi olla monellekin mukava kaverina, mutta parisuhteessa aivan yököttävä.

    Ei menneisyydessä ole mitään salattavaa, taikka mitään pelättävää, menneisyyshän on osa meitä kaikkia. Ei siihen tarvitse mustasukkaisesti suhtautua. Jos suhde ei perustu luottamukselle, ei siinä ole mitään järkeä.

    Olisin huolissani vain silloin, jos ei kumppanille voi kertoa, että kyseessä on exä ja hänen juhlansa. Kun tällaisen rehellisesti sanoo, ei asiassa ole mitään peiteltävää.

    On olemassa monia, jotka sanovat menevänsä jonkun naispuolisen kaverinsa "tyttöjen juhliin", kun eivät mukamas voi kertoa totuutta. Onkos tämä sitten se parempi tapa?

    Äänestä

  • exästä ja juhlista kirjoitti:

    Olen useasti törmännyt tähän ihmettelyyn, kuinka exän kanssa voi olla kaveri. Olen kaveri yhtä lukuunottamatta kaikkien muiden entisten miesystävieni kanssa, joita tähän 42 ikävuoteen on joitakin mahtunut. Varsinaiseksi exäksi kutsun ex-avokkiani, josta erosin 12 v. sitten , oltuani 12 vuotta hänen kanssaan.

    Olen ollut hänen synttäreillään ilman silloista kumppaniani, olen ollut hänen synttäreillään kumppanini kanssa. Vastavuoroisesti hän on ollut joko yksin, tai uuden kumppaninsa kanssa minun synttäreilläni. Minun ei ole koskaan tehnyt mieli uuteen suhteeseen hänen kanssaan, mutta en myöskään näe syytä, miksi en voisi olla ystävä hänen kanssaan. Onhan minulla muitakin miespuolisia ystäviä, miksi en sitten voisi olla ystävä miehen kanssa, joka voi olla monellekin mukava kaverina, mutta parisuhteessa aivan yököttävä.

    Ei menneisyydessä ole mitään salattavaa, taikka mitään pelättävää, menneisyyshän on osa meitä kaikkia. Ei siihen tarvitse mustasukkaisesti suhtautua. Jos suhde ei perustu luottamukselle, ei siinä ole mitään järkeä.

    Olisin huolissani vain silloin, jos ei kumppanille voi kertoa, että kyseessä on exä ja hänen juhlansa. Kun tällaisen rehellisesti sanoo, ei asiassa ole mitään peiteltävää.

    On olemassa monia, jotka sanovat menevänsä jonkun naispuolisen kaverinsa "tyttöjen juhliin", kun eivät mukamas voi kertoa totuutta. Onkos tämä sitten se parempi tapa?

    se rauhoittikin mieltä kun sanoi mihin on menossa ja sanoi ettei mulla ole mitään pelättävää. Sitten olisi hälytyskellot soinut, jos olisi sanonut vaikka menevänsä jonnekin muualle ja olisin saanut hänet kiinni että olikin "muualla".

    Lisäksi hänen exä pyysi häntä, eikä hän pyytänyt itse tulla sinne. Ja ollaan oltu kahdestaan bileissä jne ja pyysi silloin minua. Mutta kun jotain rakastaa niin on vähän edes mustis ^^

    Äänestä

maalata pirua seinään mutta miksi hän haluaa mennä kekkereihiin?Ja kuinka paljon ne on ollut yhteyttä toisiin ennen kutsua?Kun sinä nyt on hänen rakkautensa,miksi hän haluaa mennä tapaamaan ex:ä? Mielestäni teit oikein kun et kieltänyt hänet lähtemään,kyllä se pitää tulla hänestä itsestä.Täysin viatonta minä en kuitenkin usko että tämä on.

Äänestä
  • hänellä ei ole muita ystäviä oikein. Uskon, että hän ei mene tekemään typeryyksiä.

    Äänestä

  • dfidjfifj kirjoitti:

    hänellä ei ole muita ystäviä oikein. Uskon, että hän ei mene tekemään typeryyksiä.

    jos takana olisi jotain niin en usko, että hän olisi kertonut asiasta minulle. Onneksi seuraavana päivänä nähdään niin voi vähän kysellä.

