kunnat ja yritykset jotka työllistävät maahanmuuttajia ja mitä mieltä olette yleensäkkin että tänne haetaan halpatyövoimaa esim:Kiinasta asti kun omasta takaakin on työttömiä jotka kyllä pienen kurssituksen jälkeen olisivat hyvillä työehdoilla valmiina palvelukseen.
Mitä valtion tukia saavat
2
290
Vastaukset
Sssh..
Siitä ei varmaan saisi kirjoittaa, koska omat kirjoitukseni ja mielipiteeni siitä, että ulkomaalaisia ei tarvita Suomeen, poistettiin välittömästi esimerkiksi Erkon Helsingin Sanomista.
Suomihan on sananvapaa maa, jos ei oteta huomioon sossutanttoja ja ulkomaalaisia.
No asiaan..En ymmärrä ollenkaan, kun samaan aikaan satoja tuhansia työttömänä ja jauhetaan jotain vitun työvoimapulaa.
Ei ole kyse työvoimapulasta vaan siitä, että ei haluta maksaa asianmukaisia palkkoja joilla voisi elää.Halutaan vain maksimoida voittoja..voittoja..ja vielä kerran voittoja.- Paukku
koko asian tiimoilta on, aistittavissa jonkin näköinen hiljaisuus, ihme kun asioista ei kerrota niiden oikeilla nimillä, sanotaan että maahanmuuttajien tulo ja työllistäminen on meidän kaikkien etu.....keidenkä kaikkien kysyn mä!Onko kyse valtion maksamasta yhdistelmätuesta, no jos esim. kiinalaisille maksetaan minimipalkkaa niin, näinollen yritys saa lähes ilmaista työvoimaa...jonka me veronmaksajat maksamme!!?
http://www.sak.fi/ajankohtaista_uutiset.shtml?3856
Ote textistä:
Yhdistelmätuessa normaalin työllistämistuen lisäksi työnantajalle voidaan ensimmäiseltä vuodelta maksaa lisäksi täysi työmarkkinatuki, 23,16 euroa päivässä, noin 500 euroa kuukaudessa. Työnantajalle voidaan siis maksaa yhdistelmätukena työttömän ensimmäisen työllistämisvuoden ajalta 930 euroa kuukaudessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1857220Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1243259Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1151941"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?501848Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p611837- 191799
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am801765Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.61675Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171561- 691383