Virsi/ Hengellinen laulu

orgelist

Tällä palstalla törmää usein siihen, että ihmiset puhuvat jostain hengellisestä laulusta virtenä. Periaattessa kaikki hengelliset laulut ovat virsiä, mutta virallisesti virsi on sellainen hengellinen laulu joka on virsikirjassa. Virsikija löytyy muuten netistä osoitteessa http://evl.fi/virsikirja.
Joululaulu "En etsi valtaa loistoa" löytyy virsikirjasta nimellä "Ei valtaa kultaa loistoa". Täytyy muuten mainita, että se ja "Soi kunniaksi Luojan" ovat molemmat Jean Sibeliuksen säveltämiä.
Hautajaisissa voi mainiosti käyttää myös hengellisiä lauluja. Esimerkiksi "Suojelusenkeli", "Niinkuin muuttolintusen tie", "Olen kuullut on kaupunki tuolla" ovat juuri sellaisia.
Säveltäjiltä Laaksonen, Löytty, ym. löytyy paljon hienoja hengellisiä laulua. Kuten "Nuoren seurakunnan veisukirja" sisältää näitä ns. "riparilauluja".
Ja tietenkin virsikirjassa on paljon hyviä virsiä ja sehän on tietysti makuasia. Sävelmistö on vaihtelevaa ja kehotankin kaikkia kiinnostuneita tutustumaan siihen.

4

1701

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • plöö

      Virsi on runomittainen hengellinen laulu, joka on ensisijaisesti tarkoitettu yhteislauluksi. Virren laulamista sanotaan veisaamiseksi. Virsi koostuu säkeistöistä. Virrestä voidaan ottaa eri tilaisuuksissa vain osa virren säkeistöistä. Näin tehdään esimerkiksi kun halutaan rajoittaa virren veisuun viemä aika lyhyemmäksi.

      Virren veisuuta voidaan säestää soittimella. Kirkoissa soittimena käytetään yleensä urkuja. Säestää voidaan myös pianolla, urkuharmonilla, kitaralla, huilulla tai muulla instrumentilla, jotka antavat laulettavan sävelen. Veisuuta helpottaa esilaulaja. Kirkoissa esilaulajina toimivat kanttorit tai kanttori-urkurit.

      Tunnetuin virsien kokoelma on kirkolliskokouksen hyväksymä virsikirja, mutta myös monien herätysliikkeiden lauluja kutsutaan virsiksi. Monet virret ovat syntyneet rukouksena ja virsilaulu antaa siten jumalanpalveluksessa seurakunnalle välineitä rukoukseen, kiitokseen ja ylistykseen.

    • Miina I

      ja hengellisellä laululla on ollut kyllä selvä ero. Virret ovat kirkkolauluja, siis osa jumalanpalvelusta ja niiden sisältö on tietysti ollut kunkin kirkon virallisen opin mukainen.

      Hengelliset laulut sensijaan ovat kansanlaulutyyppisiä epävirallisia laulelmia. Nykyään virrellä ja hengellisellä laululla ei liene enää selvää eroa, kun virsikirjaan on otettu paljon hengellisiä lauluja.

      • vientsu

        joo tosiaan virsikirjassa on paljon sellaisia virsiä jotka ovat myös hengellisissä lauluissa ja toivelaulut kirjoissa mm.Me lapset pienet riennämme:vk.32 Ei valtaa kultaa loistoa(en muista numeroa) Maa on niin kaunis: vk:30


    • sohvi

      yhdyn tähän et tosiaan virsikirjassa on paljon hengellisiä lauluja mm. Maa on niin kaunis on virsi 30 ja se on myös muissa kirjoissa työni puolesta virret ovat tuttuja myös hautajaisiin sopivia suojelusenkeli,niin kaunis on maa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      106
      1424
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      817
    3. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      54
      706
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      701
    5. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      125
      645
    6. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      34
      572
    7. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      202
      542
    8. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      32
      536
    9. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      32
      534
    10. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      61
      530
    Aihe