    Äänestä

  • dfidjfifj kirjoitti:

    jos takana olisi jotain niin en usko, että hän olisi kertonut asiasta minulle. Onneksi seuraavana päivänä nähdään niin voi vähän kysellä.

    olet oikeassa.Se on vaan se että olen nähnyt yhtä ja toista että sen takia olen tullut vähän varovaiseksi näissä asioissa.Onneksi mulle ei ole mitään (vielä)tapahtunut, mutta kaveripiirissä kyllä.Vähä kuitenkin arveluttaa hänen ajattelemattomuutta sua kohtaan,ihan kun hän ei arvostelisi sun tunteet tarpeeksi.En minä haluan tehdä sinua epäluuloiseksi mutta pysy valppaana.
    Hyvää elämänjatkoa teille molemmille.

    Äänestä

  • hijo kirjoitti:

    olet oikeassa.Se on vaan se että olen nähnyt yhtä ja toista että sen takia olen tullut vähän varovaiseksi näissä asioissa.Onneksi mulle ei ole mitään (vielä)tapahtunut, mutta kaveripiirissä kyllä.Vähä kuitenkin arveluttaa hänen ajattelemattomuutta sua kohtaan,ihan kun hän ei arvostelisi sun tunteet tarpeeksi.En minä haluan tehdä sinua epäluuloiseksi mutta pysy valppaana.
    Hyvää elämänjatkoa teille molemmille.

    kusetettu mutta hänestä en sitä usko. Ja vielä samana iltana ollaan yhteydessä, tuskin mitään on. Kunhan ei tule tavaksi.

    Äänestä

teit aivan oikein. Tuskinpa hän siellä sinua pettää, ja jos hän haluaisi sen tehdä niin hän voisi tehdä sen muuallakin, tuskin siellä juhlissa. Minusta se kertoo jo paljon että hän kysyi sinulta luvan ja hänelle tuntuu olevan tärkeää saada hyväksyntäsi mennä sinne juhliin.
Oli oikein että lupasit, kieltäytymisestä olisi varmaan tullut turhaa riitaa.

Luota naiseesi täysin, niin kauan kun on oikeasti aihetta epäillä muuta.. Turhalla mustasukkaisuudella saat vaan suhteen pilalle.

Itse olen eronnut miehestäni joku aika sitten ja olimme 10v yhdessä, nyt minulla uusi mies ja olen edelleen ex kanssa tekemisissä ja ei ole tullut kertaakaan mieleen että pettäisin.
Vaikka parisuhde ei toiminut niin minusta voimme silti olla kavereita!! Uusi mieheni hyväksyy tilanteen.

Kaikkea hyvää teille ja rakastakaa ja hellikää toisianne =)

Äänestä
  • ennen olin vähän liian omistuksen haluinen (edellinen suhde)ja se kieltämättä oli rankkaa..

    Olen sanonut hänelle suoraan, että jos en kiinnosta niin jättäisi suoraan, eikä leikkisi mitään. Sitä paitsi hänen exänsä on kai jonnekin treffeillekin menossa tjtn...No kunhan seuraavana päivä todellakin näen onko entisensä ja vähän kyselen. Ilman luottamusta suhde ei ole suhde;)

    Olen sanonut, että koska minä en petä niin vaadin ettei toinenkaan.

    Äänestä

Minulla on syntymäpäivät nyt vkl tulossa ja minun mieheni Ex on minun erittäin hyvä ystävä. Hän tulee minun juhliini. :D Luotan molempiin sataprosenttisesti. Juttelemme välillä tämän exän kanssa miehestäni enkä voisi ajatella heitä enää yhteen koskaan sillä tämä ex on nyt erittäin onnellinen toisen miehen kanssa. Ja jos hän olsisi jopa sinkku tietäisin ettei hän yrittäisi minun miestäni. (olen erittäin itsevarma itsestäni ;)

Kyllä jos luotat mieheesi, mutta jos epäilet hetkenkin, niin kuin näytät tekevän sano se hänelle suoraan, että sinuä mietityttää. Se on normaalia kun on kyse toisen ex:sästä.
Jutelkaa asiat halki. Pyydä vaikka että miehesi ottaa sinut avecina mukaan tai jotain muuta. :) Jos heillä on välit ok. eikä mitään muuta niin molemmille sopii että sinä lähdet mukaan. Tutustumaan siihen exään :D

Äänestä
  • mies ja tämä kumppanini on nainen =)

    Äänestä

on murehtia moista asiaa. Exänsä kanssa voi vallan mainiosti olla pelkästään ystävä, vaikka se joillekin tuntuu olevan käsittämätöntä.

Kumppanisi kertoi sinulle aivan rehellisesti mihin on menossa ja kysyi, onko asia sinulle ok. Hän ei siis toimi selkäsi takana vaan on sinulle avoin, mikä on hyvä perusta luottamukselle.

Teillä vaikuttaa olevan kaikki mahdollisuudet hyvään parisuhteeseen, joten nauti siitä ja luota kumppaniisi, sillä hänhän on sen arvoinen, eikö niin?

Äänestä
  • samoilla linjoilla!

    Äänestä

  • dfidjfifj kirjoitti:

    samoilla linjoilla!

    Osta vielä paketti kortsuja leidillesi mukaan niin ei tule niitä tautejakaan.

    Olet ihanan sinisilmäinen hupsu :).

    Äänestä

  • :))))) kirjoitti:

    Osta vielä paketti kortsuja leidillesi mukaan niin ei tule niitä tautejakaan.

    Olet ihanan sinisilmäinen hupsu :).

    onpa vitsikästä:)Sitä paitsi onneksi hänen entisensäkin tietää että hän seurustelee.

    Ei tällaisia kommentteja enää, pliis :):)

    Äänestä

  • dfidjfifj kirjoitti:

    onpa vitsikästä:)Sitä paitsi onneksi hänen entisensäkin tietää että hän seurustelee.

    Ei tällaisia kommentteja enää, pliis :):)

    Olet kyllä kaikkien aikojen tosimies! Varaatko seuraavaksi leidille ja tämän exälle risteilyn? Saavat päivittää kuulumisiaan kahden kesken ihan tosissansa? Hommahan on ihan ok kun herra-ex kuitenkin tietää leidin olevan nykyisin sinun daamisi? Hehheh... tosiaan :))))

    Äänestä

  • kuin petaat kirjoitti:

    Olet kyllä kaikkien aikojen tosimies! Varaatko seuraavaksi leidille ja tämän exälle risteilyn? Saavat päivittää kuulumisiaan kahden kesken ihan tosissansa? Hommahan on ihan ok kun herra-ex kuitenkin tietää leidin olevan nykyisin sinun daamisi? Hehheh... tosiaan :))))

    mistä tiesit? No jooh, katsotaan kuinka käy. Tässä se suhde punnitaan.

    Äänestä

Jos menee niin miksei sinua kutsuttu???

Loukkaa sinua menemällä???

Ainakin on typerä jos menee???

Seurusteletko typeryksen kanssa???

Vai oletko itse???

Täytyy sanoa et ei näin kornia ole kuin lapsilla.

Olet oikein tehnyt hänelle selväksi ettei jakele toosaansa muille.

Voi pyhä sylvi.

Ette te kauan yhdessä tule olemaan koska hänelle
se exä on niin tärkeä.

Äänestä
  • Jos se olis tärkeä niin tuskin hän olisi lähes kokoajan mun kanssa tekemisissä.

    Ihan sama, ei tiedä ketä uskoa. Niin teen kuin näen parhaaksi.

    Äänestä

  • dfidjfifj kirjoitti:

    Jos se olis tärkeä niin tuskin hän olisi lähes kokoajan mun kanssa tekemisissä.

    Ihan sama, ei tiedä ketä uskoa. Niin teen kuin näen parhaaksi.

    ole kutsuttu jos se entinen tietää että te olette pari?Niin ja joku täällä aikaisemmin kysyi kuinka kauan ja usein ne ovat olleet yhteyttä toisiinsa ennen nämä bileet?Silloin varmasti on tullut esiin sun olemassa olo.Mutta sinut ei ole haluttu sinne miksi?

    Äänestä

  • mikset kirjoitti:

    ole kutsuttu jos se entinen tietää että te olette pari?Niin ja joku täällä aikaisemmin kysyi kuinka kauan ja usein ne ovat olleet yhteyttä toisiinsa ennen nämä bileet?Silloin varmasti on tullut esiin sun olemassa olo.Mutta sinut ei ole haluttu sinne miksi?

    tosin en menisikään. Jos menee vituiks niin menee. En jaksa enää!

    Äänestä

  • dfidjfifj kirjoitti:

    tosin en menisikään. Jos menee vituiks niin menee. En jaksa enää!

    tietää näistä keskusteluista,että tuskinpa on mahdollista mutta jos on niin käske hänet lukea koko viestiketju.Minä en missään tapauksessa halua härnätä sut,tuntuu vaan ikävältä jos mukavalta tuntuinen kaveri jujutetaan.

    Äänestä

  • ei varmasti kirjoitti:

    tietää näistä keskusteluista,että tuskinpa on mahdollista mutta jos on niin käske hänet lukea koko viestiketju.Minä en missään tapauksessa halua härnätä sut,tuntuu vaan ikävältä jos mukavalta tuntuinen kaveri jujutetaan.

    niin mikäli tämä suhde kaatuu tähän niin en enää koskaan ala minkäänlaiseen suhteeseen, IKINÄ enää.

    Kerran oon ollu huonossa suhteessa ja tiedän miltä se tuntuu.

    Äänestä

  • dfidjfifj kirjoitti:

    niin mikäli tämä suhde kaatuu tähän niin en enää koskaan ala minkäänlaiseen suhteeseen, IKINÄ enää.

    Kerran oon ollu huonossa suhteessa ja tiedän miltä se tuntuu.

    järjestyy.Hyvää viikonloppua!Käyn nyt hakemaan vähä lonkeroa (extra strong)A-marketista.

    Äänestä

niin kutsuu sinutkin.
jos on muusta kysymys, ei....

Äänestä
  • ihmisen synttäreillä jota en tunne?

    Äänestä

  • dfidjfifj kirjoitti:

    ihmisen synttäreillä jota en tunne?

    ja seurustelet ihmisten kanssa, vietät ehkä hauskan illan.
    menet varmaa kuppilaankin joskus, vaikka et tunne ketään?
    nyt tunnet sentään tyttöystäväsi.

    Äänestä

reppanalle.

Jätä se horoperse.

Äänestä
  • vittu. Et edes tunne koko ihmistä.

    Äänestä

  • dfidjfifj kirjoitti:

    vittu. Et edes tunne koko ihmistä.

    ja juntti.

    Äänestä

  • lapsellinen kirjoitti:

    ja juntti.

    mun isä on parempi kuin sun isä jne..

    Äänestä

muistaa, että monet ihmiset ovat täynnä katkeruutta, mikä näkyy hyvin tälläkin palstalla.

Sinä itse tiedät parhaiten, miten kumppanisi käyttäytyy ja minkälainen parisuhteenne on. Epäilemällä ja olemalla luottamatta teet vain itsellesi ja parisuhteellenne hallaa. Uskominen ja luottaminen ei ole sinisilmäistä, vaan tärkeä pohja parisuhteelle. Ja mielestäni kertomasi perusteella ei ole tapahtunut mitään sellaista, miksi et voisi kumppaniisi luottaa.

Kaikkea hyvää sinulle ja toivottavasti parisuhteenne kukoistaa pitkään!

Äänestä
  • tunnut olevan järkevä parin muun ohessa täällä. Sitten on näitä poukapäitä.

    Mutta rehellisesti sanottuna tollasia toisen huoraksi haukkujia (jotka ei edes tunne henkilöä) pitäisi vetää kunnolla solmuun.

    Äänestä

  • dfidjfifj kirjoitti:

    tunnut olevan järkevä parin muun ohessa täällä. Sitten on näitä poukapäitä.

    Mutta rehellisesti sanottuna tollasia toisen huoraksi haukkujia (jotka ei edes tunne henkilöä) pitäisi vetää kunnolla solmuun.

    Vaikuttaa siltä että mielestäsi järkeviä täällä ovat vain ne, jotka kannustavat sinua luottamaan sokeasti tyttöystävääsi. Olenko oikeassa?

    Mielestäni olet saanut muutaman fiksun kommentin myös toisin ajattelevilta. Joskin myös paljon asiatonta tekstiä.

    Silläkin uhalla että lasket minut kuuluvaksi tuohon "poukapäiden" kastiin, olen sitä mieltä ettei entisiin tarvitse ystävyyssuhteita kehitellä. Menneet on menneitä ja minusta niin on selkeämpää ja helpompaa. Kyllä aikuinen ihminen ymmärtää miltä kumppanista täytyy tuntua jos lähtee entisen rakastettunsa juhliin ilman uutta puolisoa!

    Jos et sinä sano että pahalta tuntuu tai ehdota entisten jättämistä historiaan - kuka sen tekee?

    Äänestä

  • jännä tapa ajatella kirjoitti:

    Vaikuttaa siltä että mielestäsi järkeviä täällä ovat vain ne, jotka kannustavat sinua luottamaan sokeasti tyttöystävääsi. Olenko oikeassa?

    Mielestäni olet saanut muutaman fiksun kommentin myös toisin ajattelevilta. Joskin myös paljon asiatonta tekstiä.

    Silläkin uhalla että lasket minut kuuluvaksi tuohon "poukapäiden" kastiin, olen sitä mieltä ettei entisiin tarvitse ystävyyssuhteita kehitellä. Menneet on menneitä ja minusta niin on selkeämpää ja helpompaa. Kyllä aikuinen ihminen ymmärtää miltä kumppanista täytyy tuntua jos lähtee entisen rakastettunsa juhliin ilman uutta puolisoa!

    Jos et sinä sano että pahalta tuntuu tai ehdota entisten jättämistä historiaan - kuka sen tekee?

    mitä hyvää koituu jatkuvasta epäilystä? Sinusta ilmeisesti toiseen ei voi luottaa, jos tällä on ystävyyssuhde exäänsä. Sehän kertoo lähinnä vain sinusta itsestäsi, ei kenestäkään muusta.

    Kannustaminen luottamaan on eri asia kuin luottaa sokeasti. Mutta jos ihminen ei uskalla luottaa kumppaniinsa, hän ei mielestäni pysty elämään tasapainoisessa parisuhteessa. Aina kumppani ei osoittaudu luottamuksen arvoiseksi, se on totta, mutta sen pelkääminen etukäteen on vain ja ainoastaan tuhoavaa.

    Aikuinen ja ajatteleva ihminen ymmärtää kysyä, miltä kumppanista tuntuisi, jos hän lähtisi exänsä juhliin ja aikuinen ja ajatteleva ihminen ymmärtää vastata, miltä hänestä tuntuu, rehellisesti. On parasta olla olettamatta, mitä toinen ymmärtää toisen tunteista, jos ei niitä kerrota.

    Ja se mikä sopii sinulle, ei sovi kaikille muille.

    Äänestä

  • Hörhö kirjoitti:

    mitä hyvää koituu jatkuvasta epäilystä? Sinusta ilmeisesti toiseen ei voi luottaa, jos tällä on ystävyyssuhde exäänsä. Sehän kertoo lähinnä vain sinusta itsestäsi, ei kenestäkään muusta.

    Kannustaminen luottamaan on eri asia kuin luottaa sokeasti. Mutta jos ihminen ei uskalla luottaa kumppaniinsa, hän ei mielestäni pysty elämään tasapainoisessa parisuhteessa. Aina kumppani ei osoittaudu luottamuksen arvoiseksi, se on totta, mutta sen pelkääminen etukäteen on vain ja ainoastaan tuhoavaa.

    Aikuinen ja ajatteleva ihminen ymmärtää kysyä, miltä kumppanista tuntuisi, jos hän lähtisi exänsä juhliin ja aikuinen ja ajatteleva ihminen ymmärtää vastata, miltä hänestä tuntuu, rehellisesti. On parasta olla olettamatta, mitä toinen ymmärtää toisen tunteista, jos ei niitä kerrota.

    Ja se mikä sopii sinulle, ei sovi kaikille muille.

    Nyt puhuu toinen aidasta ja toinen aidanseipäästä. Jatkuvasta epäilystä ei todellakaan koidu yhtikäs mitään hyvää. Päinvastoin. Olen täsmälleen samaa mieltä kanssasi siitä ettei ihminen voi elää tasapainoisessa parisuhteessa jos ei uskalla luottaa kumppaniinsa.

    Tähän asti olemme yksimielisiä. Ja tästä eteenpäin täysin eri linjoilla. Se meille suotakoon?

    Aikuinen ja ajatteleva ihminen todellakin ottaa kumppaninsa tunteet huomioon valintoja tehdessään. Minun mielestäni entisiin rakastettuihin ei ole tarpeen ystävyyssuhdetta rakentaa. Etenkään niin että uusi kumppani jätetään ulkopuoliseksi. Eikö aikuinen ja ajatteleva ihminen juuri osaa asettautua toisen asemaan ja kysymättäkin tajuta miltä tuon täytyy omasta kumppanista tuntua. Tietäähän jokainen miltä tuntuu kun halosta saa päähänsä ilman että sitä täytyy kysyä?

    Kysymällä onko ok jos lähden yksin entisen sänkykaverini, nykyisen ystäväni syntymäpäiväjuhliin kysyjä osoittaa olevansa toisen tunteet huomioonottava, aikuinen ja ajatteleva ihminen? Ei minun mielestäni. Eihän tuollaiseen kysymykseen voi oikeastaan vastata kuin että tietenkin menet jos niin haluat. Eihän aikuiselle ihmiselle voi alkaa ehtoja tai kieltoja esittämään. Naurettavaahan se olisi.

    Kokemuksesta voin kertoa että elämä on paljon helpompaa uudessa suhteessa kun mitään vanhoja sotkuja ei ole selvitettävänä. Mutta kuten sanoit, mikä sopii minulle - ei välttämättä sovi kaikille. Ehkä kaikki eivät saa elämäänsä muita ystäviä exiensä tilalle? Tai ehkä toiset nauttivat puolisonsa mustasukkaiseksi tekemisestä? Kenties joku saa kicksejä kotikutoisista ihmissuhdedraamoistaan? Mikä sopii sinulle - sopii sinulle :).

    Äänestä

  • ei-niin-hörhö kirjoitti:

    Nyt puhuu toinen aidasta ja toinen aidanseipäästä. Jatkuvasta epäilystä ei todellakaan koidu yhtikäs mitään hyvää. Päinvastoin. Olen täsmälleen samaa mieltä kanssasi siitä ettei ihminen voi elää tasapainoisessa parisuhteessa jos ei uskalla luottaa kumppaniinsa.

    Tähän asti olemme yksimielisiä. Ja tästä eteenpäin täysin eri linjoilla. Se meille suotakoon?

    Aikuinen ja ajatteleva ihminen todellakin ottaa kumppaninsa tunteet huomioon valintoja tehdessään. Minun mielestäni entisiin rakastettuihin ei ole tarpeen ystävyyssuhdetta rakentaa. Etenkään niin että uusi kumppani jätetään ulkopuoliseksi. Eikö aikuinen ja ajatteleva ihminen juuri osaa asettautua toisen asemaan ja kysymättäkin tajuta miltä tuon täytyy omasta kumppanista tuntua. Tietäähän jokainen miltä tuntuu kun halosta saa päähänsä ilman että sitä täytyy kysyä?

    Kysymällä onko ok jos lähden yksin entisen sänkykaverini, nykyisen ystäväni syntymäpäiväjuhliin kysyjä osoittaa olevansa toisen tunteet huomioonottava, aikuinen ja ajatteleva ihminen? Ei minun mielestäni. Eihän tuollaiseen kysymykseen voi oikeastaan vastata kuin että tietenkin menet jos niin haluat. Eihän aikuiselle ihmiselle voi alkaa ehtoja tai kieltoja esittämään. Naurettavaahan se olisi.

    Kokemuksesta voin kertoa että elämä on paljon helpompaa uudessa suhteessa kun mitään vanhoja sotkuja ei ole selvitettävänä. Mutta kuten sanoit, mikä sopii minulle - ei välttämättä sovi kaikille. Ehkä kaikki eivät saa elämäänsä muita ystäviä exiensä tilalle? Tai ehkä toiset nauttivat puolisonsa mustasukkaiseksi tekemisestä? Kenties joku saa kicksejä kotikutoisista ihmissuhdedraamoistaan? Mikä sopii sinulle - sopii sinulle :).

    voit olla kanssani eri mieltä. En väitäkään omien tapojeni sopivan kaikille tai olevan ainoita ja ehdottoman oikeita.

    Mielestäni kuitenkin syyllistyt siihen tavanomaiseen perusoletukseen, että tottahan tämän täytyy tuntua toisesta tällaiselta, koska se minustakin tuntuu. Eli ei kysytä eikä kerrota. Samoin mielestäni asetat ehtoja ja kieltoja, mutta teet sen kaikessa hiljaisuudessa vaatimalla sanattoman viestinnän ymmärrystä ja ymmärrystä osata ajatella samalla tavoin kuin sinä.

    Jos minä koen, ettei kumppanillani ole mitään tunteita exäänsä kohtaan, hän voi kaikin mokomin mennä tämän juhliin. Mutta, jos hänellä on selvittämättömiä asioita tai tunteita tätä kohtaan, en tietenkään pitäisi siitä, että hän menisi. Toisaalta, jos kumppanini sanoisi, ettei hän halua minun menevän exäni juhliin, en menisi, sillä kunnioitan hänen toiveitaan ja tunteitaan. Odotan hänen kuitenkin vastuullisena aikuisena kertovan toiveensa ja tunteensa. Mikä ei muuten sivumennen sanoen ole ehtojen tai kieltojen asettamista.

    Olen täsmälleen samaa mieltä kanssasi siitä, että uudessa suhteessa on paljon helpompaa, kun mitään vanhoja sotkuja ei ole selvitettävänä. Sen takia exään ei voikaan olla yhteydessä, jos selvittämättömiä asioita tai tunteita jommalla kummalla on.

    Niin, ehkäpä olen nimimerkkini mukaisesti hörhö ajatuksineni, mutta ainakin olen oppinut sen, että toinen ei voi tietää tunteitani ja ajatuksiani, jos en niitä kerro. Olettaminen on aina vaarallista.

    Äänestä

  • Hörhö kirjoitti:

    voit olla kanssani eri mieltä. En väitäkään omien tapojeni sopivan kaikille tai olevan ainoita ja ehdottoman oikeita.

    Mielestäni kuitenkin syyllistyt siihen tavanomaiseen perusoletukseen, että tottahan tämän täytyy tuntua toisesta tällaiselta, koska se minustakin tuntuu. Eli ei kysytä eikä kerrota. Samoin mielestäni asetat ehtoja ja kieltoja, mutta teet sen kaikessa hiljaisuudessa vaatimalla sanattoman viestinnän ymmärrystä ja ymmärrystä osata ajatella samalla tavoin kuin sinä.

    Jos minä koen, ettei kumppanillani ole mitään tunteita exäänsä kohtaan, hän voi kaikin mokomin mennä tämän juhliin. Mutta, jos hänellä on selvittämättömiä asioita tai tunteita tätä kohtaan, en tietenkään pitäisi siitä, että hän menisi. Toisaalta, jos kumppanini sanoisi, ettei hän halua minun menevän exäni juhliin, en menisi, sillä kunnioitan hänen toiveitaan ja tunteitaan. Odotan hänen kuitenkin vastuullisena aikuisena kertovan toiveensa ja tunteensa. Mikä ei muuten sivumennen sanoen ole ehtojen tai kieltojen asettamista.

    Olen täsmälleen samaa mieltä kanssasi siitä, että uudessa suhteessa on paljon helpompaa, kun mitään vanhoja sotkuja ei ole selvitettävänä. Sen takia exään ei voikaan olla yhteydessä, jos selvittämättömiä asioita tai tunteita jommalla kummalla on.

    Niin, ehkäpä olen nimimerkkini mukaisesti hörhö ajatuksineni, mutta ainakin olen oppinut sen, että toinen ei voi tietää tunteitani ja ajatuksiani, jos en niitä kerro. Olettaminen on aina vaarallista.

    Miksi näihin exiin sitten väen vängällä täytyisi yhteyttä pitää?

    Huomaathan omasta kirjoituksestasikin ettei tuo ystävyys ihan ongelmitta useinkaan suju?

    Olettaminen on vaarallista. Jälleen asia, josta ajattelemme samoin :). Kokemuksesta silti tiedän että asiat voi esittää niin ettei toinen voi vastata kuin yhdellä tavalla. Siksi pidän tuollaista "luvan kysymistä yksin ex-kumppani pippaloihin lähtemiseen" lapsellisena ja naurettavana. Ei ole kovin metsään oletettu että se keneltä tuollaista kysytään ei repeile riemusta. Eihän ketjun aloittajakaan niin juhlatuulella tunnu olevan vaikka kovasti haluaakin tyttöönsä luottaa.

    En pidä yhteyttä exiini koska katson niin olevan parempi ihan kaikille osapuolille.

    Äänestä

  • ei-niin-hörhö kirjoitti:

    Miksi näihin exiin sitten väen vängällä täytyisi yhteyttä pitää?

    Huomaathan omasta kirjoituksestasikin ettei tuo ystävyys ihan ongelmitta useinkaan suju?

    Olettaminen on vaarallista. Jälleen asia, josta ajattelemme samoin :). Kokemuksesta silti tiedän että asiat voi esittää niin ettei toinen voi vastata kuin yhdellä tavalla. Siksi pidän tuollaista "luvan kysymistä yksin ex-kumppani pippaloihin lähtemiseen" lapsellisena ja naurettavana. Ei ole kovin metsään oletettu että se keneltä tuollaista kysytään ei repeile riemusta. Eihän ketjun aloittajakaan niin juhlatuulella tunnu olevan vaikka kovasti haluaakin tyttöönsä luottaa.

    En pidä yhteyttä exiini koska katson niin olevan parempi ihan kaikille osapuolille.

    ettei exiin tarvitsekaan pitää väen vängällä yhteyttä. Se kai lienee kaikille selvää?

    Ja tiedän, että monessa tapauksessa exien ystävyys ei ole ongelmatonta. Mutta niin kauan kuin se on eikä loukkaa ketään, siinä ei ole mielestäni mitään väärää tai pahaa. Jos on vaarana, että se satuttaa ja loukkaa jotain osapuolta, asiantilaa pitää muuttaa.

    Mutta olemme jo todenneet, että mikä sopii yhdelle, ei sovi kaikille. Kunnioitan mielipidettäsi, mutten ole kanssasi kaikesta samaa mieltä. Toivotan sinulle ja parisuhteellesi kaikkea hyvää.

    Äänestä

  • Hörhö kirjoitti:

    ettei exiin tarvitsekaan pitää väen vängällä yhteyttä. Se kai lienee kaikille selvää?

    Ja tiedän, että monessa tapauksessa exien ystävyys ei ole ongelmatonta. Mutta niin kauan kuin se on eikä loukkaa ketään, siinä ei ole mielestäni mitään väärää tai pahaa. Jos on vaarana, että se satuttaa ja loukkaa jotain osapuolta, asiantilaa pitää muuttaa.

    Mutta olemme jo todenneet, että mikä sopii yhdelle, ei sovi kaikille. Kunnioitan mielipidettäsi, mutten ole kanssasi kaikesta samaa mieltä. Toivotan sinulle ja parisuhteellesi kaikkea hyvää.

    Ei se ole kaikille selvää. Katsohan vain ympärillesi niin huomaat kuinka moni näkee vain sen oman suloisen napansa.

    Kiitos. Kaikkea hyvää myös sinulle ja parisuhteellesi.

    Äänestä

ole muitakin osallistujia kuin tyttöystäväsi. Mä olen monesti käynyt exäni bileissä (muissakin kuin synttäreillä), eikä siinä sen ihmeempää. Jutellaan kuulumisia ihan samaan tapaan kuin muidenkin ystäväpiirin immeisten kanssa. Tulen paremmin toimeen exäni kanssa tällain tuttavatasolla kuin ihmissuhteessa, se tuli testattua silloin aikoinaan. Parempi kuitenkin laiha sopu jo yhteisen ystäväpiirinkin kannalta: ei tarvitse kenenkään ruveta valitsemaan puolia jne. Nyksäni kanssa olen menossa naimisiin.

Äänestä
  • ja jos pettää niin en varmaan silti pystyis jättämään. Koska olen puhunut suoraan, rakastaako vai ei ja voi heti jättää jos ei ole tosissaan.

    Mut jätettiin viime suhteessa niin kylmästi kuin vain voi, enkä vieläkään ole itsekään täysin sujut sen kanssa vaikka yli päässytkin aikoja sitten. Kuitenkaan en päässyt selvittää asiaa mun entisen kanssa joten se jäi kummittelemaan koska mitään en tehny väärin. Mutta se oli se ja nyt on nyt. En halua sekoittaa suhdetta turhaan mustasukkaisuuteen ja naiseni on luotettava ollut koko suhteen ajan mitään omituista en ole huomannu.

    Äänestä

kävi, onko kekkerit ollut?

Äänestä
  • Ei ollut mitään syytä, yhdessä edelleen ja vahvasti :)

    Äänestä

  • dfidjfifj kirjoitti:

    Ei ollut mitään syytä, yhdessä edelleen ja vahvasti :)

    mukava juttu.Mukavaa jatkoa teille molemmille.

    Äänestä

  • hijo kirjoitti:

    mukava juttu.Mukavaa jatkoa teille molemmille.

    ja hyvää jatkoa sinullekin!

    Äänestä

  • dfidjfifj kirjoitti:

    Ei ollut mitään syytä, yhdessä edelleen ja vahvasti :)

    että kaikki meni hyvin =) Naisesi rakastaa sinua ja voit varmasti luottaa häneen jatkossakin..

    Itse vietin ihanan viikonlopun kultani kanssa ja huomenna menen exän luokse, lupasin mennä auttaa laittamaan tytön syntymäpäiviä..

    Meillä on paljon yhteistä esim lapset, mutta silti ei ole alkanut vanha suola janottamaan eikä ala. keskityn 100% uuteen suhteeseen.

    Kaikkea hyvää teille jatkossakin =))

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


dfidjfifj kirjoitti:

Kun naiseni sanoi, että exänsä oli kutsunut hänet synttäreillensä. Syytä en tiedä? Mutta me ainakin rakastetaan toisiamme, joten tuskin pettää. Olen tehnyt hänelle selväksi, että pettämistä en katso läpi sormien.

Kai exänkin kanssa voi olla kaveri? He olivat kauan yhdessä. Itse en tosin pystyny. Mutta sanoin, että voi mennä jos haluaa ja mulle asia on ok. Toivottavasti en joudu jälkikäteen katumaan tätä mutta enpä voi aikuista ihmistä estää ja luotan meidän rakkauteen.

Mietteitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu